1,342    6    4  

Er det mulig og gjøre egeninnsats opp til 1 million kroner når man bygger ny bolig?

 3     0
Hei.

Jeg er i en økonomisk knipe, dette pga mange årig spilleavhengighet. jeg har familie, godt betalt jobb (670.000 kr) og er under behandling. Jeg har pådratt meg stor forbruks/kredittgjeld. Gjelden er så stor at den spiser hele lønna mi. Har klart å unngått inkasso frem til nå, men merker det sliter på humør å helse. jeg har bolig idag, men det er en 2 mannsbolig i ett område uten høy prisvekst så jeg har ikke mye å gå på når det gjelder å låne på mer på boligen.

En ting jeg har tenkt på i det siste er om jeg hadde fått banken med på å låne penger til en ny bolig såfremt at jeg hadde klart å refinansiert "drittgjelden" inn som egeninnsats i boligen. Det er klart at det er en stor mengde, men om jeg må stå på 16 timer i døgnet i 1 år inkludert min faste jobb, så er dette noe jeg gjør med glede.  Utleieenhet kan også være aktuelt.

Av hus så tenker jeg normalstørrelse for familie med 3-4 soverom. Tomtepriser her ligger på 300-500.000 Kr  Ved salg av dagens bolig så kan jeg få 200.000 Kr i pluss om jeg er heldig. Gjelden min som jeg sliter med er ca 900.000 Kr  Mulig vi kunne ha fått startlån av kommunen også.

Jeg vil ikke være en av de som må ty til gjeldssanering gjennom gjeldsordning. har lyst til å ordne opp selv.

Så hadde satt stor pris på om noen kunne ha kommet med estimater og tips til ting som man kan gjøre på egeninnsats. Jeg er veldig praktisk av meg så jeg klarer å sette meg inn i det meste. 

   #1
 672     Bergen     0
Hei, leit å høre at du har kommet opp i en så vanskelig situasjon.
Forstår jeg deg riktig så har du en egenkapital på ca. -700.000 kr etter et eventuelt boligsalg. Med så stor negativ egenkapital tror jeg det skal bli veldig vanskelig å få en bank med på laget. Uansett hvor mye egeninnsats du vil legge ned, så vil banken stå med all risikoen og det er noe de ikke ønsker.
   #2
 1,519     Akershus     0
Ikke kvalifiserer du for offentlig gjeldsordning heller med stort årlig overskudd og relativ lav gjeld som ikke kan sikres med pant i boligen. Jeg ville forsøkt meg på en utenrettslig ordning med kreditorene, kanskje har du en mulighet til å få lånt noe privat med sikkerhet i boligen for akonto betaling. Sletting av renter og et løp over noen år ala luxusfellen er kanskje en vei ut av gjeldsspiralen.
  (trådstarter)
   #3
 3     0
Skal på møte med rådgiver å få forsøkt å få forhandlet frem bedre vilkår på rentene. Leste ett sted at forsinkelsesrentenivået burde være noe de fleste kreditorer burde gå med på i en slik situasjon.

Som sagt klarer jeg å holde unna såvidt det er. Men noen mnd`er i minus og andre få kroner i + Dette etter at jeg har senket skatten (noe som igjen medfører restskatt)  Det verste er om jeg hadde mistet jobben, jobber i en veldig utsatt næring for tiden. Å med "NAV lønn" så ville jeg ha gått i underskudd med 20.000 Kr hver mnd.

Lån privat er noe som vil være svært vanskelig å få til.  Har ett godt forhold til banken, aldri vært for sein med betaling. Så mulig at en blanding mellom  egeninnsats å kausjonær til boligen kunne vært mulig.Å deretter fått fjernet kausjonisten når alt er ferdig.   Jeg hadde nok fått plass hos luksusfellen, men vil ikke blottlegge meg, og som behandleren min for avhengigheten sier så har jeg jo full oversikt over hva jeg skylder. Så det er liksom ikke det at jeg har mistet kontroll på alt som er årsaken.
   #4
 3,412     Akershus     3
Tiden jobber for deg her.  Jo mer du greier å stabilisere situasjonen din og redusere gjelden din, jo greiere vil det være for banken din å gi deg lån.  

Kanskje er du i en stresset situasjon nå.  Det er ikke sikkert at det blir mindre stress om du tar på deg et byggeprosjekt i tillegg, spesielt ikke om du skal gjøre egeninnsats for en mill.

Usikkerheten i forbindelse med jobben er også en utfordring.  Og kanskje blir denne usikkerheten enda større om du skal jobbe både full tid på jobb og mye tid på byggeprosjektet.  

Om man skal gjøre egeninnsats i husbygging så er det ofte ting som kommer et stykke ut i prosjektet, som gulvlegging, maling, bygging av kjøkken, opparbeiding av utearealer, bygging av garasje og slikt.  Hvis det er tanken i ditt prosjekt også så betyr det at en långiver må betale ut mye på lånet før du får lagt inn egeninnsatsen din.  Det er ikke sikkert at långiveren liker å ha så dårlig sikkerhet.  

Jeg ville vært tilbakeholdende med å ta opp lån mot kausjon fra venner eller familie hvis jeg ikke hadde vært helt sikker på å kunne innfri lånet.  

Kanskje det er greit å vente et år eller tre så du er helt sikker på at du har full styring på livet?

Uansett er det flott at du tar tak i problemer og jobber deg ut av dem!  Det årnær seg sikkert på et vis!  Lykke til!  
Signatur
   #5
 155     1
Først og fremst så skal du respekt for at du innser dine problemer og ønsker å ta grep om de.

Hadde jeg vært deg så er huset noe av det siste jeg vill ha "ofret" i denne sammenhengen. Bolig har som regel en prisvekst og jo lengre tid som går jo lettere er det å få til en refinansiering. Se om du kan finne måter å redusere gjelden din på, andre verdier enn bolig? De sier selv at du er villig til å jobbe inn deler av gjelden, mulighet for ekstra jobb for å øke inntekten? Hvis du kommer til en plan så ville jeg ha prøvd å selge den inn til kreditorene og fått til en gunstig avtale og nedbetalingsplan. Kanskje banken du har huslånet kan være behjelpelig med dette. NAV har vel også kommet med en tjeneste som skal kunne gi råd og tips for personer som har lignende problemer. Er redd det ikke er noen "quick fix" på situasjonen din, men at det er fullt mulig å komme seg opp av den onde spiralen og kunne leve et normalt liv. Hvis det er flere kreditorer du har gjeld til så sjekk ut debt snowball effect.

f.eks.
http://www.thesimpledollar.com/the-debt-snowball-concept-how-i-made-it-work-for-me/
  (trådstarter)
   #6
 3     0
Takk for tilbakemeldingene, mulig jeg ble litt for optimistisk på at om jeg klarte å presentere en plan på dette så kunne det være en løsning.  Men det er jo veldig mye usikret gjeld det er snakk om.

Jeg har endelig fått tak i gjeldsrådgiver hos NAV å fått avtalt møte med han.

Det jeg håper å få til er:

  • Senking av rentene til 9,5% (forsinkelsesrente nivået) på alt av kreditt/forbrukslån. Bare dette vil utgjøre mange tusen kroner.

  • Avdragsfritt eller rente utsettelse på bolig i 1 år.

  • Startlån fra kommune til refinansiering av noe av kreditt/forbrukslån gjelden.



Å da håper jeg at jeg får såpass romslighet at jeg kan begynne å betale ned minste gjeld først å få økonomi nok til å ferdigstille ett par små prosjekter på 2 mannsboligen som igjen vil gi verdiøkning.

Så får jeg se om ett par år hvordan situasjonen er og kanskje da se på muligheten med salg av eksisterende bolig å refinansiere gjeld ved egeninnsats på å bygge bolig.

Takk for støttende ord å tips.