24,423
22
6
PVC vs standers trevindu - Hva er best
962
Figgjo
0
Hei!
Holder på med anbudsrunde på huset, og fikk et anbud av en potensiell på kun vinduer i dag.
Fikk lite info nå i første omgang, men fikk bla. følgende:
"Vi levererer vinduer/dører i PVC som er vedlikeholdsfrie og har bedre isoleringsevne enn f.eks trevinduer. Dessuten er de rimligere i pris."
Søker litt rundt på forumet men finner ikke noe der folk samenligner vinduer eller har brukt pvc isteden for vanlige trevinduer.
Noen som har noe erfaring eller synspunkter som kan gjøre meg klokere?
Holder på med anbudsrunde på huset, og fikk et anbud av en potensiell på kun vinduer i dag.
Fikk lite info nå i første omgang, men fikk bla. følgende:
"Vi levererer vinduer/dører i PVC som er vedlikeholdsfrie og har bedre isoleringsevne enn f.eks trevinduer. Dessuten er de rimligere i pris."
Søker litt rundt på forumet men finner ikke noe der folk samenligner vinduer eller har brukt pvc isteden for vanlige trevinduer.
Noen som har noe erfaring eller synspunkter som kan gjøre meg klokere?
Mulig denne typen vinduer er blitt bedre siste årene.
Pvc er stort sett uglesett i miljøvernkretser, spesielt mykgjort pvc i gulvbelegg, tapeter etc.
Plast og vinyl er ikke det man umiddelbart forbinder med miljøløsninger. Sammenligner man med et trevindu så glir assosiasjonene raskt over i myter.
Spar 4-5 omganger vedlikehold i et 20-års perspektiv
Ikke behov for skraping, sandpapir og redskaper
Ikke behov for stiger og stillaser
Ikke behov for maling, malerkoster, pensler osv.
Ikke behov for kjemikalier og rensemidler
Vinyl er en ressurs som kan stå i 50 - 100 år
Kan resirkuleres
Hvis ikke produsenten av vinduene er seriøs, vil muligens plastikken bli har og sprø etter noen år.
Mulig jeg tar feil, håper iallefall det.
Selv vil jeg gå for tre når den tid kommer, med mindre jeg er overbevist om at PVC-rammene er holdbare.
- Frank Thiesen, Norges Naturvernforbund
* Produksjon og destruksjon av PVC vinduer avgir svært giftige kjemikalier som truer både miljø og helse. Produktene inneholder ikke mindre enn 6 av de 15 farligste kjemikaliene europeiske styresmakter har prioritert for avskaffelse av (Kilde: Greenpeace).
* Pvc vinduer kan ikke repareres om de skulle gå i stykker. Det er flere kilder som sier dette (bla. Greenpeace og nubri.com)
* Appa.dk sier at PVC vinduer blir større og endrer form ved høye temperaturer og sprekker ved lavere temperaturer.
* Et annet aspekt som plastikk leverandører spiller på er at det er vedlikeholdsfritt (Ved nærmere undersøkelser kommer det fort frem, fra flere hold, at dette ikke er sant. For eksempel sier det største forsikringsselskapet for britiske borettslag, Housing Association Property, at PVC vinduer må bli rengjort hver sjette måned, de må smøres og justeres hvert år og ha nye pakninger og tettelister hvert tiende år.)
* Nubri.com og Greenpeace sier at PVC vinduer også nedbrytes over tid og at fargen vil kunne bli gul/rosa. I tillegg gjør sollys PVC sprøtt og lager hårfine sprekker.
* Ifølge et diskusjonsforum/blogg på byggebolig.no nevnes det at PVC har veldig dårlige egenskaper i forbindelse med brann. produktene hevdes å miste bæreevnen på under 10 minutter ved fullt branntilløp. Dette gir igjen brann og redningsmannsakper dårlige arbeidsforhold ved brann tilløp.
* Forventet levealder på vinduer av PVC er estimert til 20 - 25 år. Vinduer av vakumsimpregnert mykt tre gis en levetid på 25 - 30 år (kilde: The National Building Federation: "Standards and Quality in development.")
* Høy kvalitetsvinduer med dobbelt glass er IKKE dyrere enn tilsvarende vinduer av PVC. The National Building Federation (gjengitt av Greenpeace) og flere lokale styresmakter i Storbritania har funnet ut at vinduskarmer av PVC er dyrere med tanke på innkjøpsutgifter. Ser man kostnadene i løpet av levetiden, innkjøpskostnaden og livssykluskostnader, er PVC dyrere eller like dyrt som tilsvarende treprodukter.
http://www.magnorvinduet.no/hvor-miljovennlig-er-pvc-vinduer-og-dorer
Om man bor i et hus som har fasade som ikke trenger maling er det jo greit med vedlikeholdsfrie vinduer også.. Men så lenge jeg bor i et trehus som trenger maling så har jeg gjerne vinduer med trekarm også. Jeg synes det ser helt klart best ut, og jeg maler ikke karmen oftere enn jeg alikevel maler veggen. Med vedlikehold varer en trekarm lenger enn glasset vil jeg tro, skjer jo av og til at et glass punkterer, uavhengig av type karm...
Morsomt at eit firma(magnorvindu) brukar kommentarar frå dette forum til dokumentasjon for å selge trevindauger :)
H-vinduet plus+ er materialteknisk godkjent av Statens branninspeksjon for bruk hvor man ellers kan bruke trevinduer. Vinylmaterialet er selvslukkende og forkuller ved brann. Tester foretatt ved Lunds Universitet i Sverige viser at funksjonsmessig er vinylvinduer med stålforsterkning meget motstandsdyktig mot brann.
Tenker du da på Magnor sin patent?
Alubkledde vindu har en luftespalte mellom treverket og aluen. Den spalten både lufter og drenerer.
H-pluss vinduer har en forventet levetid på 50-100 år med minimalt vedlikehold (vasking og smøring av hengsler) H-produkter har levert vinylvinduer i snart 20 år. Tilsvarende imprignerte og malte trevinduer har levetid på ca 25 år med fire fem omganger maling.
H-plus vinduene garanterer at de ikke gulner
H-vinduet plus+ er materialteknisk godkjent av Statens branninspeksjon for bruk hvor man ellers kan bruke trevinduer. Vinylmaterialet er selvslukkende og forkuller ved brann. Tester foretatt ved Lunds Universitet i Sverige viser at funksjonsmessig er vinylvinduer med stålforsterkning meget motstandsdyktig mot brann. Det held dobbelt så lenge som trevindu ved brann.
Levetiden for H-vinduet plus+ beregnes til å være dobbelt så lang som for trevinduer. På dette grunnlag har Norconsult laget en livsløpsanalyse som for 50 års levetid konkluderer med over 40% besparelse ved å velge H-vinduet plus+.
Jeg er min egen herre og jobber for tiden mye med å erstatte gamle tupperware vindu med miljøvennlige trevindu som har en vel så god isoleringsevne som VINDUENE LAGET AV OLJE. Vedlikeholdsfriheten kjøper jeg heller ikke, INGENTING er vedlikeholdsfritt. Hvordan tror dere et plastvindu ser ut etter noen år i fukt og forurensing? hmm? ja. og hva må man gjøre da... RENSE det. Da må man kaste pilsflasken og finne frem stigen. Vinduene må få en dyprens, kanskje med voksing for å få tilbake glansen det mistet etter noen år i barskt klima.
Trevindu med aluminiumsbekledning er tingen. Da får man i både pose og sekk, men dette må også vedlikeholdes.
Glem heller ikke at glassene utgår på dato, hva skal man da med et stygt vindu som har 50-100 års levetid når glasset, det viktigste element utgår på dato?
Jeg gjorde et forsøk på å rense hagemøblene mine i plast, nå har antageligvis disse blitt til plastvinduer. Jeg velger å nyte pilsen min i utemøbler av tre.
Det du skriver stemmer gjerne med noen av vinylproduktene men slett ikke for alle. Men det kommer du muligens ikke til å finne ut av for gode vinylprodukter slipper du å bytte ut i din karriere som vindusmester og med dine forutintatte ideer så kommer du nok ikke til å montere nye heller i og med at du kun holder deg til Gilje som forøvrig er gode vindu :)