2,628    3    0  

Herda glas i vindu i 2. etasje pga vindu ned til golvet.

 15     0
Hei,

Me er heilt i sluttfasen av planlegginga av vårt nye hus. Det er lagt vekt på å nytte utsikten mot fjorden maksimalt, og me har teikna inn store vindauge i stove og på kjøkken i 1. etasje, vindu som går heilt ned til golvet.

Dersom me skal ha vindu ned til golvet på loftstova, som går ut i ei ark, blir det sagt at me må ha herda glas, og at dette er mykje dyrare.

Kan ein sei noko generelt om skiknaden i pris? 

Me vil ha ei løysing med vindu, som går heilt opp i mønet i arka, og så ned til golvet.

   #1
 12     vågsøy     0
Hei! Mener det er et krav på nybygg at en skal bruke sikkerhetsglass når glasset går så langt ned mot gulvet. Vet ikke hva prisforskjeller det er desverre. Men det er uvesentlig med tanke på om det skulle knuse og skade noen! Ville brukt laminert sikerhetsglass som glass mot innsiden i karmen, siden det henger sammen ved knusing... Og stopper 98% av uv-stråler.
   #2
 9,677     Kysten     0
Det er ikke et krav i privat boliger, men det er likevel å anbefale. Sikkerhetsglass er det du ber om pris på.
   #3
 765     Østfold     0
Joda, et er et krav. Se TEK10 §10-2 eller § 12-20. Klarere kan det neppe bli.

Jeg bruker laminert glass. Er uhellet ute har man i det minte glass i vinduet. Et herdet glass pulveriseres, et laminert holdes sammen av en film.
Ca 30-40% høyere pris på glasset er vel vanlig.
Signatur