3,702
10
5
Fra tomannsbolig til enebolig til tomannsbolig
2
0
Hei!
Første innlegg fra ny bruker med stort hus og lite behov for plassen
Vi kjøpte for noen år siden en tidligere tomannsbolig som på -90 tallet ble konvertert til enebolig.
Vi har ikke bruk for all plassen og funderer på utleie av en leilighet, eventuelt gjøre huset om til tomannsbolig igjen. Uansett kommer vi til å installere 2 x alt av vanlige rom med tilbehør.
Må vi tilfredsstille dagens krav dersom vi nå går tilbake til tomannsbolig igjen, eller er det en mulighet for å slippe unna TEK-10?
Noen som har tanker om dette?
Første innlegg fra ny bruker med stort hus og lite behov for plassen

Vi kjøpte for noen år siden en tidligere tomannsbolig som på -90 tallet ble konvertert til enebolig.
Vi har ikke bruk for all plassen og funderer på utleie av en leilighet, eventuelt gjøre huset om til tomannsbolig igjen. Uansett kommer vi til å installere 2 x alt av vanlige rom med tilbehør.
Må vi tilfredsstille dagens krav dersom vi nå går tilbake til tomannsbolig igjen, eller er det en mulighet for å slippe unna TEK-10?
Noen som har tanker om dette?
Boligen er bruksendret fra tomannsbolig til enebolig. Ikke seksjonert så langt jeg har funnet ut, men her skorter det litt på kunnskapen. Vi betaler 1 x vann og kloakk og har en stk strømmåler.
Endring til tomannsbolig er primært motivert av muligheten for en bedre pris ved fremtidig salg.
Det hører med til historien at vi har en utskilt tomt i hagen som kan bebygges.
Blir det for mye styr, så kjører vi på med utleie som del av egen bolig som skissert over av KjellG.
Har jeg da skjønt det riktig når jeg sier at det i så tilfelle må være en dør mellom boenhetene? Leiligheten vi eventuelt skal leie ut vil kunne ha separat adkomst og det vil ikke være noen naturlig plass denne døren vil passe inn med mindre man blir en smule kreativ. Boligen er horisontaldelt og leietaker vil kunne få trapp fra bakkenivå og til balkong.
Utleie er skattefritt og svært lønnsomt dersom dere ikke trenger plassen.
Kan du utdype det utsagnet? Bryter med mange tråder her.
En tomannsbolig er en bolig som består av to familieleiligheter (er leilighetene seksjonert, skal de behandles som eneboliger.) Inneholder eiendommen tre familieleiligheter eller to familieleiligheter og en eller flere selvstendige hybler, er det en flermannsbolig. Om hva som regnes som uselvstendig/selvstendig hybel, se lenger ned.
Er utleieinntektene skattefrie eller skattepliktige?
Fra og med inntektsåret 2012 er reglene for skattefri utleie av tomannsboliger opphevet. Reglene om skattefri utleie er nå de samme for tomannsboliger som for andre boliger:
Utleieinntekter fra tomannsbolig er skattefrie når
eieren bruker minst halvparten av tomannsboligen til egen bruk regnet etter utleieverdien
hele eller en større del av tomannsboligen leies ut for inntil 20 000 kroner i inntektsåret
Klippet herfra:http://www.skatteetaten.no/no/Person/Selvangivelse/tema-og-fradrag/Bolig/Utleie/Skatt-pa-utleie/Skatt-ved-utleie-av-bolig/?chapter=3870#kapitteltekst
Det er regelen for å kunne leie ut skattefritt i tomannsboliger eller enebolig med bileilighet. Men den er ikke relevant for hvorvidt å opprette en ny boenhet utløser TEK10-krav eller ikke.
I utgangspunktet bør man når man deler en enebolig opp i to (eller flere) boenheter følge dagens krav. Særlig når det gjelder støyisolasjon og brannskille. Samt parkering, uteoppholdsareale etc. Endel andre ting bør man kunne få dispensasjon fra. Ikke minst dersom man kan vise til at tilbakefører boligen til slik den opprinnelig var godkjent. Men hva som kreves og ikke, er det kun kommunen som kan svare på, de har makta på dette feltet etter plan- og bygningsloven. Spør kommunen.
Utvendig trapp er en dårlig løsning. Særlig vinterstid. Det var populært ved seksjonering av horisontaldelte tomannsboliger i Tromsø for noen år siden - så kunne plassen til den opprinnelige innvendige trappa brukes til f.eks. å utvide badet. Men Tromsø kommune godkjenner det ikke lenger - man må bygge et helt trappehus, eller håpe på dispensasjon.
Har ikke huset i dag en innvendig trapp? Er den flyttet fra opprinnelig posisjon gjerne i et hjørne av huset rett ved inngangsdøra til midt i huset? Hvis nei så burde det være lett å la begge boenhetene ha (låsbar) dør til felles trappegang, og definere dette som at man har forbindelse mellom boenhetene. Har du noen plantegninger å vise oss?
Dette gir seg av en vanlig blokk med felles trapperom og separate leiligheter.
Ellser enig i at det er en fordel å tilstrebe moderne krav til lydisolering, brannvern osv. Fordelen ved å leie ut "del av egen bolig", er at en selv kan vurdere pris og hensiktsmessighet.