#11
 1,962     Sandefjord     0
Moelven bruker Jotun Industri Visir i sin produksjon. Visir skal som nevnt lenger opp ikke danne film. Visir inneholder olje og råtehindrende midler og skal trenge inn i kledningen.
Grunningens viktigste oppgave er å trenge inn i kledningen og sikre god heft til de neste strøkene. Det er de neste strøkene som skal danne film og dermed gi beskyttelse mot regn og sol (UV).

(Grunning som danner film har ikke den samme inntregningen).

Når din grunnede kledning er satt opp anbefales det å behandle kappflater, endeved og spikerhull med grunning 3-4 strøk vått-i-vått så snart som mulig. Ettersom du er opptatt av lang levetid på kledningen bør du mette endeveden ekstra godt. Bruk gjerne en rull eller en vrengt polvott (med plasthansker inne i) og påfør rikelig med grunning.

Når du senere skal male, så må kledningen være ren, fast og tørr. Så du må selv vurdere om du må vaske før du begynner å male. Hvor skitten kledningen er avhenger av lokale forhold og kan variere mye. Feks nærhet til vei eller sjøsprøyt.
Generelt bør man male grunnet kledning så raskt som mulig for å unngå at kledningen blir skitten og må vaskes før maling. Det kan gi ett bedre resultat. (Om man må vaske først, så kan det bli værende igjen skitt som gir stedvis dårligere heft).

Trådstarter skriver at grunningen noen steder er slitt av. Dersom det er løse fibre kan det hende at du bør stålbørste disse områdene for å komme ned til friskt treverk. På den måten fjerner du løse trefibre og du får ett bedre utgangspunkt for lang levetid på kledningen. Stålbørster du kledningen bør du også flekkgrunne på bart treverk. Igjen for at du skal få best mulig levetid på kledningen.

Følg forøvrig bruksanvisningen på produktene du skal bruke når det gjelder forbehandling og påføring.

  (trådstarter)
   #12
 2,987     Vestlandet     0
Kona er no i gang med grunning av eine veggen. Skal klina grunning på endeved, og gir eit strøk på veggen. Dette er den veggen som har stått kortast tid (ca. 2 veker), så den bør ikkje vera skitten. Toppstrøka på veggen kjem i morgon og fredag.

Dei andre to veggane vaska eg med kraftvask i går. Det viste seg at dei var ganske skitne. Her er grunning ganske slitt, så me tenker å grunna dei eit strøk.

Det tar ikkje så mange timane ekstra å gunna veggane, når ein likavel må grunna endeved og venta på tørking.

Signatur