5,892
13
0
Garasjedør kiler seg fast hver vinter!
744
Verdens navle
0
Om sommeren fungerer den fint, men hver vinter krymper tydeligvis karmen, slik at døren ikke kan lukkes.
Hvordan kan man tilpasse dørbladet, og gjøre det litt smalere? Best å gjøre det på hengselsiden eller på håndtaksiden?
Får vel uansett problemer med enten å forsenke og feste hengslene skikkelig igjen, eller med låsekassen på den andre siden. Låsekassen må jo flyttes litt innover i dørbladet hvis man vil gjøre noe på den siden.
Å gjøre noe med karmen istedet er kanskje ikke noe alternativ?
Hvordan kan man tilpasse dørbladet, og gjøre det litt smalere? Best å gjøre det på hengselsiden eller på håndtaksiden?
Får vel uansett problemer med enten å forsenke og feste hengslene skikkelig igjen, eller med låsekassen på den andre siden. Låsekassen må jo flyttes litt innover i dørbladet hvis man vil gjøre noe på den siden.
Å gjøre noe med karmen istedet er kanskje ikke noe alternativ?
Signatur
Jeg har samme utfordring her (dvs at de vrir seg, ikke nødvendigvis henger), med alle ytterdørene våre (hoved, kjeller, garasje), men så er alle dørene fra 70-80-tallet og laget i heltre (teak, eik og furu). En "moderne" dør som er bygget opp av flere lag har ikke samme problemet.
Om det ikke er veldig mye som mangler for å få døren til å gå greit, kan du prøve med det aller enkleste, å slå spikrene som holder karmen, evt skru de eksisterende skruene (om det er skruer du har), evt forborre/senke/skru noen solide skruer gjennom karm og inn i rammen.
Er det f.eks innadslående dør og du kun har listverk på innsiden så er det bare tut og kjør. Har du listverk på innsiden kan det være smart å vurdere å løsne disse før en tvinger karmen fra hverandre..
Det er en heltre furu ytterdør av enkel uisolert sort i en uoppvarmet garasje. Om sommeren passer den greit i karmen, men om vinteren er karmen ca. etpar mm for smal. Selv uten snølast på taket. Snodige greier.
I bredden passer karmen akkurat i åpningen i veggen (trevegg), så jeg får ikke dradd i karmen for å gjøre åpningen bredere, dessverre. Hjelper heller ikke å bøye på hengslene, for på hengselsiden er det i praksis ingen sprekk mellom karm og dørblad.
Ser for meg at jeg må høvle litt av bredden på dørbladet, men kan tenke meg at det blir trøblete uansett hvilken side jeg gjør det på (se første innlegg).
I hengsle siden er det bare å gå over med ei fin sag og ett hogghjern så passer hengslene fin igjen.
Så har du telehiv under karmen så kan dette presse karmen inn mot dørbladet.
Hvis det er en ubehandlet dør som bare har blitt malt på utsiden, kan dørbladet fort slå seg.
Døren er malt på alle sider. Problemet er ikke at den slår seg, men det virker som karmen blir 2-3 mm smalere (eller dørbladet bredere?) hver vinter, og dermed blir det ikke plass til dørbladet. Om sommeren fungerer den greit.
Naturlig at endringer i temperatur og fuktighet har effekter, men overraskende at det er så mye.