4,686    6    0  

Egen jordfeilbryter for bad?

 32     0
Hei!

Trenger noen råd og vink i sammenheng med budsjettering og anbud av elektroinnstallasjon.

Badet leiligheten skal renoveres snart. Leiligheten er veldig liten 22kvm og har bare 2 kurser. Forholdsvis moderne sikringsskap ute i felles gang med automatsikringer. Har 1 separat hovedsikring samt 2 kurser, kurs 1 på 10amp (gang, stue og bad) kurs 2 på 16amp (teknisk kjøkken) samt 1 jordfeilbryter som dekker begge kursene.

Badet skal få elektrisk gulvvarme. Nå har badet kun lys og avtrekksvifte. (2-polet bryter er innstallert)
Varmtvannsbereder er ikke et tema ettersom det er felles varmtvann fra kjeller. Heller ikke behov for vaskemaskin.

One million dollar spørsmålet:
Trenger badet en egen jordfeilbryter i tillegg til den som allerede er i sikringsskapet? Fikk høre dette av en elektriker. At bad ALLTID skal ha en egen jordfeilbryter som ikke korresponderer med andre rom. Og i mitt tilfelle vil vel det isåfall løses ved å få satt opp en jordfeilbryter i gang v/dør til bad? Litt kjedelig å måtte dra ny kurs til badet ettersom trekkerøret er fysisk fullt (gammel bygård), må isåfall bli åpen løsning fra sikringsskapet, og inn i leiligheten.

Kan også nevne at all strøm på bad (kurs 1) er jordet, mens resten av kurs 1 (stue og gang) har ikke jordede kontakter eller lys.
Signatur

   #1
 22,342     Akershus     0
Dette var en merkelig tolkning. Badet skal ha 30ma jfb. O. den blir delt med andre rom spiller ingen rolle. Om din gamle jfb er flere mA trenger du en jfb til til badet.
   #2
 21,481     Enebolig     0
Den eksisterende jordfeilbryteren dekker kravet dersom den er 30mA.
  (trådstarter)
   #3
 32     0
Ah, er det slik å forstå!
Takk for kjappe svar! Flott forum.

Tok en tur ut i gangen og sjekka. 0,03 A. Det er vel det samme som 30 mA?

Trykket f.ø. på testeren, bryteren slo ut og begge kursene sluttet å levere strøm. Så det var vel bekreftelsen på at begge kurser er via jordfeilbryteren? Smile
Egen jordfeilbryter for bad? - f362.jpg - GT86
Signatur
   #4
 25,389     Akershus     0
Jepp. Ulempen med en felles er at med jordfeil på badet ryker okså kjøleskapet på kjøkkenet. I moderne installasjoner er sikring og jordfeilbryter sammenbygget til en enhet.
Signatur