8,301    7    0  

Hvor mye avstand skal det være fra dørkarm til lysbryter? Standard for dette?

 20     0
Finner standarder som forteller avstand fra parkett til stikkontakter, men ikke fra dørkarm til brytere.

Noen som vet og har link?

Legger ved bilder som viser tre ulike avstander.
Hvor mye avstand skal det være fra dørkarm til lysbryter? Standard for dette? - image.jpg - 2012-nytthus
Hvor mye avstand skal det være fra dørkarm til lysbryter? Standard for dette? - image.jpg - 2012-nytthus
Hvor mye avstand skal det være fra dørkarm til lysbryter? Standard for dette? - image.jpg - 2012-nytthus

   #1
 536     norge     0
Det er ikke noen spesielle regler for dette. Synest selv det er penest med 3-4 cm, og at den ene ser ut som den er plassert vel langt fra. Hvis dette er et nytt hus, burde montør prøvd og få samme avstand til alle dører/lister. Men av og til vil ikke dette være mulig, hvis det er bærebjelker eller lignende ved døråpningen.
   #3
 740     0
Ser ut til at du er "ferdig", men litt hva jeg synes er greit.

Når stenderverket er oppe for dørene, så legger jeg på en lektebete og fester boksene til de.
Da får jeg standard avstand ved alle dører i huset. God plass til listing, men ikke så langt unna at de kommer i konflikt med møbler eller bilder. Lett å nå.
Hvor mye avstand skal det være fra dørkarm til lysbryter? Standard for dette? - DSCI0070.JPG - Amatoren
  (trådstarter)
   #4
 20     0
Takk Smile. Verre var det ikke.

Burde vi klage på dette? Ikke det...de kommer nok ikke til å gjøre noe med problemstillingen...vil jeg tro.
   #5
 123     0
De to nederste er vel cirka hhv. tre og fem centimeter unna karmen, eller noe slikt. Ikke noe man ville legge merke til uten at man går og sjekker. Den øverste er vel heller den man kunne sagt noe på, men her kan det også, som tidligere nevnt, være en fire-fem 2x4 som står ved siden av karmen og støtter opp en bjelke som gjør det umulig å komme til. Du kan jo spørre om grunnen til at den står slik, av nysgjerrighet. Dersom det er bryteren til WC e.l. slik at besøkende kan undre seg over hvorvidt det er riktig bryter, så er det uheldig.
Signatur
   #6
 212     0
Jeg ville spurt hvorfor den ene er montert så langt fra karm og med mindre forklaringen var veldig god, bedt dem om å endre det.
   #7
 536     norge     0
Bank på veggen mellom bryter og dørlist. Du bør kunne kjenne om det er noe bak gipsen der.