705    3    1  

Tips til totalrenovering av leilighet?

 26     0
Hei, kjøpte en leilighet i juni som ikke akkurat har svart til forventningene. Bor i dag i en hytte pga helsemessige årsaker mens jeg prøver å gå rettens vei for å levere leiligheten tilbake. Men slik jeg forstår det er det like fort gjort å ruinere seg i denne prosessen som å få hevet kjøp, og erstattet tapene, og da blir det kanskje like billig å pusse opp.

Leiligheten har problemer jevnt over som ødelegger lungene, spesielt hvis du er syk fra før. Det er bl.a målt muggsopp, men det oppleves kun som en av mange kilder.

Derfor tør jeg ikke annet enn å ribbe hele leiligheten til muren (og man kan jo da oppgradere og skjule elektrisiteten med en strømstyrer for sparing samtidig), gulv (stuen blir damp etter gulvvask) tak (leireskille mellom etasjer, 95 år gammelt ) og vegger (noe sier meg at den er etterisolert med glava, mens bygningen ifølge forskjellige forståsegpåere er designet for luft isolasjon) 

Leiligheten er 78m2. Vilt gjettet ser arealet slik ut. Soverom 1, 8m2, soverom 2, 16m2, bad 6m2, kjøkken 12m2, toalett rom 1,5-2 m2, gang/stue resten. 

Hovedmålet for for oppussing er å gjøre leiligheten beboelig. Det estetiske havner lengre ned på listen, etter pris (med forbehold at det ikke skal være usmakelig heller) og funksjon. Investering for å spare strøm kan gjøre,  men de må betale seg selv inn innen få år.

Blir optimistisk når jeg ser folk på forumet estimere f.eks 400.000, er det jeg har råd til, max. En ikea leilighet med vinyl på gulv og astma vennlige veggplater/ våtromsplater på bad er ingen problem.

Jeg beregner at jeg kan ta all riving selv (bruke gassmaske og vernedress), montering av kjøkkenet, lister, og mange veggplater. Må være mulig å være håndtlanger for en polakk ved mesteparten vegg/tak/gulv arbeid. Men selvfølgelig firma med garanti osv på strøm og rør. 

Hva tror dere jeg kan slippe unna med? Andre tips?

Mvh

[moderator har endret tittel for å gjøre den mer beskrivende]

   #1
 6,705     Akershus     1
Som du er inne på er egeninnsats den beste måten å kutte kostnader på. Og med et budsjett på 400 000,- for totalrenovering er det helt klart en forutsetning å gjøre en del selv dersom du også skal ha nye el/vvs. anlegg.

Det er alltid vanskelig å si noe konkret om kostnader til elektriker og rørlegger, men jeg ville nok ha budsjettert med 100 000 - 150 000 for dette. Selv betalte jeg ca. 45 000,- for nytt skap med 10 jordfeilautomater og nytt opplegg på 3 rom (bad, kjøkken og stue). De tre resterende rommene i etasjen ble ikke gjort noe med. Det mest fancy jeg har av el-installasjon er to stk. dimmere, ellers helt standard og utført i tråd med siste norm for el-anlegg.

På VVS endte vi på ca. 35 000.- for nytt rør i rør opplegg og nye avløpsrør på bad og kjøkken, inklusive varmtvannsbereder og klosett.

På kjøkkenet valgte vi en billig IKEA-løsning. Kjøkkenet er "gjennnomsnittlig" stort og kostet ca. 25 000, inklusive induksjonstopp, komfyr, oppvaskmaskin og ventilator. Kjøleskap hadde vi fra før.

For kjøkken og bad tipper jeg vi endte vi totalt på et sted mellom 150 000 - 170 000. Da har jeg ikke tatt med bjelker og gulvspon for oppbygging av nytt gulv på kjøkkenet. Jeg gjorde alt på kjøkkenet selv, unntatt elektro og VVS. På badet hadde vi folk til å gjøre VVS-arbeid, støpe gulv, legge fliser, sveise membran og et par håndverkere i to-tre dager for å få litt fart på arbeidet når det røynet på som mest.

Ellers har jeg brukt en mange tusenlapper på bjelker, gulvspon og isolasjon for å bygge nye undergulv på rundt 100 m2. Parkett på tilsvarende areal ble også ganske mange tusenlapper. Så er det mange kostnader jeg ikke har oversikt over. Maling, sparkel, fugemasse, skruer, pensler og alt mulig annet dill koster også mye når man summerer opp.

Totalt brukte vi nok nærmere 300 000 på oppussing/rehabilitering av drøyt 100 m2 der 90 % av arbeidet ble gjort på egenhånd. Da snakker vi altså ikke om full totalrehab av alt mulig.

En del har for øvrig suksess med å tråle Finn.no for gode tilbud på både brukte og nye byggevarer. En klassiker er å få gratis kjøkkeninnredning mot henting/demontering. Jeg kan anbefale deg å lese tråden til ADAV: http://www.byggebolig.no/oppgraderinger-oppussing/fra-ronne-til-hus/?all

En sann mester på å finne byggevarer på Finn.

Lykke til!
  (trådstarter)
   #2
 26     0
Den tråden der vil ha meg til å gi advokat sparken og begynne med rivingen Smile hadde jeg hatt kunnskapen.

Virkelig flott tråd. Også til å vise sannheten om hvor mye arbeid det er.
   #3
 6,705     Akershus     0
Tråden til ADAV er etter mitt syn en av de beste prosjekttrådene her inne. Han har selvsagt et kompetansefortrinn ettersom han er håndverker. Likevel viser den at man kan få til mye selv med litt begrensede midler så lenge man har stort pågangsmot og vilje.

Han har også veldig mange fornuftige synspunkter på innemiljø, luftkvalitet osv.

Når det gjelder mangel på kunnskap/kompetanse, finnes det egentlig bare ett svar: man må gå i gang, så lærer man etter hvert. Som en av brukerne her inne har sagt: det du ikke kan har du ikke prøvd på Smile Så hjelper det veldig å lese seg opp på teori, pluss å bruke Byggebolig aktivt til å sparre rundt løsninger og fremgangsmåter.

Når man henger rundt her inne ser man fra tid til annen eksempler på at håndverkere tar seg betalt mange titusen for å montere kjøkken. Jeg sier IKKE at det er galt av håndverkerne, men konstaterer ganske enkelt at det er mye å spare på å gjøre det selv. Å montere et IKEA-kjøkken fra A-Å er noe mer komplisert enn å montere en Billy-hylle eller PAX-garderober, men de fleste klarer det om de bare vil. Og tilfredsstillelsen er stor. Noen ganger setter jeg meg rett og slett ned på kjøkkenet og storkoser meg over at jeg har stått for rubbel og bit av arbeid Smile