3,543
10
0
Bygger 3,5 meter før høyt...
417
Troms
0
::)
Mange kreative løsninger som blir prøvd for å omgå regelverket. Bygge "kjelleren" oppå bakken først, for så å fylle til senere virker spenstig i mine øyne. Kommunen har vedtatt byggestopp.
http://www.nordlys.no/Mener_dette_huset_er_bygget_3_5_meter_h_yere_enn_tillatt-5-34-9797.html
Mange kreative løsninger som blir prøvd for å omgå regelverket. Bygge "kjelleren" oppå bakken først, for så å fylle til senere virker spenstig i mine øyne. Kommunen har vedtatt byggestopp.
http://www.nordlys.no/Mener_dette_huset_er_bygget_3_5_meter_h_yere_enn_tillatt-5-34-9797.html
Signatur
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Hvilken paragraf er det som gjør at kommunen kan tenkes å stoppe dette? Så lenge sluttresultatet blir i henhold til byggesøknad, inkludert fasadetegninger med inntegnet terreng, så virker dette lovlig for meg... Det er ikke aldeles uvanlig at terrenget tilpasses litt når man bygger hus.
En annen ting er at det ville vært snodig å grave ned en kjeller rett ved siden av en elv. Vil kommunen virkelig tvinge fyren til å gjøre noe så dumt? Eller forventet kommunen i utgangspunktet at fyren ville gjøre noe så dumt?
Ja, det er vel egentlig mer vanlig i Troms (og Finnmark) å bygge kjelleren oppå bakken, og ikke fylle opp seinere. Har sett flere hus i både Tromsø og Vadsø hvor grunnmuren er veldig høy , eller hvor første etasje er i mur og resten i tre. På flate tomter, slik at det ikke er snakk om underetasje/sokkel.
Forskriften sier at det er lov å fylle opp 3 meter (1.5 meter i tettbygd strøk) uten søknad. Så før han søkte om byggetillatelse kunne han gjort dette. Det som byråkratene kanskje henger seg opp i nå er at tiltaket som er byggemeldt må bygges slik byggetillatelsen sier. Hvis det ikke står noe om kotehøyde i byggesøknaden, og byråkratene mener at byggehøydene derfor skal regnes i forhold til eksisterende terreng, så kanskje ikke de føler seg forpliktet til å godta det de etter forskriften måtte ha godtatt hvis det hadde blitt gjort først, før byggingen...
Argumenter om "praktisk" og "fornuftig" passer ikke alltid inn når det gjelder offentlig saksbehandling...
Sørgelig sak som kommunen skaper der...
At det ikke kan benyttes litt sunn fornuft på begge sider av bordet, gjør at søknadsprosesser kan forventes å bli kompliserte, langvarige og resultatet kanskje urimelig. At kommunene ofte ikke alltid bruker sunn fornuft, fritar vel ikke søkerne for det samme
Det burde jo fremgå klart av dokumentasjonen hvordan dette søkes gjennomført. Antall etasjer og byggets høyde i forhold til eksisterende og planert terreng må jo være et minstekrav i dokumentasjonen. Man kan jo ikke plusse på en etasje hvis det ikke fremgår av innvilget søknad. Og fremgår det ikke der, så har vel byggherren et betydelig problem..
Min byggeblogg her på forumet: http://www.byggebolig.no/index.php/topic,24165.0.html
være ganske presis i vedtaket og søknaden.
Men saken er jo vanskelig å trekke slutninger av uten å ha sett hverken søknad eller vedtak, er små ord og enkle setninger som kan endre hele tillatelsen