17,880    19    0  

Ferdighus vs. Byggesett

 33     0
Er det nokon som har erfaringar dei vil dele? Er vel ganske mykje å spare på å ikkje velge byggesett? Men er vel litt mindre arbeid?  Vil gjerne høre andre sine synspunkt!! Smile

   #1
 18     0
Vi har veldig lyst til å bygge Fagerli huset til Boligpartner. Men prisoverslaget vi fikk for nøkkelferdig (inkl støpt mur, påkobling etc) er mye høyere enn vi har råd til. 2.5 mill + tomta... da havner vi på 4 mill... og det er uaktuelt..

Er det noen som har erfaring med levering av byggesett, og fått noen andre til å sette det opp. Vi har veldig mange venner/kjente (tømrere, elektrikere, murere, rørleggere) som kan hjelpe oss å sette det opp. Byggesettet koster rett under 1 mill, vil vi klare oss med et budsjett på under 1 mill for å få det ferdigstilt? Skal ikke ha kjeller, for det anbefales ikke i området tomta er.

Håper noen har noen råd og tips og komme med. Dette huset hadde vært perfekt for en stor-familie.

   #2
 339     Fræna i M & R     0
vi skal bygge en noe forandret verson av kongsgård til boligpartner. De skal bare sette opp råbygget mao tett hus. Resten skal jeg gjøre selv. Du får trekke ut en del, elektriker, rørlegger og inne snekkring. du kan spare en del på å gjøre selve inne arbeidet selv. Legge isolasjon, plater, sette opp skillevegger osv.

Ta en prat med de om det. Min erfaring med BP er meget god. I møte kommende og hjelper deg for å få et hus DU er fornøyd med. ;D
Signatur
   #3
 33     0
Det kan hende du kan få kjøpt elementene til huset et annet sted til en billigere penge? Vi har tegnet og gjort om et ferdighus selv og har vært i kontakt med et firma som skal lage elementer til oss. Det kom på ca 600.000,- inkl. mva for et 1 1/2 etasjes hus med en grunnflate på 130 kvm. Da er alt med av vinduer, ytterdører, takstein, nødvendig bæring inne, takstein, balkong og i det hele tatt. Byggmester regner med å bruke rundt en månedstid på å få det tett hvis to mann driver på for fullt . Er absolutt penger å spare på å sjekke ut det. Men husk at dere må regne med graving, forskaling etc. i tillegg og ordne med det.
   #4
 18     0
Det kreves at det settes opp bolig fra BoligPartner på tomta, så da må vi vel bruke de som leverandør?? Enten av ferdig oppsatt råbygg, eller at de leverer byggesettet og vi får noen andre til å sette det opp.

Jeg kan ikke så mye om dette, så jo mer info jo bedre. Huset vi ønsker heter Fagerli og er på 178 kvm, to hele flater.
   #5
 75     Vigra     0
I hva slags terreng ligger tomta, og hvor mye var det budsjettert med i utgraving og tilbakefylling?
   #6
 18     0
Flatt flatt og atter flatt, sandgrunn (med gress oppå). Hva vi må budsjettere med aner jeg ikke.

Utenom leveransen til 1.6 mill, har vi tatt høyde for
- 100000 i gebyr og tilknytningskostnader
- 100000 til graving og støping av plate
- 100000 i rørlegger/elektriker til utvendig arbeide (bunn/tilførselled, inntaksskap/ledn etc)
- 50000 til maling og laminat
- 100000 til flislegging av bad (ingen fancy standard)
- 50000 til kjøkken (IKEA)

Og med rentekostnader på byggelån, uforutsette utgiftspost og tomta. Havner vi på rett under 3.8 mill. Vi skal ha møte til uken og har planer om å prute på prisen på leveransen og tomta.
   #7
 75     Vigra     0
Omtrent samme grunnforhold som vi har da. Men budsjettene våre ser litt forskjellige ut. Husk at det følger med flis til badene i prisen på 1,6 mill, så de kan man evt trekke ut og erstatte med andre. Vi gjorde det, og fikk en merkostnad på bare 4000,-. Kjøkken skal også være inkludert i prisen. Og 50 000,- til maling og laminat synes jeg var litt lite, men det lar seg vel kanskje gjøre?

   #8
 18     0
Kanskje det varierer fra sted til sted da, i vår leveranse står det ikke noe om fliser. Men vi har ikke hatt samtale med utbygger enda. Vi bare synser på nåværende tidspunkt. Kjøkkenet ønsker vi muligens å trekke ut ja, vi får se om det lønner seg. Viktigere er det at vi får HVITE karmer/lister og dører.
   #9
 75     Vigra     0
Vi valgte vel ferdig flislagte bad når jeg tenker meg om.. Vi valgte å ikke skifte kjøkkenleverandør, vi bare bygde om og ut det kjøkkenet som følger med. Man får så lite igjen hvis man trekker ut ting fra leveransen, at vi fant det mest økonomisk å bruke Norema.
   #11
 75     Vigra     0
Vi har tegnet inn en øy hvor vi skal ha induksjonstopp, høyskap med stekeovn og micro. Noen skap med glassdører o.l.
   #12
 18     0
Ok:) Blir helt sikkert fint Smile Vi må ha plass til spisebord til 8 pers, så det blir ikke noe store utvidelser på oss. Lykke til med byggingen Smile
   #13
 75     Vigra     0
Takk det samme! Vi tror kanskje vi kan få plass til et spisebord foran de doble dørene til terrassen. Hvis ikke det blir plass der må vi ta av selve stua. Skal bare ha tre barkrakker ved den øya for kjappe måltider.
   #14
 246     0

Flatt flatt og atter flatt, sandgrunn (med gress oppå). Hva vi må budsjettere med aner jeg ikke.

Utenom leveransen til 1.6 mill, har vi tatt høyde for
- 100000 i gebyr og tilknytningskostnader
- 100000 til graving og støping av plate
- 100000 i rørlegger/elektriker til utvendig arbeide (bunn/tilførselled, inntaksskap/ledn etc)
- 50000 til maling og laminat
- 100000 til flislegging av bad (ingen fancy standard)
- 50000 til kjøkken (IKEA)

Og med rentekostnader på byggelån, uforutsette utgiftspost og tomta. Havner vi på rett under 3.8 mill. Vi skal ha møte til uken og har planer om å prute på prisen på leveransen og tomta.


100 000 til både graving og plate syns jeg var lite, selv om tomten er aldri så flat..
50 000 til maling og laminat var heller ikke så mye, men 100 000 til flislegging av bad var jo en del. 50 000 i kjøkken må være uten hvitevarer vel? Selv om det er ikea så virket det lite om det er inkl. hvitevarer. Men om det er knøttlite kjøkken så går det vel.. Byggelånsrenter blir også ofte mye mer enn man regner med desverre! Sad Med den summen dere kommer opp i blir det fort opp mot 200 000 i byggelånsrenter om dere ikke har en del egenkapital..
   #15
 75     Vigra     0
185000 kommer gravinga på hos oss, og 150000 til alt betongarbeid. Men nå gjør vi ikke noe av dette selv, så det er klart det kan bli mye billigere med egeninnsats.
   #16
 6     Sørlandet     0
Nybegynnere her! Vi ønsker å få vår drøm om å bygge et eget hus til virkelighet innen noen år, så vi har bare såvidt begynt å kikke litt rundt omkring.

Det første vi lurer på er hvordan er egentlig prisforskjellen på det som kalles ferdighus og det som kalles byggesett? Det har vel sikkert mye med hva som er inkludert, så der kommer det andre spørsmålet inn, hva er inkludert i hva når disse Block Watne osv gir ut prislistene sine?

Vi har regnet litt på hva det koster å sprenge, grave, sette opp grunnmur, innredninger til kjøkken, bad osv osv osv, og ser at dette blir ganske så store summer. Vi er praktiske begge to og med familier og mange bekjente som er både det ene og det andre (elektriker, rørlegger, snekker o.l.), så egentlig skulle vi tro at det var billigere for oss å gjøre alt selv og heller bestille byggesett, men etter å ha sett på alle prisene rundt omkring så ser det ganske dyrt ut likevel.

Noen som har noen innspill og/eller erfaringer?
   #17
 9     ålesund     0
Vi lurer på om det er best å ta et byggesett enn et ferdighus, fikk pris på et ferdighus på 2.140 rør-og elektriske er ikke med.
Derfor vurderer vi å å ta et byggesett.

Er det noen der ute som har valgt et byggesett? Hvor mye du kan spare for å velge et byggesett?
   #18
 681     Bergen     0
til netliee:

Leveransene hos de forskjellige leverandørene er veldig forsjellig. Men kan jo si litt generelt av det jeg har funnet ut:

Byggesett inneholder all material som skal til for å få huset opp. Det er også ink vinduer, dører, takstein, isolasjon, plater innvendig osv. Så om dere kan sette det opp selv, så vil dere spare det det koster å ha en snekker på plassen og sette det opp.

Ferdig til maling inneholder som regel en svært sparsommelig el leveranse og et minimum av VVS. Dette gjør de slik at dere skal oppgradere masse, det er dette de tjener mest på! Her er også kjøkken, baderomsinredning osv ink.

En mellomting er å få bygget tett utvendig: Det vil si at hele huset reises, vinduer og dører settes inn, og taket blir lagt. Skulle du få vannskader seinere er dette et bra alternativ ettersom snekkeren da er ansvarlig og at huset er tett. Man kan da ha venner og bekjente som kan ta det innvendige på el, VVS og snekker. Da er det fremdeles mulig å spare mye!

Vi sitter fremdeles litt på gjerdet, men tror vi kommer til å ende opp med siste alternativet. Da er huset tørt til vi begynner, og det blir da litt mer komfortabelt. Men vi kommer til å legge ut et anbud på reisingen av huset, for å se om det er billigst å la husleverandøren sine snekkere sette det opp, eller å bruke et annet firma:)

Håper dette oppklarte litt=)
Signatur
   #19
 1,445     0

Flatt flatt og atter flatt, sandgrunn (med gress oppå). Hva vi må budsjettere med aner jeg ikke.

Utenom leveransen til 1.6 mill, har vi tatt høyde for
- 100000 i gebyr og tilknytningskostnader
- 100000 til graving og støping av plate
- 100000 i rørlegger/elektriker til utvendig arbeide (bunn/tilførselled, inntaksskap/ledn etc)
- 50000 til maling og laminat
- 100000 til flislegging av bad (ingen fancy standard)
- 50000 til kjøkken (IKEA)

Og med rentekostnader på byggelån, uforutsette utgiftspost og tomta. Havner vi på rett under 3.8 mill. Vi skal ha møte til uken og har planer om å prute på prisen på leveransen og tomta.


Koster tomta over millionen?
Alt i alt 1.7 mill for tomt, rente på byggelån og div utgiftpost var mye.