502    14    1  

Takess mot kaldt loft. Hullete dampsperre?

 82     0
Jeg har revet ned et fillete gammelt papirtak i stua ,og står igjen med sponplater i himlingen. Over hele stua er det kaldt loft.

Planen var egentlig å smekke opp takess rett i sponplatene, men så kom jeg til å tenke på at jeg da vil lage hundrevis av hull i dampsperra. Er det en dårlig ide eller går det greit?  

   #1
 25,354     Akershus     0
Har alltid vært gjort. Hva med paneltak, 1-2 dykkert pr bord.
Signatur
   #2
 2,856     0
Ikke helt sammenlignbart. I panel-eksemplet, og vanlige kledningsplater generelt, så vil slike hull komme der dampsperra blir klemt mellom panel/plate og lekt/takstol/bjelke/stender. Nytt platelag på eksisterende plater, med spiker/skruer/stifter som bare sitter i (gjennom) sponplata, og ikke treffer bakenforliggende konstruksjon vil for det første gi hull som ikke blir klemt/tettet på samme måte, men det jeg egentlig ville bekymre meg mer for er bæreevnen til festemidlene, om planen er å bare feste i eksisterende plater uten å treffe lektene bak dem.
  (trådstarter)
   #3
 82     0
Monteringsanvisningen sier det går greit å feste i plate. Det treffer jo noe bakenforliggende her og der.

Men skroter nok ideen pga hullene. Fuktig nok på loftet fra før av
   #4
 400     0
Dersom det er fuktig på loftet er det ikke pga hull i dampsperra, men på grunn av dårlig lufting...
  (trådstarter)
   #5
 82     0
Dersom det er fuktig på loftet er det ikke pga hull i dampsperra, men på grunn av dårlig lufting...

Du tror ikke det vil kondensere på et kaldt loft med oppvarmet stueluft gjennom hundrevis av hull?

Det skyldes nok heller ikke dårlig lufting, men et tak som ikke er tett
   #6
 400     1
Tror det skal mye til før mye damp trenger gjennom ett lag spon og et lag takess, skruene utgjør en minimal flate, hulla blir små og fylt med skruer. Dette vil først kunne lage problem den dagen du bestemmer deg for å rive både takess og spon, da må du uansett regne med å byttr dampsperra.
   #7
 1,649     Asker      0
Hvorfor ikke legge opp takessene iht overliggende bjelkelag, dersom dette er CC60 ?!
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 82     0
Hvorfor ikke legge opp takessene iht overliggende bjelkelag, dersom dette er CC60 ?!

Joa, men kortsidene blir uten underligger.

Som sagt så aner jeg ikke om ddt er et problem i det hele tatt. Jeg bare tenker hull i dampsperre=ikke lurt.
   #9
 1,649     Asker      0
Har et par rom med takess, lagt for 15 - 20 år siden. Ingen spikerslag på kortsider, bare langsidene. Spikret rett i takbjelkene. 20 cm Rockwool mellom bjelkene (støydemper). Har fungert 100 % alle år.
Signatur
   #10
 15,385     0
Det er ikke alltid så spennende å feste i relativt tynne takplater bare slik at en vet dette. Tak-ess må festes godt nok har sett saker der hele tak har ramlet ned.