9,775    8    0  

Legge laminat på ujenvt gulv.

 129     Norge     0
Jeg skal legge laminat i en 45m2 stue i ett eldre trehus.

Gulvet er ikke rett i nord-sør retning. Det har en rygg ca midt på og skråner ned mot sidene.
Jeg vil gjerne unngå flytsparkling da det vil skape problemer med dørterskler og fordi jeg er bekymret for vekten i forhold til bjelkelaget.

Så det jeg lurer på er om det vil hjelpe problemet om jeg legger gulvet øst-vest så "ryggen" i gulvet fordeler seg over gulvbord-radene ?

Litt vrient forklart men håper noen forstår hva jeg spør om.

Gulvet er Alloc Prestige, 12mm tykt

Om noen har erfaring med å overskride maks ujenvhet for legging av Laminat så vil jeg gjerne høre erfringer. (Alloc maks er 4mm/2m)

   #1
 5,188     Østlandet     0
Det finnes ingen lettvinte løsninger. Har du ujevnt gulv må du rette opp.
Ingenting er mer irriterende en laminat som beveger seg under beina dine.
Signatur
   #2
 5,337     Tromsø     0
Hvor ujevnt er gulvet? Hvor mange cm høydeforskjell fra ryggen til sidene, fordelt på hvor mye bredde, hvor skarp eller bred og rund er ryggen?
Signatur
   #3
 4,452     Vestlandet     0
La laminatgulv rett på spon som lå på undergurten til taksperrene. De lå ikke helt rett, så gulvet svaier litt opp og ned over 12 meter. Orket ikke rette opp alt, legger ikke så mye merke til det. Noen områder som har luftlommer under som svikter litt når man treffer akkurat dem, men det bryr vi oss ikke om.

Folk er veldig forskjellig ang nøyaktighet, du må finne ut hvor nøye du er. Skjøtene tåler det nok, hvertfall siden det er et Allocgulv.
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 129     Norge     0
På det verste stedet 2.5 cm høydeforskjell over 3 meter. Jevn helling.
Har prøvelagt litt laminat uten at jeg kan merke svikt.

Vil vannbåren varme forverre saken ?
  (trådstarter)
   #6
 129     Norge     0
Nei. "ryggen" er kanskje feil ord. Gulvet er rett over 3 meter så begynner det å skrå nedover mot veggen. Så med en 3m rettholt kan jeg vippe ene enden 2.5
   #7
 4,452     Vestlandet     0
Så går det ikke opp igjen ved veggen?

Da er det ikke noe problem å legge gulvbelegg når gulvet er jevn skjevt. Men du vil jo, naturlig nok, ende opp med et gulv som heller til en side. Men om du levd med denne skjevheten til nå, og syntes det er greit, så er det bare å legge det. er forskjell på skjevt gulv og ujevnt gulv :)

Men du har jo en gylden mulighet til å få rett gulv da Smile
Signatur

   #8
 3,042     Akershus     0
Har god erfaring med Alloc og små ujevnheter. Har dårlig erfaring med Pergo og det samme. Living Expression eller hva det nå heter har alt for dårlige kortskjøter og svikter i disse. De er laget for å kunne legges enkelt, ikke holde vekt som Alloc.

For Pergo-gulvet så slår man bare bordet ned på kortsiden som får fjæren til å smette på plass i liggende bordets not. Denne fjærer og det hele virker veldig hendig, men har vist seg å bare være irriterende. Jeg legger mye heller Alloc med Børge-metoden og sterke skjøter.