10 155    16    1  

Tilgang til utleieleilighet i oppsigelsesperioden

 73     0
Jeg har en leilighet som jeg leier ut. Nåværende leieboere skal flytte, så leiekontrakten er under oppsigelse.

Jeg vurderer nå å selge leiligheten istedet for videre utleie. Så jeg har fått verdivurdering osv. av meglere.

Men jeg har et problem: leieboerne tillater ikke at eiendomsmegleren tar bilder av leiligheten for bruk i prospektet! Dette med grunnlag i at de ikke vil at deres møbler og eiendeler skal være avbildet. Likedan så vil de ikke ha visninger før etter at de er flyttet ut.

Kan de gjøre dette?

Jeg risikerer jo å ikke få startet salgsprosessen før etter de har flyttet ut. Følgende risikerer jeg at leiligheten kan bli stående tom over en lengre periode. Og det er jo ikke gratis.

Til info så utløper leieforholdet om 2 måneder. At jeg ikke får startet prosessen før da er svært uheldig tidsmessig mtp. salg.

   #1
 41     Tromsø     0
Har du ingen klausul om slikt i leiekontrakten? Tror det er vanlig at det er beskrevet hvilken tilgang huseier skal ha til utleieleiligheten i oppsigelsestiden.
eds
   #2
 50     0
Hei!
Jeg er selv utleier av en leilighet og jeg har kontraktsfestet adgang til boligen i oppsigelsestiden. Det er ingen tvil at du med loven i hånd kan holde visning i oppsigelsesperioden. Sitat fra Husleieloven:

Lov om husleieavtaler (husleieloven).

--------------------------------------------------------------------------------
Oversikt Hele loven Første Forrige Neste
Kapittel 10. Tilbakelevering av husrommet ved leieforholdets opphør


§ 10-1. Visning før flytting

       I tiden før fraflytting plikter leieren i rimelig utstrekning å gi leiesøkende adgang for å se på husrommet.


Her står det riktignok leiesøkende, men jeg tviler sterkt på at loven kan tolkes på noen annen måte enn at det også gjelder for kjøpere.

Når det gjelder bilder er jeg usikker på om hva som gjelder, men jeg har sikret meg gode bilder av leiligheten som jeg bruker når jeg må sette inn annonse etter leieboere.

  (trådstarter)
   #3
 73     0
Takker for svar!

Jeg bruker forbrukerrådet sin standard kontrakt som henviser til husleieloven. Så jeg har lest § 10-1 Visning før flytting. Men jeg føler ikke den treffer helt i mitt tilfelle ???

Men det med bilder; jeg har ganske gode (synes jeg selv iallefall) bilder av leiligheten fra tiden jeg bodde der selv. Men om de er gode nok til å brukes i et prospekt vet jeg ikke, meglere bruker jo oftest vidvinkelkamera. I tillegg kan det være at megler synes at inventaret mitt ikke var "korrekt" satt opp mtp. prospektbilder. Det er jo en vesentlig del av salget å ha gode bilder.
  (trådstarter)
   #4
 73     1
Har havnet i en litt vanskelig situasjon:

Leiekontrakten er sagt opp av leiere grunnet de har kjøpt egen bolig. Naturlig nok har jeg startet jobben med å finne nye leiere. Men de som er på tur ut nå, vil ikke at jeg skal ha visning før etter at de har flyttet ut. Det er jo lite aktuellt for min del.

Jmf. Husleieloven, så bryter de dermed § 10-1 Visning før flytting:

I tiden før fraflytting plikter leieren i rimelig utstrekning å gi leiesøkende adgang for å se på husrommet.

Jeg ser for meg tre alternativer her:
1. Holde tilbake depositum tilsvarende tapt leieinntekt for meg.
2. Invitere leiesøkende alikevel, og hvis nødvendig - låse meg inn i boligen for å vise boligen til de leiesøkende (hvis de er bortreist).
3. Anmelde forholdet.

Hva mener dere?
taz
   #5
 3 840     Haugesund     0
Dette har du jo spurt om før. Kom du ikke lenger ?

Husleieloven
er noe alle som leier ut burde ha peiling på !!
Her er iallefall din rett til å komme inn i leiligheten. Og her er din rett til å ha visning.

Signatur
  (trådstarter)
   #6
 73     0
Tja, var nesten det samme. Tenkte tidligere på å selge boligen, men de som bor der nå ville ikke at det skulle tas bilder av boligen med deres møbler/eiendeler, og ha visning til potensielle kjøpere. Så de har forkludret salget mitt, slik at jeg nå har bestemt meg for å fortsette å leie ut.

Jeg kjenner selvsagt til Husleieloven, men casen som jeg hadde er ikke beskrevet i den. Dette emnet startet jeg pga. leieboerne ikke vil ha visning til potensielle nye leieboere. Så spm. er kort og gått hvilken reaksjon bør jeg ta når de bryter loven?
   #7
 22 352     Akershus     0
1. Det er den eneste du kan bruke, men det blir nok bråk. De har brutt kontrakten/loven og er ansvarlige.

2. Du skal ha meget gode grunner til å ta deg inn i annens bolig selv om den er din og du kan få problemer med dette. (Selvtekt osv.)

3. Politiet vil antakelig hevde det er kontraktsbrudd og ikke ta imot anmeldelsen og hvis de gjør det blir den vel liggende og så henlagt.

Min erfaring med politiet i slike saker er at de holder med leietaker og sier utleier må ordne opp selv. Hvordan kan utleier da gjøre noe??? Å gå til sak mot leietakere er også økonomiskrisikabelt.

Det er veldig greit å vite at du har rett, men det hjelper ikke når du ikke får brukt den.

taz
   #8
 3 840     Haugesund     0

2. Du skal ha meget gode grunner til å ta deg inn i annens bolig selv om den er din og du kan få problemer med dette. (Selvtekt osv.)


Her er jeg ikke enig med deg hans9001.
Du skal ikke ha andre årsaker enn at du vil inspisere. Men de har rett på rimelig varsel. Ref:

§ 5-6. Utleierens adgang til husrommet
Leieren plikter i nødvendig utstrekning å gi utleieren eller utleierens representant adgang til husrommet for tilsyn.


Adgang for visning er og ivaretatt Ref:
§ 10-1. Visning før flytting
I tiden før fraflytting plikter leieren i rimelig utstrekning å gi leiesøkende adgang for å se på husrommet.


Men som hans9001 sier, om politiet kan hjelpe deg, er uvisst. Dog er de pålagt å undersøke/foreta samtale, ved anmeldelse.

En interesse org. har vel bedre tips. F.eks Huseiernes landsforening. Eller her, hvis du bor i de områdene.

Jeg fant, jeg fant  ;D
Her er brosjyre om flytting

Her er brosjyre om uenighet


men de som bor der nå ville ikke at det skulle tas bilder av boligen med deres møbler/eiendeler, og ha visning til potensielle kjøpere.


Er de redd for at det skal skje innbrudd kanskje, eller er deres inventar "varmt"  ??? Forståelig hvis de har million kunst på veggene, men da leier de vel heller ikke bolig  ;D
Signatur
   #9
 22 352     Akershus     0

Her er jeg ikke enig med deg hans9001.
Du skal ikke ha andre årsaker enn at du vil inspisere. Men de har rett på rimelig varsel. Ref:
De har vel fått varsel om visning og nektet. Inspeksjon er ikke det samme som visning. § 5-6 har ingenting med visning å gjøre.
taz
   #10
 3 840     Haugesund     0
Er fullstendig klar over at §5-6 ikke har noe med visning å gjøre, derfor la jeg og til §10-1 som omhandler dette.
Men det står da vitterlig i §5-6 at leier PLIKTER... å gi tilgang til leiligheten. Kanskje du har en annen forståelse for plikter ?
Signatur