11,539
15
6
Tinglyst veirett. Sperring av vei og husdyr iveien
6
Stord
2
Veien til min hytte går 100m over naboens innmark, har tinglyst veirett på 4,5m bredde. Det er mye dyr, både storfe og sau som går der. Kan en forlange inngjerding av veien?
Kom til hytten i dag og fant porten surret igjen med tykk streng, ikke mulig å komme ned til hyttten uten å hente avbiter. Hva kan en gjøre med dette? anmelde bonden? >
Kom til hytten i dag og fant porten surret igjen med tykk streng, ikke mulig å komme ned til hyttten uten å hente avbiter. Hva kan en gjøre med dette? anmelde bonden? >

Om ikke så må vel grinda sikres på en bedre måte som fungerer for dere begge, også dette kan vel du foreslå og gjennomføre?
Det er jo naboens tomt og jeg tviler på at han trenger å gjøre noe mer enn å gjerde i ytterkant av den.
Redigert: Anmelde bonden?
Dersom du har behov for å sperre av området kan du snakke med eier og selv bekoste og sette opp inngjerding slik at veien er lettere farbar. Selv om man har en rett tror jeg man kommer langt med kommunikasjon og det kan være smart å ha gode hyttenaboer.
Lykke til
Incognito (Adm.dir i Premium Haus AS )
Selger lavenergihus fra Tyskland.
En ståltråd for å hindre dyra å komme ut er vel neppe ment å sperre deg ute.
Og det er vel bare for deg å komme opp med en bedre løsning som begge er komfortable med.
Å gå løs på bonden som sikrer dyra sine høres litt rart ut. Kyr og okser på beite er som det er det, var vel slik når dere kjøpte hytta også?
Vedr en veirett, er dette normalt bare det som ligger i ordet "veirett". Ingen eksklusiv disposisjonsrett utover dette.
Både turgåere, grunneiere og dyr kan finne på å bruke den
ting er ikke alltid som det ser ut som.......
snakk med han personlig, ikke vær sint.... spør om det er han som har gjordt det og hvorfor på en vennlig måte...
gjør du det via en advokat og anmeldelse gjør du alt mye værre da han skal være din nabo
Du kan som du skriver benytte 4,5 x 100 meter av naboen/bondens grunn til vei som adkomst til din hytte. Men grunnen er fortsatt bondens eiendom. At du har rett til å benytte denne veien er ikke ensbetydende med at ikke andre også kan benytte den. Bonden kan selvfølgelig bruke sin eiendom fritt selvom du har veirett over denne. Men han kan ikke stenge deg ute. Tanken på å sette opp gjerde langsetter veien tror jeg bare du kan glemme. For det første er det bondens eiendom som da blir stykket opp, dernest vil det slik jeg forstår være til hinder for fritt beite av husdyr. Antar denne hytta ligger i et landbruksområde og her går selvfølgelig dyr og næring forran friluftsliv og rekerasjon. Finner det lite trolig at din nabo bonden vil la deg sette opp et gjerde på hans grunn. Dette ville i såfall gi at du "ekspropierte" 450 kvm av hans eiendom. Forstår det slik at du har gjerde rundt hytta. Vær du glad at du får ha det. Det er slettes ikke alle bønder som tillater at det settes gjerder rundt tomtene. Er selv blitt vant til at det rundt en fjellhytte alltid ligger møkk etter sau. Når vi kommer dit ligger sauen inntil hytteveggen. Har gjerne også vært opp på verandane og etterlatt sitt mageinnhold. Men som det står i kjøpekontrakten fra dengang tomten ble kjøpt ut. "Det er ikke tillatt med gjerder." Bonden solgte grunnen, men ikke beiteretten.
At porten din var surret igjen med en streng kan vel skyldes at bonden ville forhindre at dyra skulle ta seg inn til deg. En ansvarsbevisst bonde som tenker på sin naboes vel.