1,939    2    0  

Idag forsto jeg viktigheten av tett undertak.

 5,432     Akershus     0
Når jeg sto opp idag morges viste utetermometert - 1,7 grader. 2 timer senere var det 8 plussgrader. Tittet ut av vinduet og ble oppmerksom på voldsom drypping fra raftekassen.

Jeg har Decra Classic takpanner og Isola Pro Super som undertak. Antagelig er det kondens under takpannene i form av rim, som plutselig smeltet slik at syndefloden kom. Da er det bare å håpe at reklamen har rett, at dette er et vanntett, diffusjonsåpent undertak.

Understreker viktigheten av korrekt montering i avslutning av undertaket, slik at ikke vannet finner vei inn i konstruksjonen.

Man stiller seg uvilkårlig det spørsmål om det blir i overkant kondens under et ståltak.

På nye konstruksjoner hvor raftet er isolert og undertaket er ført mot takrenne ville man ikke sett dette og så sant undertaket er tett vil man ikke merke mye til slikt fenomen.

   #1
 25,389     Akershus     0
Snø på taket?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 5,432     Akershus     0
Nei, ikke snø her foreløpig, kun rim utvendig og antagelig innvendig under stålpannene.

Det er ventiler over vinduer, så det kan hende dette forsterker fuktig luft opp i raftet og muligens lenger opp og dermed er årsak til kondens.