3,961    11    4  

Montering av gips

 6     0
Hei. Skal i gang med å montere gipsplater og da er det 2 ting jeg lurer på.

1. Jeg vil ha listefritt i taket, hvordan går jeg fram? Sette gips på kiler under å presse den mot taket, eller skal jeg ha et mellomrom oppe også?

2. Innvendige hjørner. Tar jeg vekk den nedsenkede siden av gipsen eller kan jeg beholde den der det går?

   #1
 142     Akershus     0
Sett gipsen kant i kant mot taket, og skjær vekk forsenkningen ved innvendige hjørner
  (trådstarter)
   #2
 6     0
Takk for svar. Da har jeg et 3. Spørsmål også. Hvis jeg skjærer vekk forsenkningen på den første platen vil jeg ikke treffe stenderen på 120 cm og dermed vil en side av hver gipsplate ikke få feste ved skjøten. Går det greit? Får festet den ved tak og gulv.
   #3
 5,570     0
Nei, gips må understøttes langs alle sidene. Dersom reiseverket er ferdig, anbefaler jeg deg å beholde falsen i hjørnet for å få riktig bredde. Du bør bruke sparkel og papirrems også i hjørnene, da er det greit å ha falsen for å sparkle i. Selve hjørnet lager du etter at sparkelen er lagt i falsen.
  (trådstarter)
   #4
 6     0
Ok, takk Smile hvis jeg forsto dette riktig så sparkler jeg vekk falsen før jeg sparkler hjørnet? Var det sånn du mente?
   #5
 142     Akershus     0
Enig psv021. Det må være understøtte hele veien, så hvis reisverket er satt er det best å beholde falsen. Mener fortsatt det er lettest å få et pent hjørne med bruk av papirremse dersom man har mulighet til fjerne falsen.

Gangdal, når du skal remse og sparkle hjørnet legger du først i sparkel, legger ene delen av remsen i denne (remsen er lagd slik at den lett kan brettes på langs) og drar remsen inn i sparkelmassen samt at du drar av omverflødig masse. Kan være lettere og ta en og en side, mens man lar det tørke i mellom for ikke klusse til den delen av hjørnet du allerede har tatt. Når dette har tørket sparkler du 2-3 lag til for å fylle falsen.

Lykke til!

  (trådstarter)
   #8
 6     0
Det var ikke dumt! Var litt overivrig og begynte isted så den er oppe nå... får huske på det til neste gang..
   #9
 4,452     Vestlandet     0
Mine innvendige hjørner med fals ble penere enn de uten fals. 
Signatur
   #10
 650     Trondheim     1

Hei,

Jeg har gipset en del hjørner nå og overgang til himlinger nå, og får å hindre sprekker bruker jeg alltid papirremse og sparkel. Ser ingen forskjell om et hjøre er monter med fals eller ikke, så mitt råd er å bare kjøre på så slipper du å kutte gips for å starte med 60cm osv (om du skal burke papir og sparkel og ikke fuge).

-kristian