1,533    5    1  

Løse skruer i tre - hva kan jeg gjøre?

 29     0
Vi har gelender med gelenderholdere som vist på linken under:
https://habo.com/no/sortiment/bygningsbeslag/gelenderbeslag/gelenderholder-952-17797

Enkelte av disse er løse, noe jeg antar bunner i at skruehullene har utvidet seg.

Den generelle løsningen når hull utvider seg er vel ofte å bruke en større skrue, men det alternativet er jo ikke aktuelt her. 

Jeg fant følgende tips om å legge noen fyrstikker inn i hullet for å for å gjøre det litt trangere, men har på følelsen av at det ikke er den eneste løsningen og at den ikke nødvendig vis er så veldig god:
https://www.dinside.no/bolig/nar-skruene-faller-ut/61678658
Er det noen som har erfaring med en slik løsning for såpass store skruer (M10)?

Drømmen er at det skal finnes en form for lim eller fuge som kan brukes til dette.

Er det noen her som har tips eller erfaringer med dette?

   #1
 38,264     Lillestrøm kommune     0
Er det veldig få fester ? overrasket over at M10 skal få slike problem, men kanskje er det forborret med gal dimensjon evt vært fuktig ?

Lime inn en treplugg ?
   #2
 1,649     Asker      0
Er det noen her som har tips eller erfaringer med dette?

"Hurtigløsningen" som kan forsøkes er å fylle eksisterende skruehull med Tec7 og skru inn igjen.
Vil ganske sikkert fungere bra over noe tid.

Litt mer seriøst er å bore/frese med et kvistbor (f,eks noe slikt: https://www.sloyd-detaljer.no/sortiment/tre-metallsloyd/bor/kvistbor-8893?gclid=EAIaIQobChMI3vP6l8SU6AIVSsKyCh1r5QFsEAQYAyABEgLH7PD_BwE) og lime/plugge med passende plugg (f.eks noe slikt https://www.optimera.no/nettbutikk/trelast-k-virke-og-listverk/listverk-og-utforinger/furu-og-gran-ubehandlet/furu-15--rundstokk/).
Finnes både i furu, eik og gran..

Ville vel forsøkt Tec7 først, bruker å holde på det meste :) og eventuelt gå "seriøst" dersom Tec'en ikke holder.
Signatur
   #3
 6,929     Akershus     0
Er det et alternativ å flytte hele rekkverket (eller bare festet) litt opp eller ned for å få frisk ved å skru i?

.Thag
   #5
 1,649     Asker      1
NB;
Skruene lar seg ikke dra til/strammes med myk Tec 7 i hullene. Enten i 2 omganger, dvs delvis fyllt og la limet tørke/herde helt for så å fylle resten og skru i skruen. Ikke for hardt.
Alternativt bruk skrutvinger og press det hele sammen.
Signatur