#31
 836     Østfold     0
Takk for svar med bilder:)

Ser bra ut! Og enig, gjør ikke noe at man ser at det er treverk. Vet du hva slags maling som ble brukt? Har noen ganger tenkt at f.eks billakk skaper en sterk hinne som gjør at det ikke sprekker på samme måte

Tenkte uansett lære meg å bruker sprøyte, så da går det inn en bestilling på Wagner Project 115 Airless Paint Sprayer hos Amazon. Er jo som alltid flere dyrere alternativer som lokker, men får begynne et sted:)


Signatur

   #32
 10,486     Akershus     0

Takk for svar med bilder:)

Ser bra ut! Og enig, gjør ikke noe at man ser at det er treverk. Vet du hva slags maling som ble brukt? Har noen ganger tenkt at f.eks billakk skaper en sterk hinne som gjør at det ikke sprekker på samme måte


Det ble brukt helt vanlig vannbasert maling fra jernia. Den måtte tynnes ganske mye for å få den gjennom lakksprøyta. Hvis ikke jeg husker helt feil, så ble det lagt på 3 lag.

Jeg kunne tenkt meg å lære litt mer om sprøyting selv også. Jeg har en billig lakksprøyte liggende her et sted, som det hadde gått an å prøve seg litt med.
Signatur
   #33
 836     Østfold     0
Gleder meg til å prøve! Kommer til å holde meg til vannbasert pga rengjøringen tror jeg. Skal forsøke å bygge litt garderober osv på nyåret, og det tror jeg kan bli bra å sprøyte.

Var på nippet til å bestille Graco fra USA. Men ville ikke gamble på om 60hertz contra 50hertz skulle ha noe å si. Visstnok skulle det ikke ha noe å si på de med "brushless", og i betegnelsen står det Universal Motor, som skal bety at de går på 50 og 60.

MEN, man kan jo alltid oppgradere verktøy
Signatur
   #34
 84     Oslo     0
Jeg prøvde å sprøytemale en kommode med vannbasert maling for en stund siden. Det gikk ikke særlig bra, fordi jeg ikke fikk nok maling ut av sprøyta. Jeg tynnest maling ca 10% ut at det hjalp noe særlig.
Sprøytedysa er 1,5 mm og trykket er ca 6 bar. Jeg leser enkelte steder at trykket skal være ca 3 bar, men jeg mistenker at dette ikke vil fått mer maling ut av sprøyta.
Derfor: Er det noen som kan gi noen hint om dysestørrelse og trykk?
   #35
 10,486     Akershus     0
Du kan i hvert fall begynne med å tynne mye mer. Jeg husker ikke helt hva vi landet på, men forundrer meg ikke om det var ca 60/40 maling/vann.
Signatur