3,350
7
0
Gir lang saksbehandling reduksjon i gebyrene?
171
0
Vår saksbehandler er bli sykemeldt og derfor er det blitt 3 mnd fristen blitt overksredet. Jeg har hørt at man får reduksjon i gebyrene dersom man gå utover denne fristen som kommunene har. Er det noene som kjenner til reglene omrking dette?
§ 7-4. Gebyrbortfall ved kommunens fristoverskridelse
Ved overskridelse av tidsfristen i plan- og bygningsloven § 21-7 første ledd skal kommunen tilbakebetale tiltakshaver 25 % av det totale byggesaksgebyret for hver påbegynt uke tidsfristen overskrides. Bestemmelsen gjelder ikke dersom det er avtalt særskilte frister eller kommunen har forlenget fristen etter § 7-3. I slike tilfeller inntrer virkninger av fristoverskridelse fra det tidspunkt den avtalte eller forlengede frist overskrides.
Så du har i utgangspunktet rett til reduksjon i gebyr.
Skal bygge funkis med sekundærleilighet. Status: Rammetillatelse mottatt sept 2010.
Mini byggeblogg: http://www.byggebolig.no/index.php?topic=19198.0
Noen som har erfaring? Stemmer virkleig dette? Må jo være noe i forvaltningsloven som omhandler dette. Kommunene kan vel ikke styre dette som de selv ønsker.
Med disp... ofte veldig mye lenger tid.
Ellers er beskrevet i SAK10 og plan og bygningsloven hvilke tidsfrister som gjelder.
Incognito (Adm.dir i Premium Haus AS )
Selger lavenergihus fra Tyskland.