1,333    8    0  

Beise kledning inne før en setter opp

 366     0
Er det noe i veien å oljedekkbreise ferdig grunnet kledning inne i huset før en setter det opp ute?  Er fuktig og mye dugg om nettene derfor tenkte jeg det.

Bruker jotun drygolin pluss

   #1
 6,705     Akershus     0
I vanlig innetemperatur og luftfuktighet kan du nok oppleve at bordene slår seg. Jeg opplevde det selv på ganske grove vannstokker jeg oppbevarte inne for å grunne med Visir tidligere i sommer. Det gav meg litt ekstra utfordringer med montering.

Jeg mener i alle fall at mitt trevirke var mer beint før jeg flyttet det innendørs Wink
   #2
 38,451     Lillestrøm kommune     0
Legg de i garasjen e.l og beis de der. Har gjort dette flere ganger. Fordelen er jo at du får behandlet underliggere helt ut til kanten.
   #4
 38,451     Lillestrøm kommune     0
Hvordan er relativ fuktighet der ? Vil tro det er en slik avvik Cheffen fikk.
   #5
 104     0
Vi grunnet og malte et strøk på kledningen vår inne i huset.
Vi fikk minst avvik når vi sto nede i sokkeletasjen før vinduer var satt i.

Bordene slo seg noe mer når vi behandlet et siste parti etter at huset var tett- oppe i første etasje.

Fordelen var at jeg fikk tatt grovt sandpapir/stålbørste over kantene (da jeg som maler har sett en del problematikk med heft, avflaking på disse kantene tidligere).
Jeg fikk også som Hst er inne på behandlet underliggerne helt ut til kanten- og unngår krymping.

På carport som jeg satte opp i ettertid har jeg kun grunnet og malt et mellomstrøk på underliggerne- før jeg slo på overliggerne.

Etter min mening er det mest kritisk med duggmatting på toppstrøket ditt.
Jeg ville vurdert å grunne og male et mellomstrøk ute- for å deretter male toppstrøket til neste år. Du vil allikevel være avhengig av opphold- og kan ikke strate grunning eller maling tidlig om morgenen- eller avslutte sent om kvelden.

Om du ønsker å behandle den innendørs ville jeg tatt med i beregningen at du lager deg gode oppbevaringsløsninger under tørketiden. At du holder et godt øye med luftfuktighet- og temperatur og tar med i betraktingen at kledningen tar større plass enn du ser for deg på forhånd Smile

Uansett hvilken løsning du velger bør du være nøye med endeveden.

Lykke til!
Signatur
   #6
 6,705     Akershus     0
Om man slår opp en presenning på husveggen og dermed lager seg en tørr sone utendørs blir det noe lettere da man ikke er avhengig av opphold. Dugg unngår man selvsagt ikke, men noe mer fleksibilitet får man.
   #7
 38,451     Lillestrøm kommune     0
Cheffens forslag reduserer utstråling på kveld så duggproblem blir faktisk noe redusert. Men er duggproblem stort nok så vil det også dugge under presenningtaket.

   #8
 104     0
Jeg ville nok i dag godt for cheffens forslag.
Kledningen vil uansett kreve et toppstrøk etter montering-
og da vil duggproblem kun være kosmetisk.
Signatur