233    13    0  

Himling kjeller. Asbest?

 9     0
Hei.

I tilstandsrapporten fra når vi kjøpte huset mener taksmann at himling i kjelleren kan inneholde asbest. Noen som kjenner i gjen disse type platene?
Himling kjeller. Asbest? - IMG_2205.jpeg - Elektrikerlars1

   #1
 6,040     OSLO     0
ligner jo veldig da?? vær litt forsiktig, ville tatt en prøve og sendt inn

ofte er asbest plater litt mer grå, disse så brunere ut, kanskje bildet som juger?
   #6
 2,934     0
Ville tenkt det var gips...

For meg ser farge og mønster mer ut som Huntonit. Ser ut som spikerhodene er forsenket, og APK-klammene til ledningene er spikret rett i plata; det ville ikke gått i vanlig Eternitt. Mulig det finnes noen mykere asbestholdige plater som kunne spikres uten å måtte bore hull??

   #9
 2,934     0
På så nært hold ser det mer ut som sponplate... Som nevnt i tidligere innlegg; eternitt er så hard at det måtte bores hull til spikrene (og til elektriker-klammer; de ble stort sett satt langs skjøtene), som heller ikke lot seg forsenke. Disse bildene ser ikke ut som den typiske (asbestholdig) eternitten (den sprekker om du slår inn en spiker uten å bore...), men som sagt, jeg må ta forbehold om at det kan finnes en mykere type asbestholdige plater enn de jeg er vant med.
  (trådstarter)
   #10
 9     0
Nå har vi fått tatt platene i nærmere øyesyn. Disse er 5 mm tykke og sementbasert. Ganske så harde. Naboene i samme borettslag nevner at dette er eternitt.Vi har to løsninger på dette:

1. Lekte ned på platene (Vi henter ikke inn ekstra takhøyde ved å fjerne dem uansett)

2. Rive dem ned selv ved hjelp av maske, briller, drakt, hansker, spruteflaske med vann og ventilasjonsvifte ut kjellervinduet. Planen da er å knekke opp platene slik at disse går ut igjennom vinduet med plast, direkte på henger. Etter endt arbeidsøkt må vi bare være nøye med å støvsuge grundig og bruke ventilasjonsvifte ut av kjelleren en periode i ettertid.

Tror vi frigjør like mye støv om vi lekter ned, da skruene må skrus igjennom platene.