2,769    11    0  

Hvordan liste rundt et vindu med utforing som stikker utenfor veggen.

 2     0
Utforingene stikker ca en halv cm utenfor veggen. 
Hvordan liste rundt et vindu med utforing som stikker utenfor veggen. - image.jpg - SylviaK

   #1
 1,519     Akershus     0
Enten høvle de ned flush med veggen, eller kjøpe en malt smal lekt og legg denne under listen mot veggen.
   #2
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Viktig med beslag under her, hvorfor så langt ut?
   #3
 98     Lier     0
Viktig med beslag under her, hvorfor så langt ut?


Beslag??  Er ikke dette innendørs? Eller har jeg oversett noe på bilet??

Til TS: jeg ville nok valgt (personlig) gått for baardes sin løsning med å legge en smal lekt/list rundt vinduet som den vanlige vinduslista kan ligge mot
   #4
 5,337     Tromsø     0
Litt avhengig av bredden på listene kan man ofte bare sette dem rett på. Noen mm høydeforskjell mellom foring og vegg vil få listene til å skrå litt i forhold til veggen, men det er ikke mye synlig, særlig ikke bak gardiner.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 2     0
7 cm brede lister vil sikkert legge seg finere enn 6 cm?
Dette er innendørs, og grunnen til at utforingene er slik vet jeg ikke. Dette er et eldre hus jeg har kjøpt.
Ser for meg at jeg ikke vil klare å høvle rett så det vil bli fint. Hva er det beste å høvle med i tilfelle?
   #6
 5,337     Tromsø     0
Ideelt sett setter man først på panel på innervegg og deretter foringer i riktig størrelse, hvis de trenger å høvles eller skjæres av gjør man det på den delen som stikkes inn i sporet vinduet. Men det er kanskje litt sent å gjøre her. Det kan være vanskelig å høvle pent og jevnt på på kanten som stikker inn mot rommet, det kan fort bli behov for å pynte på ting med fugemasse.

En annen løsning er å feste listene tett inntil foringen, men ikke spikre eller skyte dem helt fast ut mot panelen, og fuge mellom list og panel.
Signatur
   #7
 25,371     Akershus     0
«...hvis de trenger å høvles eller skjæres av gjør man det på den delen som stikkes inn i sporet vinduet.»

Det høres rart ut. Da må du både skjære ned fjæra og romstere med en falshøvel? Alle vindusforingene her er satt rett i vindussporet og høvlet ned flush med vegglivet.

Her kunne en kanskje høvlet ned med en elektrisk høvel, men listene i underkant kommer i veien.
Signatur

   #8
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Av og til snubler man og igjen blir heldigvis slikt funnet av andre. Noen som har funnet frem el-høvel i slike tilfeller og lagd den smalere?
   #9
 142     Akershus     0
Støtter KjellTS løsning med å feste listene tett inntil foringene, ikke skyte dem fast til panelet og deretter fuge mellomrommet mellom list og panel.

Har gjort det flere ganger med hell
   #10
 5,337     Tromsø     0
«...hvis de trenger å høvles eller skjæres av gjør man det på den delen som stikkes inn i sporet vinduet.

Det høres rart ut. Da må du både skjære ned fjæra og romstere med en falshøvel?

Vel, de foringene jeg kjøpte fra Rindalslist på Bygger'n i fjor hadde 8 mm tykkelse som skulle inn i sporet i vinduet ca. 4 centimeter innover på foringen, før de gikk over i 12 mm tykkelse på siden som skulle inn mot rommet. Som skapt for å justere bredden på foringen inntil drøyt 3 cm med å skjære av den tynne delen, eller fjæra om du vil
Signatur