1,013    5    0  

Grunnmur og drenering

 2     0
Hei !
Jeg kjøpte et hus for snart et år siden og jeg kjøpte det sammen med mine foreldre.
Jeg har to små barn og fast jobb og ganske bra inntekt egentlig, men pga uforutsette ting i livet endte vi med å måtte gjøre ting slik mtp huskjøp. 
 
Nå viser det seg da at det er store skader på grunnmur og et avløp fra takrenna må ha stått rett inn til muren for jeg hadde plutselig store mengder vann i kjelleren. 
Vi flyttet takrenna, tørket opp og nå er det tørt på gulvene igjen. 
 
Leser i eierskifte-brosjyren til et eksempel at dette er feil kjøper ikke kan vite og man kan kanskje få noe for dette?
Noen som har erfaring med det?
 
Men de saltutslag som var i de to (rå)bodene er blitt mye værre enn de først var. 
Det sto i tilstandsrapporten at saltutslag tydet på at dreneringen ikke var optimal. Men mitt inntrykk er nå at den dreneringen er ikke-eksisterende nå ! 
Og jeg finner særs lite av grunnmurspappen/plasten og det står i tilstandsrapporten at det mangler topplist. 
Vil jo si det er klart det mangler topplist om det knapt finnes grunnmursplast?!
Dette står ført som en TG2.
Kanskje ikke et krav? Huset er fra 1975. 
 
Mye om og men her, men føler meg så alene med dette. 
 
Jeg skjønner jeg må drenere tidligere enn jeg hadde planlagt. 
Det er også mye setninger i kjelleren. Og faktisk helt nede ved gulvet i ene boden er veggen gitt litt etter. Akkurat hvor et avløp-rør går også forøvrig. 
 
Huset har kjeller under omtrent hele, ca 183m2, og alt er under jord. Noe er krypkjeller. 
Hvor mye kan utgraving og alt sammen komme på? Det må jo bli ufattelig dyrt?
Og jeg må kanskje "sparkle" muren på nytt utvendig også i samme sleng, eller gjøres ikke dette?
Jeg må det innvendig der hvor det er mye setninger. Men ønsker ikke å gjøre det før jeg vet at det er god drenering da forøvrig. Men blir sånn gjort utvendig?
 
Noen som vet om slike firma kommer på gratis befaring?
Og hvor får man pengene fra tro? Trodde det kunne gå et år eller tre, slik at jeg kunne få spart opp litt. Men ønsker ikke å vente med dette egentlig. 

Hadde i grunn håpt på at jeg kunne skjøte grunnmursplasten i første omgang. 
Jeg har sett plasten et sted over jorda, og eller gravt den frem tre steder rundt huset. Der var den 20cm under bakken og spriket 5cm fra muren Sad

   #1
 38,294     Lillestrøm kommune     0
Jeg fant også en ny strimmel med grunnmurspapp øverst på veggen når jeg gravde litt hos meg. De har lagt inn mange nok forbehold til at de slipper unna eierbytteforsikringen tror jeg. Hvis de har koblet takrenneavløp til dreneringen (ikke lukkete rør) så kan du kanskje berge dette ved å føre takvannet vekk fra huset. En mulighet kunne være å grave seg ned på et hjørne og se hva en finner jeg har gjort slik manuelt.
   #2
 69     Bergen     0
Når det gjelder eierskifteforsikring/avhendingsloven og "gamle" hus, er _mitt inntrykk_ at det skal være gjort grove håndverkerfeil eller bevisste forsøk fra selger på å skjule feil, for at dette skal gå i kjøpers favør.
Videre har grunnmursdrenering en holdbarhetstid som såvidt jeg vet har utgått i et 40 år gammelt hus. Det vil kanskje være fornuftig å gjøre dreneringsjobben uansett, i alle fall hvis kjelleren fortsatt er fuktig. Det trenger ikke å bli SÅ dyrt. Og ved å isolere grunnmuren når du først er i gang, gjør du en vesentlig oppgradering. Smile De fleste maskinentreprenører kommer på gratis befaring.
Setninger i grunnmur trenger ikke være et problem så sant grunnmuren er drenert og man sørger for å tette (dersom det er slik at slagregn, takvann ol kommer til her). Regner med du vil sjekke at avløpet er i orden hvis det er setninger omkring.
Signatur
   #3
 1,596     0
Brukte ca 100.000 på oppgraving og drenering av ~100m2 grunnflate, og 1,5 - 2,5m "høyde" fra bunn på grunnmur og opp til bakkenivå. Fikk dessuten isolert hele grunnmuren utvendig.

Hvorvidt dette er mye eller lite penger blir jo et relativt begrep; men både hage og inngangsparti gikk med i prosessen, og tomta ser fortsatt ut som et "høl." Så totalkostnaden blir nok i realiteten noe høyere. Samtidig kan en jo vurdere et bytte av vinduer, etablering av murpuss utenpå ny isolasjon etc.

Ta inn en håndfull maskinentreprenører på befaring, og sjekk deres referanser. Det er mye forskjellig som opererer i den bransjen har jeg inntrykk av. Har du mulighet for egeninnsats kan du kanskje spare endel på dette: Jeg gikk som håndmann for maskinfører, og betalte derfor kun for maskintimer + transport og kjøp av masse.
  (trådstarter)
   #4
 2     0
Hvordan ser dere på om jeg graver meg en god del co under grunnmursplasten og skjøyter den jeg alt har, og legger topplist?
Det blir noen meter rundt huset jeg ikke kommer til.

Tenkte å tørke ut og overvåke alt i kjelleren, slik at jeg får spart litt penger til selve dreneringen.

Vil i mellomtiden prøve å få pris og befaring på dette selvsagt.
Men må prøve å spare litt, for har så absolutt ikke pengene nå.

Men håper at den jobben med å grave ned til og skjøte plasten kan være litt forebyggende?
   #5
 1,596     0
Du gjør ihvertfall ikke ting verre, så kjør på.

Vurdér eventuelt hvordan du vil gjøre det i kjelleren mtp uttørking: Se hva F-tech har å fortelle på Google. Tilsvarende avfuktere selges også hos bl.a. Clas Ohlson og andre, og kan helt sikkert brukes med like greit resultat som F-tech. Men jeg synes så definitivt de er inne på noe: Det er vel en grunn til at Montér bruker dem som leverandøre til sine listverksrom.