5,081    7    0  

bygging av utebod i tilknytning til hus byggesak?

 5     nordland     0
ok her er saken..

pr i dag er det laget takutstikk over inngangsbøra og trappa hos meg..og siden den veggen ikke har vinduer eller slikt på den veggen har jeg et ønske om å forlenge taket bortover hele veggen (i 1 etage høyde) og muligens litt lenger ut fra huset for så å ha et lite areal på siden av trapp som er ubebygd også bygge utebod på resten av arealet mot hjørne av huset..vil dette rkeve byggemelding? utebod vil slik jeg ser det bli max 10-12 m3

   #1
 455     0
Jeg klarer ikke helt å se om dette blir et tilbygg eller et påbygg. I og med at taket skal forlenges kan det muligens defineres som et påbygg og da utløses det søknadsplikt.

Tilbygg inntil 50kvm kan meldes før 1. juli 2010. Etter 1. juli er det søknad også for slike tiltak.
  (trådstarter)
   #2
 5     nordland     0
så da forstår e det slik at jeg bør få ut fingern å få papirene i orden før 1 juli..har vel ingen betydnijng at det ikke blir bygget før senere på høsten?
   #3
 455     0
Dersom det er snakk om en meldingssak så ja. Om det er en søknadssak så har du det ikke så travelt.  ;)

Du må starte på tiltaket innen 3 år etter at igangsettingstillatelse er gitt. Videre kan det ikke være opphold i arbeidet, uten særs gode grunner, i mer enn 2 år.

Så skynd deg og send en melding. Det eneste du har å tape er at de mener at det er en søknadssak og da er du jo like langt uansett. Kjør på - de har det sikkert travelt om dagen. Jeg planlegger et lite sekvensløp selv hva angår meldinger før 1. juli.

Jeg vet ikke hvordan det nye regimet blir i og med at man må søke om alt - men det er det kanskje andre som kan svare på.
   #4
 433     Østfold     0
Påbygg er oppover - altså flere etasjer.
Tilbygg er bortover - altså samme etasje.
   #5
 455     0
Det er jo greit nok. Men om man forlenger taket - og det får følger for bæringen av taket forøvrig (potensielt i kommunens øyne) - hva blir det da?
   #6
 433     Østfold     0

Det er jo greit nok. Men om man forlenger taket - og det får følger for bæringen av taket forøvrig (potensielt i kommunens øyne) - hva blir det da?


Da høres det ut som et tilbygg.
Påbygg er helt konsikvent oppover, altså bygge "PÅ" en etg f.eks.
  (trådstarter)
   #7
 5     nordland     0
nå må det sies at når jeg snakker om forlengelse av tak så er det ikke hovedtaket som skal bygges videre men der er pr i dag slik at garasjen er bygd intil hovedbygget,taket fra garasjen er så trukket in over inngangsdøra  da bærende i vegg og pilarer, det taket har jeg ønske om å forlenge enda videre langs veggen slik at jeg kan ha en utebod der,taket vil ha helt egen bæring så vil ikke ha noen sammenheng med bærende konstruksjon i resten av huset
nå gjør vel det neppe spesiell forskjell på  spm ang byggetillatese menne ville bare ha det sagt.