6,715
15
0
Hvor mye hus får man for 5 000 000, eksklusiv tomt, uten egeninnsats?
7
0
Vi ønsker å bygge drømmehuset, det som skal bli vårt endelige hjem. Tomt, graving osv holdes utenfor regnestykket.
Vi ønsker oss:
-Minimum 200 kvm, gjerne med en liten utleieleilighet.
-Minimalt med egeninnsats
-God standard, parkett, flislagte bad etc.
-Kan gjerne være ferdighus
-Vi er åpen for ulike stilarter på huset.
Er dette realistisk eller er det bare å starte sparingen først som sist? F.eks dette huset, er det heeelt urealistisk?
http://iec-hus.no/hus/aurora/
Vi ønsker oss:
-Minimum 200 kvm, gjerne med en liten utleieleilighet.
-Minimalt med egeninnsats
-God standard, parkett, flislagte bad etc.
-Kan gjerne være ferdighus
-Vi er åpen for ulike stilarter på huset.
Er dette realistisk eller er det bare å starte sparingen først som sist? F.eks dette huset, er det heeelt urealistisk?
http://iec-hus.no/hus/aurora/
Det kan jeg selvfølgelig, og kommer til å gjøre det også. Vi har allerede "bygget" et hus på 190 kvm, med utleie. Dette kjøpte vi som et ferdigpriset prosjekt, nøkkelferdig for 4,8 mill inkl tomt og dobbel garasje. Kanskje vi var heldig? Vil tippe tomtekostnadene må ha ligget på ca 1,5 mill. Men ønsker å oppgradere litt, så spør av ren nysgjerrighet.
Med moderat egeninnsats kommer man ned mot 15', men 20' er nok mer realistisk.
Kvadratmeterprisen er også til en viss grad avhengig av boligprisene i det området du skal bygge.
Prisen over er basert på normal standard (lik den du beskriver).
Oppover er det ingen begrensning
Et lite hus vil ofte få en høyere kvadratmeterpris siden tekniske rom som kjøkken og bad samt infrastruktur koster omtrent like mye uansett størrelse.
5 mill og 25.000 pr kvm rekker fint til 200 kvm
5 mill og 20.000 pr kvm rekker til 250 kvm
Med masse egeninnsats er det mulig å bygge for under 10.000 pr kvm:
http://byggebolig.no/byggebudsjett-anbud/bygge-nytt-hus-for-under-8-000-pr-kvm
Katalogprisen sier ikke på langt nær alt, selv om prisen på huset kanskje til og med er spesifisert som "nøkkelferdig". På toppen kommer blant annet kommunale avgifter (situasjonskart, byggesøknad, tilknytning, kanskje påvisning av rør eller ledninger), elektrisk arbeide med inntak, avfallshåndtering, byggestrøm, opparbeiding av uteområder, standardheving som for eksempel ekstra elektriske punkter, kanskje byggelånsrenter, og så videre. Ta en kikk på noen av budsjettene som er lagt ut på forumet her, så får dere en ide. Skal dere få et hus ferdig bygget for 5 mill må dere finne et hus med vesentlig lavere katalogpris. Det er fint mulig.
Det er kanskje litt gambling å velge det huset dere har foreslått i disse dager da det blir stadig flere begrensinger på handelen med Russland, med sanksjoner fra begge sider. Hvis dere bestiller et hus nå, hvem vet om huset faktisk kan leveres når det er tid for det? En annen synsvinkel er at russisk industri kanskje ikke fortjener øket salg nå mens soldater fra den Russiske Arme angriper Ukraina.
Blå Bolig og Drammen Hus & Hytter er to eksempler på norske firmaer som har en god kombinasjon av lav pris og fin kvalitet.
KarstenBeate: Du har et godt poeng i forhold til Russland. Jeg tok egentlig bare første og beste ferdighus jeg likte som et eksempel, og det ble tilfeldigvis IEC:-P Jeg kikket på Blå hus, og de hadde jo noen nydelige hus, og virket som et rederlig firma! Tommel opp for det!
Lena123: Det hørtes jo oppløftende ut! Står det da noe om hva som er inkludert av kjøkken osv? Regner med det kommer endel ekstra likevel, men å ha en mill å gå på er jo ikke dumt!
Med 5 mill for kun huset kommer du MEGET langt! Vi har tegnet hus på 260 kvm, liten utleie. Nøkkelferdig. Standard moderne hus, ganske så rett frem firkantet kasse. Prisen for bygget er 3,3 uten kjøkken, gulv og maling.
Nå skal det sies at med tomt, grunn- og betongarbeid så ender huset på 6.8 mill...
Det høres jo veldig bra ut! Er det inkludert rør og elektrisk?