10,325    17    0  

Strakstiltak for taket ønskes

 16     0
Jeg våger meg frempå med noen spørsmål her selvom jeg ikke akkurat har så mye peiling.. Det gjelder taket på huset og hva jeg bør gjøre for at det ikke skal bli ødelagt.

Det er et skråtak med et lite loftrom over som det ikke er tilgang til inne fra huset. På taket ligger det shingel eller hva det heter, sånn svart takbelegg som sveises på. Pr nå så er det en liten lufteventil i hver ende samt at det jo er åpent inn langs taket. Gahh.. håper dere skjønner hva jeg prøver å forklare :)

Problemet er at jeg ser snørim ved lufteventilene og ved luftingen langs taket, altså er det et varmeutslipp. Det er helt klart at innertaket er for dårlig lagt og at det nok ikke er tett nok plast, derfor varmeutslipp.

Det jeg lurer på er, hva skjer med loftet slik det er nå? Hva gjør den varme luften med loftet? Råtner taket?

Det er garantert ikke noe særlig godt isolert opp mot taket og ettersom jeg har forstått så er det en bra ting siden plasten ikke er tett.

Jeg har satt igang noen tiltak som å henge en vifte i taket som blåser den varme luften ned samt slått av varmepumpa som henger nærme taket, forsøker å holde så lav temperatur i rommet som mulig, det er snakk om en loftstue.

Det første jeg tenker må gjøres er å lage to større hull i møneveggene(?) å få satt inn nye ventiler for å sørge for god nok lufting. Også lurer jeg på om det er nødvendig med takhatt, er det et bra tiltak? Taket er jo ganske langt så loftet blir langt og smalt. Eller vil det bli for mye lufting med en takhatt eller to?

I nærmeste fremtid så skal innertaket tas ned, det skal isoleres skikkelig, legges tett sperre og ny panel men det vil ta en stund før det blir gjort. Med tanke på denne planen er jeg usikker på valg av lufting til tak, vil det feks kunne bli for mye?

Håper noen kan gi meg noen midlertidige råd og vink om hvordan jeg skal løse dette, det er første vinteren i dette huset så tiltak blir satt igang underveis. Jeg skal såklart ha en fagmann til å se på dette, men ønsker å montere større ventiler så fort som mulig og evt bestille takhatter visst det er et godt tiltak.

Noe direkte andre tekniske opplysninger har jeg ikke da jeg ikke kan dette her men jeg ser at vi har et enkelt yttertak med åpen kasse hele veien.

   #1
 373     Hordaland     0
Mener du først og fremst bør komme deg opp dit for å inspisere. Dette kan komme av at den isolasjonen som er på loftet er "trøkket" helt ut i raftet (overgang langvegg/takbjelker) og hindrer luften å strømme fritt opp langs sutaket og bli luftet ut.  Varmetapet fra veggen (oppadrettet) kan nå bli stående og danne rim i kisten utvendig. Du kan selvsagt ha en brutt dampsperre, men det gir "lokale" forskjeller på loftet som du helt klart vil oppdage som verre områder når du inspiserer. Er det ingen tilgang?  Luke fra inne eller luke på en gavlvegg?

Et annet moment er at  du må sjekke at skråveggene i loftsstuen ikke er isolert helt opp til sutaket. Dette kan du sjekke ved å lyse ned skråveggen fra kaldloftet. Der skal det min. være 5 cm. lufting mellom sutak og isolasjon. F.eks. ved at det ligger asfaltplater på denne delen som sikrer luftspalten, papp som sikrer luftspalten eller i noen tilfeller bare isolasjon med papir på topp (mot sutak) men fremdeles med 5 cm. lufting. Hindring eller "forglemmelse av denne luftingen vil typisk gi ising i luftingen utv. langs taket samt at gavlventilene iser fordi sirkulasjonen/utluftingen blir for dårlig.

Opp på kaldloftet med deg!  Inspiser og gi en tilbakemelding.  Wink
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 16     0
Takk for svar Smile nei det finnes ingen inngang ellers hadde jeg vært der for lengst.. Så det vil si at tiltak nr en er å lage en luke slik at vi kommer inn på loftet. Bør jeg lage luka  ute eller inne?

Visst jeg tar ned noen panelbord i innertaket nærmest den laveste veggen, vil jeg da kunne se om isolasjonen er lagt så langt ut at den sperrer luften eller må jeg inn på loftet for å få inspisert dette? Muligens enda et teit spørsmål.. men men :)

Så det er altså som oftest det at luften ikke kommer ut ved luftingen langs tak/vegg som gir denne typen riming og det vil da ikke være behov for takhatt?
   #3
 373     Hordaland     0

Takk for svar Smile nei det finnes ingen inngang ellers hadde jeg vært der for lengst.. Så det vil si at tiltak nr en er å lage en luke slik at vi kommer inn på loftet. Bør jeg lage luka  ute eller inne?

Visst jeg tar ned noen panelbord i innertaket nærmest den laveste veggen, vil jeg da kunne se om isolasjonen er lagt så langt ut at den sperrer luften eller må jeg inn på loftet for å få inspisert dette? Muligens enda et teit spørsmål.. men men :)

Så det er altså som oftest det at luften ikke kommer ut ved luftingen langs tak/vegg som gir denne typen riming og det vil da ikke være behov for takhatt?


Ingen dumme spørsmål.  Wink Det en ikke vet, det vet en bare ikke. Sånn er det med meg og fisking (for eksempel).  ;)

En luke inne er jo mer anvendelig. Du får kjøpt ferdige loftsluker med loftstrapp du skyver opp/ned for en rimelig penge. De passer mellom to loftsbjelker (c/c 60 cm.) så lenge det er lengde nok i taket til å skyve stigen opp.  Det må du sjekke først. Ellers skjærer du ut en luke mellom to takbjelker med en lengde på ca. 1 meter (blir da ca. 55x100 cm.) og lister rundt åpningen som blir igjen nedenfra halvveis innpå der luken blir liggende slik at du har anlegg for selve luken. Legg på dør/vinduspakning på luken (ned mot taket ditt i loftsstua, og Kle gjerne oppsiden med en sponplatebit slik at den ligger nedpå med litt vekt. Da har du luke. Men du må også ha en bra trøe for å komme opp.  Utenfra blir det fort et "brudd" i fasaden din som liksom ikke hører hjemme (Tenker jeg).

  Hadde ikke tatt ned panel for å sjekke som du skriver. Du bryter dampsperra, og får gjerne litt plukk med å få den tett igjen.  Dessuten må du opp på loftet for å sjekke grundig, må lage luke likevel, og da blir det litt dobbeltarbeid. Du får jo bare sjekket akkurat der du evt. tar ned panelet.

Hvis luftingen er hindret som slik jeg mistenker, vil jeg tro dette løser seg med å opprette korrekt lufting. Da trenger du ingen takhatt nei.  Er det andre årsaker får en ta det derfra.  Wink
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 16     0
Flott at du satte meg på rett spor eller så hadde jeg nok ringt blikkenslageren i morgen å bestilt takhatt, å han tar seg grøsselig godt betalt veit jeg..

Ikke så rart de måtte legge nytt tak her for et par år siden da.. Bare så synd at folk som gjør sånne jobber selv ikke søker etter en helhetlig løsning, det nytter jo fint lite med nytt tak når årsaken til kondens fortsatt finnes..

Tror jeg skal ringe snekker'n å be han på kaffe jeg gitt Smile Taket er så langt at jeg kan ikke skjønne hvordan jeg skal klare å se helt ned til der innerveggen møter tak.. Kan nok hende vi river hele innertaket fortere enn planlagt, føler at det er den beste løsningen.



   #5
 9,677     Kysten     0
En effektiv måte å lufte ut dette taket på er å sette inn møneprofil luftere. Det du gjør er å skjære møne opp slik at det blir en kontinuerlig åpning hele veien på ca 2 cm. Du avslutter åpningen fra hver gavl en meter fra gavl. Deretter skruer du på en ferdig møneprofil med luftefunksjon. Isola har denne i sitt sortiment. Dette er den mest effektive måten å lufte på i og med at varm luft stiger.

   #8
 5,188     Østlandet     0
Er taket nytt?
Hvorfor måtte det byttes?
Huset ditt er unikt hvis du ikke har loftsluke. Første gang jeg har hørt om hus uten luke.
Har du noen bilder av rimet du kan poste?
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 16     0
Konklusjonen her er nok grei, innertaket må rives og bygges opp igjen på den rette måten.

Jeg har fjernet ventilene inn til loftet for å få sett på tilstanden, den ene var mikroskopisk liten så der må det settes opp en større. Rupanelen i yttertaket er våt så nå står lukene åpne sånn at det luftes godt.

Innertaket har plast med masse hull i og det er ca 50 cm isolasjon på det bredeste over der igjen samt at det høyst sannsynelig er tett i overgangen tak/vegg sånn at det ikke kommer luft fra luftespaltene langs taket.

Det er bare å psyke seg opp å begynne å rydde stua å få ned taket. Nå blir det tak MED loftsluke :)
   #10
 5,188     Østlandet     0
Dette høres jo amatørmessig ut!

Skrev du ikke at taket var nytt?
Signatur