2,905    14    2  

Hull i utvendig panel etter spikerpistol

 7     0
Snekkere som bygger for meg har skutt spiker i utvendig panel så hodet ligger 0,5 cm inn i bordet. Slik er det over det hele. Beis trenger ikke inn i hullet v vanlig beising, selv etter 2 strøk er det ubehandlede hull.
Panelet er satt inn mm Visir og skal beises to strøk m superbeis for maksimal holdbarhet.
Jeg mener slike hull vil føre til vanninntrengning i panelet og at dette vil få råteskader over tid.
Er det noen som kjenner en "standard" for spikring, kan hjelpe meg med det faglige her? Hva er konsekvensene av å la dette stå?

Takknemlig for hjelp Smile
Hilsen fra Arne Krokan
Hull i utvendig panel etter spikerpistol - IMG_3270.JPG - selvbyggerfreak

   #1
 186     Viken     0
Spiker skal ligge i flukt med kledningen. Dette er alt for dypt, og risiko for skader blir større som du sier. Det går an å justere pistolen bedre eller å håndspikre.
  (trådstarter)
   #2
 7     0
Alt panelet er feste på denne måten, også utegulv m impregnerte materialer.
Er det grunnlag for å kreve at panelet blir demontert og satt opp på nytt?
-arne
   #3
 6,009     Finnmark     1
Jeg har spikret kledning slik, klarer å spraye maling inni hullene....

Vet at mange snekkere bruker spiker pistol med coilmagasin, som tydeligvis er litt snillere med kledning.
Signatur
   #4
 242     Oslo     0
Dette står å lese i SINTEF Byggforsk detaljblad nr 542.102 om liggende trekledninger:

***
Punkt 64:
Maskinspikring
Vanligvis får man best resultat ved håndspikring. Med maskinspikring kan det være vanskelig å plassere spikrene snorrett og like langt fra kantene. Spikrene får dessuten ofte ulik inntrengingsdybde. Det kan være nødvendig å bruke hammer til å etterslå maskinspikre som stikker over overflaten på grunn av kvist o.l. Dypere innslag enn 2 mm bør ikke forekomme, særlig ikke på hus med lys overflatebehandling.

Spikerpistolen bør kunne justeres slik at man unngår dype innslag. Av estetiske årsaker ønsker man ofte å fylle dype hull. Det kan gjøres med linoljekitt eller med en akrylbasert fugemasse før veggen overflatebehandles, sepkt. 8. Meget dype innslag bør behandles med et sopphemmende påstrykningsmiddel og grunnes med flere strøk oljegrunning før hullene fylles.
***

Så det faglige er ikke helt åpenbart ivaretatt i utførelsen her. Kanskje litt i overkant å kreve omlegging.
Er det slik overalt - altså gjennomgående for dype innslag?

Coilmaskiner brukes nok i hovedsak for å slippe biter av plast som henger fast i spikeren. Coilspiker er sydd med ståltråd. Det bør være like enkelt å justere innslag på vanlig pistol som coilpistol. Hvis man ikke vet at man skal unngå dype innslag så hjelper verktøyet lite...
Signatur
   #5
 38,286     Lillestrøm kommune     0
Modene kledning er myk så det er vanskeligere å justere pistolen riktig, men her ser det jo ut som de ikke har prøvd å justere en gang og det er ikke akseptabelt. En må vel forvente betydelig redusert levetid på panelen. Skal det gjøres om må jo ny kledning settes opp.
  (trådstarter)
   #6
 7     0
Ja det er slik over alt.
Det er også slik på terrassegulv, der blir jo vann liggende som i en kopp.
Hva mener dere MÅ gjøres i situasjonen og hva kan jeg kreve av utbygger?


   #7
 38,286     Lillestrøm kommune     0
Hos meg er det små innslag i panel ute, det er imidlertid oljedekkbeis som trolig gir bedre dekning. Så et hus som ble renovert hadde ny kledning 3 ganger i løpet av en vinter, det er jo mulig de hadde et like sløvt snekkerteam som det du har hatt. I 2016 hvem spikrer da terassebord ? Dette skrus da alltid med rustfrie/syrefaste skruer. Prisavslag må være betydelig.

   #8
 25,358     Akershus     0
Har oljedekkbeis. Hullene er lette å fylle noenlunde. Har stått uten problemer i flere ti-år. Enig i at spikeren står litt dypt, men med mindre du bor i ekstra værutsatt strøk, så tror jeg ikke dette er noe problem.

Tenk på alle hus og hytter som blir "behandlet" med jernvitriol = kun kosmetikk. Tre står enge når det får tørke opp igjen. 
Signatur
   #9
 38,286     Lillestrøm kommune     0
I Oslo vet jeg om hus som har råteskade etter kun få år. Problemet er at TS har kun plan om beis og ikke oljedekkbeis. Dette gir dårligere beskyttelse. Sol og mørke farger gir opptørking.