283
6
0
Skifte/renovere tak fra 1957 - mulig/hensiktsmessig å etterisolere?
137
Oslo
0
Vi har såvidt begynt å planlegge å skifte utvendig tak på en tomannsbolig fra 1957. Det er et saltak med forholdsvis slak vinkel. Det er ikke kaldloft, men skråtak innvendig i rommene i 2. etg.
Det er i dag shingel + takplater, og jeg antar at det er 10 cm isolasjon.
Jobben skal selvfølgelig settes bort til fagfolk, men jeg lurer på dette:
Når vi først har fjernet plater og shingel (og evt. gammel taktro), kan det da være lurt å øke taktykkelsen/etterisolere med 5 - 10 cm, når man først er i gang? Eller er dette ikke så rett fram..?
Det er i dag shingel + takplater, og jeg antar at det er 10 cm isolasjon.
Jobben skal selvfølgelig settes bort til fagfolk, men jeg lurer på dette:
Når vi først har fjernet plater og shingel (og evt. gammel taktro), kan det da være lurt å øke taktykkelsen/etterisolere med 5 - 10 cm, når man først er i gang? Eller er dette ikke så rett fram..?
Spørsmålet er heller hvor idiotisk det er å ikke gjøre det
Dersom gammel taktro er ok kan det være mes hensiktsmessig å blåseisolere eksisterende konstruksjon og tilleggsisolere over taktro.
Tømrer, montør av bad-garderobe og kjøkkeninnredninger.
Vi etterisolerte veggene for et par år siden, og de var isolert med 10 cm glava. Regner med at det samme er tilfellet i taket, det er ikke mange kWh vi bruker i året (10.000 på 140 m2 fordelt på 3 plan).
Er det normalt en kurrant løsning å lekte utover 5-10cm oppå taktro? Jeg kan ingenting om dette, men tenker da på fukt, doggpunkt, osv.
Byggm. Lasse - Ansatt i VELUX Norge AS
Ja det er vanligvis veldig kurant:
- riv alt det gamle helt ned til sperrene, og fjern gammel isolasjon og sagflis som ligger mellom sperrene
- fyll fakkene mellom sperrene med isolasjon
- lekt opp 5-10-15cm oppå sperrene og fyll hele hulrommet med isolasjon (desto mer desto bedre isolasjon)
- legg på 12mm asfalt vindtett
- lekt ut 5cm oppå asfaltplatene (luftespalte)
- legg på undertak av rupanel og ny taktekking på toppen
Hvis du forer opp mye kan det hende at du må forlenge pipa. For ordens skyld bør du også forsikre deg om at reguleringsplanen i området tillater at taket blir noen cm høyere, slik at du ikke risikerer naboklager i etterkant.
Nå vil sikkert noen protestere og si at 5cm lufting mellom asfalt vindtett og rupanel er unødvendig dyrt, og at du kan bruke forenklet undertak isteden. Ikke hør på dem. Den sikreste måten å unngå mugg og råte er å sørge for god lufting slik at eventuell fukt får tørket ut. Det er veldig viktig, du vil sove godt om natta, og du vil aldri angre
Er det ingen/dårlig dampsperren er vel 15 cm isolasjon det som er ok. blir det mer kan du få problemer.
Ift. det du skriver ollebolle, så har vi ikke gjort noe med dampsperren som er på innsiden av taket. Når vi skiftet veggene i disse rommene var det en inntakt fuktsperre der (noe aluminiumsfoliaktige greier), men det er nok greit å forutsette at dampsperren ikke er helt 100% ja.