6,395
10
1
Forskjell luft-luft / vann-luft varmepumpe
18
Akershus
0
Vi skal totalrehabilitere hele huset, og skal i den forbindelse legge inn vannbåren varme. Kan man bruke begge typer varmepumpe til dette. Bor i et område hvor det kan bli rimelig kaldt om vinteren (godt under 20 i fjor). Ser at Enova bare dekker luft-vann pumpe. Noen som kan forklare en fersking forskjellen? (På norsk, uten altfor mange tekniske uttrykk?!..)
Hilsen fruen ::)
Hilsen fruen ::)
Luft/vann henter varme i uteluften, vann/vann henter varme i jorden, som oftest fra en borebrønn i fjellet.
Luft/vann er rimeligst av disse to i og med at du slipper å bore brønn, men her får du lavere efektivitet jo kaldere det er ute.
Luft/luft er den rimeligste og enkleste versjonen. Her henter du varme fra uteluften, som gjenvinnes i form av varm luft fra viften i innedelen. Men dette har altså ingenting med vannbåren varme å gjøre, her får du varmen rett i lufta inne.
Luft/ Luft: fra 6000-30000 kroner
Luft/ Vann: fra 40000-80000 kroner
Vann/Vann: fra 130000 kroner, borehull avgjør totalprisen.....
Regner med at det kommer korrigeringer på dette... ;D
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Yepp.....
Luft-vann fra 15000 inkl. Enovatilskudd
Væske-vatn fra 30000+
enten borehull kr. 50-70000?
eller alternativ viss dere har stor hage som uansett skal gaves om, jordkollektor (500m 40mm rør) som ikkje krever boring (ca. 15000? + graving) - Enovatilskudd 20% maks. kr. 10000,-
+ montering for begge (men begge kan vel kobles av ein vanlig dødlig, mafiamedlemskap er vel ikkje påkrevd....
Er det mulig å få dette til så prisgunstig med egeninnsats? Tips søkes!
En ventilasjonsvarmepumpe benytter seg av luften som skal ut av huset og jeg vil tro at en luft/luft pumpe vil være et ypperlig supplement til dette.
Det stiller endog store krav til ventilasjon (les: balansert) slik at all luften som forlater huset går gjennom pumpen, så vet ikke hvor total Deres rehabilitering er
Stefan
Ingen utdanning innen bygg, anlegg, elektro eller VVS.
6kW pumpe + 3 kW el. element med gjørdetsjølvmontering.
Kr. 18000 -10% jularabatt -20% Enovatilskudd= 12960,-
http://www.jula.no/varmepumpe-luft-vann-6200-3000-w-416085
Inverter væske/vann varmepumpe med variabel effekt fra ca 4-9 kw.
Kr. 25000 + tilkoblingsdeler 6000= 31000 -20% Enovatilskudd=kr. 24800,-
I tillegg kjem kollektor + event. borehull.
http://www.varmepumpe-kupp.no/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=78&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=53
Kostnader til frostvæske? Andre utgifter for jordvarme?
Ikke så dumt egentlig...nesten samme investering som en luft-vann VP med samme levert effekt, og bedre COP(?)...
...men man trenger stor tomt, og slangen må graves ned ca 1 meter...
Kvaliteten på denne vann-vann-pumpa?
For å få ned jordkollektor:
Leige ei slik:
elle kjøpe ei slik:
Eg veit ikkje, men sikkert like bra som det meste anna.