2,905    21    1  

Justere ytterdør sideveis?

 208     0
Vi har en ytterdør som gjerne skulle være litt justert sideveis. Du får knapt et papirark gjennom ved hengselsiden, men det på "håndtak-siden" er nesten en cm åpning. Se bilde.

Det gjør også sitt til at vi får problem med Yale Doorman. Her kan man kanskje bygge ut beslaget/stykket noen mm, men det hadde vært ønskelig med en mer "sentrert" dør. Kan man skifte ut hengslene? 

Tips tas i mot med stort takk! Smile

Justere ytterdør sideveis? - ytterdor1.jpg - Dr.VanNordstrom


   #1
 15,372     0
Hvis alt er parallelt så skal en egentlig fore ut bak hengslene her men forstå ikke helt hvorfor det har blitt slik.
Om det er økende sprekk oppover og mot venstre oppe er vanskelig å se ut i fra bilde men en bør ikke gjøre noe før karm er forsøkt justert hvis den ikke er perfekt satt inn.
   #2
 3,277     I huset mitt     0
Har du flaks kan du enkelt justere ut hengslene/flytte døra sidelengs på hengslene alene.

Legg ut bilde fra hengslene er festa i karm og dør, så kan du nok få noen tips her inne.Wink
   #3
 25,348     Akershus     0
Du kan skru av hengslene både på dør og karm og legge under en passende tykk kartong.
Alternativt finnes et brytejern for å bøye hele hengselet, virker litt hardhendt på meg.
Signatur
   #4
 6,923     Akershus     0
Hvis alt er parallelt så skal en egentlig fore ut bak hengslene her men forstå ikke helt hvorfor det har blitt slik.
Om det er økende sprekk oppover og mot venstre oppe er vanskelig å se ut i fra bilde men en bør ikke gjøre noe før karm er forsøkt justert hvis den ikke er perfekt satt inn.


Liten digresjon rundt uttrykket "perfekt satt inn". Hva legges i det uttrykket? Lurer, fordi jeg oppfatter det i de aller fleste tilfellene som en dør som er perfekt i både vater og lodd.

Det er ikke en perfekt montasje. Det er en montasje med stor fare for at den etter noe tid vil subbe et eller flere steder.

En perfekt montasje er i mine øyne at slaget er bra, at man har ca kontroll på vater og lodd, og at døra går like fint etter 2 år. Det krever avvik fra det som kalles perfekt montasje.

Skulle jeg montert "perfekt" hadde jeg hatt mange reklamasjoner....

.Thag
   #5
 38,246     Lillestrøm kommune     0
Det er bedre med en perfekt montasje enn en som er skjev den gale veien i allefall

På hytta satte jeg inn begge dørene på nytt i forbindelse med tilbygget og de har aldri vært så gode å åpne som nå, fulgt den perfekte metoden. Før subbet det og selv låsen var vanskelig å låse.
   #6
 15,372     0
Jeg har vært borti de som fikk ny dør fordi den gamle nye var skakk etc. Den nye ble akkurat lik. Men når de tok ut den nyeste og så fulgte oppskriften på hvordan den skal monteres var den Ok. Derfor jeg mente at en begynner ikke å flikke på et problem hvis andre ting er årsak til at en har problemet i dag.
   #7
 25,348     Akershus     0
I mine øyne er «perfekt montasje å tilstrebe at terskelen er i vater og sidene i karmen er i lodd, men så kommer alle større eller mindre justeringer fordi omgivelsene ikke er perfekte. En kan også vurdere om hengslesiden skal helle litt for å få dørbladet til å svinge i en bestemt retning, mot åpen eller lukket.
Her er det trangt mellom dørblad og karm på hengslesiden. Da er det bare utforing eller bøying av hengselet som kan endre dette. I tillegg kan det være formålstjenelig med en festeskrue for karmen rett under øvre hengsel. Er dørbladet tungt, kan karmen bøye seg. En ser det ved at bredden på smyget øker mot toppen av døra.
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 208     0
Her er bildet fra innsiden av halvåpen dør. Vi hadde tenkt å "fikse den opp" med sliping og ny maling etter vi overtok.
Men hvis det er noe galt med den så kanskje det beste er å kjøpe helt nytt (dog det svir i lommeboka Smile

Justere ytterdør sideveis? - 20200624_174927.jpg - Dr.VanNordstrom
   #9
 38,246     Lillestrøm kommune     0
Å flytte ut hengselet er jo ingen stor jobb, men det hender at karmen åpner seg litt på låse siden så den egentlig bare trenger litt bedre kloss til støtte
   #10
 25,348     Akershus     0
Sjekk post #3, halvtimes jobb.
Signatur