#21
 38     Fredrikstad     1
En skumskive til pynt? Nei den synes ikke, så fungerer dårlig til slikt. Men den er laget for å tette mot en ikke nødvendigvis perfekt overflate slik en solid gummipakning ville ha krevd.
Signatur

   #22
 25,359     Akershus     0
Da er vi uenige. Jeg betrakter ikke denne skumskiven som tetting.

Dette utstyret kan mao ikke brukes i en veggboks? https://www.vvskupp.no/produkter/rør-og-rørdeler/tappevannsystem/uponor/veggboks-og-tilbehør/uponor-rett-nippel-g-1-2-x-3-4-1034134-p0000021507

Ev, forutsetter det at en hamper når koppen monteres?
Signatur
   #23
 38,289     Lillestrøm kommune     0
Da skjønner jeg at rørlegger hos bekjente måtte rive det 1 år gamle badet han hadde bygd og bygge det opp igjen når han fikk lekkasje på denne gjengerstussen (et nytt gjengetettemiddel var brukt, det hold nesten et år) for med en slik tette skive ytterst så er det vel lett å få lekkasjevannet til å eksponere overgangen mellom boks og flisvegg, de hadde her fått vann inn i veggen.

Med åpen boks på bad ville det vært mindre sannsynlig for en slik skade.
   #24
 38     Fredrikstad     0
Da er vi uenige. Jeg betrakter ikke denne skumskiven som tetting.

Dette utstyret kan mao ikke brukes i en veggboks? https://www.vvskupp.no/produkter/rør-og-rørdeler/tappevannsystem/uponor/veggboks-og-tilbehør/uponor-rett-nippel-g-1-2-x-3-4-1034134-p0000021507

Ev, forutsetter det at en hamper når koppen monteres

Jo denne kan du helt fint benytte. Det er jo det den er til.. Hva mener du er galt med den? Det er en helt vanlig veggboksnippel med pynteskive skumplasttetting for å tette mot boksen og en gummiring som i utgangspunktet ikke gjør annet enn å beskytte flisene mot riper da dette er en variant hvor du skrur koppen inn. Når du har en skive med en flat mutter utenpå følger det vanligvis ikke med en slik gummiring rundt skiven/koppen.
Signatur
   #25
 38     Fredrikstad     1
Da skjønner jeg at rørlegger hos bekjente måtte rive det 1 år gamle badet han hadde bygd og bygge det opp igjen når han fikk lekkasje på denne gjengerstussen (et nytt gjengetettemiddel var brukt, det hold nesten et år) for med en slik tette skive ytterst så er det vel lett å få lekkasjevannet til å eksponere overgangen mellom boks og flisvegg, de hadde her fått vann inn i veggen.

Med åpen boks på bad ville det vært mindre sannsynlig for en slik skade.


Ja da har man nok et tilfelle hvor det er brukt for kort boks eller at "rørlegger" har tatt en shortcut og skåret eller saget av veggboksen plant med flisa. Freseverktøyet for dette sørger for korrekt "utsikk" fra flis el.
Signatur
   #26
 25,359     Akershus     0
Nå er jeg amatør også innen dette faget. Som mange amatører opererer jeg tidvis med både belte og dobbelt sett bukseseler der jeg finner det påkrevet. I mine øyne er dette ingen tetting, veggboksens indre er å anse som åpen mot rommet. Skumpakning kan gi en brems slik at vann blir stående og ved mulig feil i membranen som HSt er inne på, kan skader oppstå.

Nevnte stuss på veggboksen, ca 3 mm ut fra vegglivet oppfatter jeg som anlegg for tettekrave ut mot veggens membran. Det er tett mellom veggboks og vegg. Skjærer en stussen for lav, mister kraven sitt feste. At denne kanten skal bidra til sikker tetting av boksen mot rommet via en skumpakning, tror jeg ikke på.

Den viste runde koppen har en relativt stiv plast«gummi pakning langs kanten. Denne gir ingen tetting dersom det går en flisfuge inn under kanten på koppen. Dersom en skrur til litt ekstra for å være sikker på at det blir tett, skjæres plastringen i stykker av kanten på koppen. Hampede kopper har jeg aldri sett.
Signatur
   #27
 38     Fredrikstad     0
Nei hampede kopper ser man sjelden Kjell. Det gir som viber enige om ingen mening. Men jeg synes du skal vurdere en telefon til nevnte leverandør i morgen så får du forhåpentligvis et svar du kan slå deg til ro med. Lov meg i det minste at du gjør dette før du monterer en slik uten skumpakning igjen😉

Leser du hele tekstene mine før du svarer? Jeg vil nødig forklare ting to ganger. Gummiringer er ingen tetning mot lekkasjer som nevnt før. Som du sier vil ikke denne tette i en fug, men det er helle ikke funksjonen til denne. Det er ikke engang alle varianter som har dette. Skumpakningen er eneste pakning av betydning på en slik nippel. Nå er jeg ferdig med denne saken. Og ja, jeg vet jeg har rett, så vær snill å ikke dra denne lenger.
Signatur

   #28
 1,355     0
Jeg brukte disse avslutningene fra Roth i vaskeskapet på kjøkkenet vårt, de har god tetting mellom innerrør og varerør. Kraner fra Oras utenpå de igjen så det går an å stenge av vannet.

De krever dog godt skrufeste bak, tror ikke gips holder. Jeg legger alltid rupanel, OSB, veggspon eller lignende bak gips eller membranplater.

Veggboks for vannrør i tørr sone - IMG_5317.JPG - lwe
   #29
 1,519     Akershus     0
Det er ikke noe i veien for å montere røret i en veggboks på veggen nå før TS utenpåliggende. Løsningen som er valgt leder vannet tilbake til veggskapet og ikke ut i kjøkkenbenken. Som nevnt over, endekappe er ikke vanlig å se benyttet.
   #30
 25,359     Akershus     1
Da har jeg fått svar fra LK Systems AS, leverandør av veggbokser.

De anser ikke skumpakningen som noen vanntetting. Tvert imot, ev vann i boksen skal komme frem og være synlig på veggen under boksen.

Dog

Deres veggbokser har en innvendig O-ringtetting mellom albue og boks slik at vann i varerøret kun kan fylle bakre del av boksen og ikke komme frem. En kan tilføye at eneste mulighet for vann i fremre del av boksen da vil være utetthet i overgangen albue/nippel. Dersom skumpakningen er vanntett (og kon hampet), vil trykket inne i boksen stige til gatetrykk. Det holder nok ikke skumpakningen tett.

Jeg mener å huske at de boksene jeg monterte var åpne inni, men er usikker, lenge siden.
Signatur