11,629    9    2  

Tinglysning av rettighet til vei og vann/avløp

 171     1
Vi er i ferd med å dele en tomt. I den forbindelse må det tinglyses rettighet til vei og vann/avløp over privar grund.

Er det noe som vet om dette kan tas med i målebrev som utstedes ved kartforretning eller om vi må sende dette seperat (2 tinglysninger) som koster 1584 pr stk.????

Noen som har ekempler på skjema som brukes (hva skal være med). Har funnet et på statens kartverk, men følte dette var litt knotete......

Håper på noen innspill.



   #1
 241     Sørlandet     0
Var i gjennom den prosessen for et par år siden.
Om jeg ikke husker feil ordnet vi alt under ett Smile
   #2
 3,840     Haugesund     0
Her finner du skjøte. Under pkt.6 skriver du/dere inn hva/hvilke andre rettigheter som skal tinglyses.

Målebrev tinglyses ikke, men må regestreres i GAB.

Skriv hva som er "knotete", så skal jeg forsøke å hjelpe. Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 171     0
Takk for svar Taz....Men trenger litt mer hjelp i denne "jungelen"

Slik jeg forstår det må skjøte utaarbeides når tomten er målt opp og målebrev klart. Da kan jeg bruke skjemaet som du henviser til og bruke pkt 6 til å tinglyse veirett og vann og avløp.

Men er det slik at man må betale dok avgift når eiednommen blir min. Når vi kjøpte tomten var planene at denne skulle deles og jeg betalte derfor en viss andel av eiednommen den gang. Må man ha takst på tomten da, eller kan man skrive at den blir gitt vekk og at jeg slipper unna dok avgft??

Jeg er helt "blank" her, men lærer mye hver dag....

   #4
 68     Ålesund     1
Det skilles mellom tinglysingsgebyr (kr. 1548) og dok.avgift. Dokumentavgift betales i fbm tinglysing av skjøte. I tillegg kommer tinglysingsgebyr. For hvert dok du tinglyser må du betale tinglysingsgebyr. Hvis det er den som overskjøter tomten til deg som besitter eiendommen du skal ha vegrett over, og rett til å legge ledninger over, tas rettighetene med i skjøtet.I punkt 6 som nevnt av en annen. Hvis du må over eiendommen til en annen grunneier enn overskjøters, må du bruke egen erklæring. Ingen kan gi rettigheter til noe man ikke selv råder over. Da bør du kunne bruke standarderklæringen til Statens Kartverk.
NB! Det er ikke du som skal besitte rettighetene, men derimot din eiendom (gnr/ bnr). Slik vil rettightene følge eiendommen og deg som bruker så lenge du eier den, og siden følge eiendommen hvis du selger den.
   #5
 3,840     Haugesund     0

Slik jeg forstår det må skjøte utaarbeides når tomten er målt opp og målebrev klart.

For å kunne utarbeide, og tinglyse skjøte, må en allerede ha skilt ut eiendommen. Denne blir da målt opp i kartforretning (ca. 1500,-) og målebrev utstedes. Du vil nå få et Gnr, og Bnr. (Gnr, er det samme som utskillende, Bnr, er eiendommens "løpenummer 2-3-4... siffret alt etter hvor mange ganger den er delt fra før)
Nå kan skjøte skrives.

Men er det slik at man må betale dok avgift når eiednommen blir min. Når vi kjøpte tomten var planene at denne skulle deles og jeg betalte derfor en viss andel av eiednommen den gang.

Hvis du betalte avgift til staten da, er nok kanskje det dok.avgift, denne er regnet utfra kjøpesum. Se på kvitteringen. Om du ikke betalte hele tomten den gang, kan du kanskje ordne dette privat (lån på ubest, tid av forelder etc.)

Men avklar hva du betalte, og til hvem... Så får du mer svar. ;D


Må man ha takst på tomten da, eller kan man skrive at den blir gitt vekk og at jeg slipper unna dok avgft??

Nei du trenger ikke takst, men er den urimelig lav, vil noen autoriserte gribber (statlige) reagere ;)
Blir eiendommen "gitt" bort vil det nok stilles spørsmål om dette er arv, og følgelig beregnet deretter. Her kommer evt. søsken også inn, ved skjevdeling...
I LNF område er det landbruksdep. som setter priser.


Jeg er helt "blank" her, men lærer mye hver dag....

Ja er ikke det herlig å ha lever ;)

Ang. servitutter på eiendommen, følger du "neslo"
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 171     0
Takk til dere begge!!

Det er denne dok avgiften som ikke var planlagt...... Hele eiendommen ble kjøpt for 3 mill. . Jeg betalte 1/3 kjøpesum (1 mill) og det ble betalt dok avgift av kjøpsum som vi alle må gjøre.

Så nå er jo spm om jeg må betale dok avgift enda en gang til når tomten er delt..??



   #7
 68     Ålesund     0
Det er denne dok avgiften som ikke var planlagt...... Hele eiendommen ble kjøpt for 3 mill. . Jeg betalte 1/3 kjøpesum (1 mill) og det ble betalt dok avgift av kjøpsum som vi alle må gjøre.

Så nå er jo spm om jeg må betale dok avgift enda en gang til når tomten er delt..??


Her kan du ha vært ute å kjøre. Hvis du slår opp på "lov om dokumentavgift" vil du oppdage at det er markedsverdi som skal legges til grunn for beregning av dokumentavgiften I alle tilfeller den reelle kjøpesummen. Det gjelder inkl verdien av tilliggende herligheter, f.eks verdien av opparbeidet vei, vann og kloakk som måtte følge som rettigheter tilhørende tomten (evt refusjonsbeløp for tekniske anlegg)

Nå høres det ikke ut som om verdien av slike anlegg er aktuelt i ditt tilfelle siden du skal tinglyse slike rettigheter nå.

Hvis du deler fra en del av tomten utarbeides det målebrev over den nye eiendommen. Når dette blir tinglyst føres hjemmel (eiendomretten) i grunnboken til den nye eiendommen på deg. Du slipper med andre ord å utstede skjøte til deg selv. Ergo er det bare tinglysingsgebyr som skal betales. Hvis du selger eiendommen er det kjøper som må bære tinglysingsomkostningene.

Hvis du opplyser en annen pris i skjøte enn det du faktisk betaler for eiendommen risikerer du å gjøre deg skyldig i noe ulovlig, dvs å bla unndra deg lovbestemt avgift til staten. Du risikerer også å måtte forklare deg for tinglysingsmyndighetene hvis de fatter mistanke om at kjøpesummen er vesentlig lavere enn markedsprisen på tomter i ditt område. Det er et eget punkt i skjøtet hvor du må krysse av for hvilken omsetning det er snakk om, evt om salget er fritt, og om det har vært en markedsmessig utlysing.

  (trådstarter)
   #8
 171     0
Så hvis jeg forstår deg rett: Jeg trenger ikke å utarbeide skjøte, og slipper med dette unna denne dok avgiften???
   #9
 68     Ålesund     0
Så hvis jeg forstår deg rett: Jeg trenger ikke å utarbeide skjøte, og slipper med dette unna denne dok avgiften???


Hvis situasjonen er slik jeg beskrev den slipper du unna.
Du må regne med å betale kommunen for oppmålingen av den nye tomten og tinglysingsgebyret når målebrevet skal tinglyses. Tinglysing av målebrevet regner jeg med at kommunen utfører, og den summen du betaler kommunen antar jeg inkluderer det som må betales i tinglysingsgebyr til staten.

Ellers vil jeg tro du får forklaring fra din kommune om hvorledes dette gjøres der, hvis du spør.
Som sagt betales dokumentavgift kun ved overskjøting, dvs når eiendom skifter eier.