1,486    5    2  

Belastning av 16A-kurs på kjøkken

 74     0
Hei, jeg flyttet nylig inn ny leilighet, og en av de første tingene jeg oppdaget er at kursen på kjøkkenet er heftig underdimensjonert. Originalt har det nok stått en komfyr med stekeovn og kokeplater som har gått på 25A-kursen, men dette har blitt erstattet med en induksjonstopp som nå bruker 25A-kursen. Stekeovnen har da blitt flyttet over på en 10A C-kar kurs som nå driver alle stikkontaktene på kjøkkenbenkene, belysningen, mikrobølgeovn, stekeovn, og kjøleskap, samt at den samme strømkursen leverer til det ene soverommet hvor det av og til brukes en varmeovn. Det sier seg selv at dette ikke er gunstig, og at jeg må derfor passe på at ikke flere av disse tingene kjører samtidig, og f.eks. skru av stekeovnen hvis jeg skal bruke vannkoker osv for å unngå at sikringen slår ut

Men på motsatt side av kjøkkenet har jeg en egen 16A C-kar kurs som kun er i bruk til oppvaskmaskinen, og jeg har lurt på å legge en skjøteledning til å drive stekeovnen via denne. (Jeg vet at skjøteledning ikke er gunstig, men i dag er det en skjøteledning i bruk uansett, så det blir ikke verre av den grunn. Tenkte eventuelt å lage en hjemmesnekret skjøteledning med ordentlig 2.5mm2 kabel). Stekeovnen er merket med 2.4kW. Jeg er usikker på hva oppvaskmaskinen trekker, men vil anta at 2-2.2kW er ganske vanlig?

Jeg vet at det da vil bli litt overbelastning når jeg kjører disse to samtidig (2.4kW + 2.2kW = 20A), men etter det jeg skjønner så skal det gå an å overbelaste en kurs en viss tid avhengig av karakteristikken på sikringen, og at dette ikke er "uakseptabel" praksis. Det jeg lurer på er om det vil kunne gå greit å kjøre disse på samme 16A C-kar sikring. Oppvaskmaskinen trekker jo bare mye strøm akkurat når den varmer vannet, og ellers vil jo stekeovnen reguleres av termostaten når den har blitt varm, så vil tro det skal gå?
Det aller beste selvfølgelig vært å legge opp ny kurs, men dette blir veldig tungvindt med mye synlig kabel, og vil helst unngå det.

Alternativt er det jo og mulig å sikre ned 25A kursen til 16A på kjøkkenet og ta strøm fra denne, men dette er bare en B-kar, og jeg får da egentlig bare samme problemet som når jeg bruker 16A-kursen.

Hva tenker dere?

   #1
 38,387     Lillestrøm kommune     0
Det er mange tråder rundt dette tema, mange sier det er OK å sette inn problemløseren som f.eks Elby selger i parallell med koketoppen (problemløseren er en 16A sikring til å montere inn på 20 eller 25A uttak). Jeg mener ikke det er så lurt, hvor ofte ville du brukt stekovn sammen med oppvaskmaskin ? Jeg har denne løsningen og bruker de ikke samtidig. Middagen er gjerne ferdig når en setter på oppvaskmaskinen tenker jeg. Du må få lagt opp en fastmontert kabel/stikk.
   #2
 25,389     Akershus     1
Skjøteledning mens du tenker er greit, men du må få til noe skikkelig.
Signatur
   #3
 6,009     Finnmark     1
Få montert ekstra stikkontakt på kursen til oppvaskmaskin........
Signatur
   #4
 387     Sola     0
Gjorde nettopp dette selv. Satte inn en induksjonstopp og en stekeovn hvor det tidligere har stått komfyr på en 25amp kurs.

Resten av kjøkken gikk på en 15 amp kurs med 1,5 m2 kabel inn (hvor bare 1,5 m2 kun var brukt få plasser ellers i spredningen på kjøkken) og oppvaskmaskin på en egen 15 amp kurs.

Elektrikeren kom og satte induksjonen på 25 amp kursen. Men trakk nye ledere til denne ettersom disse var for små.
Han trakk bort ALT 1,5 m2 kabel som var, og satte stekeovn på 15 amp kursen med resten av kjøkkenet. Samtidig satte han en form for energi måling på denne kursen for å sjekke maks trekk i verste senario (Noe som aldri trekkes på likt) og kom greit ut av det.

Han forklare at ofte ble det trukket inn ekstra kurs (kabel/ledere for spredning i røret til oppvaskmaskinen, men han tok avstand fra den ideen selv.

Etter dette ble gjort har jeg aldri brukt oppvaskmaskin og stekeovn på likt (Ubevisst)

Elruts
  (trådstarter)
   #5
 74     0
Det er ikke helt uvanlig at de blir kjørt samtidig her. Jeg har gjerne litt oppvask og småting stående på kjøkkenbenken, og setter dette inn i oppvaskmaskinen og setter dette på vask før jeg begynner å tilberede mat.

Tror uansett det skal gå fint. I kursfortegnelsen står det at denne kursen har gått til oppvaskmaskin og varmtvannstank fra tidligere, men i dag er varmtvannstanken flyttet til en annen kurs. Vil tro at VVB + oppvaskmaskin har vært til større belastning enn stekeovnen vil være nå. Har laget til en skjøteledning av 2.5mm2 PFXP-kabel og koblet til, så får vi se hvordan det går. Skal bli greit å kunne bruke mikrobølgeovn eller vannkoker igjen uten å tenke på at stekeovnen er på.