5,008
16
1
Hvor hvit er hvit murmaling? Trenger hjelp til valg av hvit murmaling!!!
503
Vestfold
0
Vårt hus har høy sokkel under to etasjer med stående panel som er malt med okergul farge (Herregårdsgul). Sokkelen skal vi nå male med hvit maling (har også vært hvit tidligere) - men spørsmålet er hva "normal hvit" maling er - når vi snakker om murmaling?
Bør man velge en helt ren hvit farge eller mer i retning eggehvit (f.eks.: S 0502-Y)? Ikke minst mtp at panelet over er okergult / herregårdsgul.
Er redd for at helt ren hvit får et blåstikk i fargen, mens brekket hvit virker skitten.
Hva kan dere anbefale oss å bruke?
Bør man velge en helt ren hvit farge eller mer i retning eggehvit (f.eks.: S 0502-Y)? Ikke minst mtp at panelet over er okergult / herregårdsgul.
Er redd for at helt ren hvit får et blåstikk i fargen, mens brekket hvit virker skitten.
Hva kan dere anbefale oss å bruke?
0502-y heter eggehvit
Kan bli litt for hvit begge disse, burde vel ha en farge som er litt mere sort i. På helt hvit så vil Man vel kunne se støv og skitt veldig lett.
Reis på en byggevare/ malerbutikk og få fargeprøver så finner du ut sånn ca hvilke farge du har idag:)
Nils-Kristian
Montèr Byggeservice
Uansett...: Hele sokkelen er pusset og det er derfor ingen originalfarge å sammenligne med - beklager at jeg ikke fikk skrevet det først! Skal kanskje også nevne at vinduene i sokkelen er malt med (S) 0502-y.
Jeg synes det er vanskelig å bruke en bitteliten fargeprøve på et papir for å få et inntrykk av en hel sokkel. Tenkte derfor det var noen som har erfaring med dette fra før og kunne hjelpe....
Får desverre ikke samme følelse og male mur maling på en plate kontra mur, siden muren suger mere
Nils-Kristian
Montèr Byggeservice
Resultatet ble helmax for mitt vedkommende og tror den fargen hadde stått seg nær sagt til hvilken farge som helst. Nå vet jeg ikke om det står noen fargekode på boksen, eller om det er en standard hvitfarge på vanlig murmaling, men utseendet er hvitt framfor gulhvitt.
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Godtar denne, men ville alikevel ikke male mange fargeprøver og flere lag maling på muren så er det noen bedre forslag ?
Til Herregårdsgul ville jeg valgt fargen Jotun kaller Canvas. Den er 1003-y09R, altså med litt rødt og gult i, og litt mer svart enn vanlig murhvit.
https://www.felleskjopet.no/produkter/butinox-futura-grunnmur-hvit-1-50281960_BASE
https://www.felleskjopet.no/produkter/fk-murmaling-antikkhvit-10-l-50009115_BASE
https://www.felleskjopet.no/produkter/fk-murmaling-hvit-10-l-50009120_BASE
Billig maling også fra Biltema:
http://images.biltema.com/PAXToImageService.svc/article/xlarge/360024
Om man uansett må ha flere strøk, så er det jo bare å prøve med noe billig først......
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til