6,092    11    1  

Endevendere som gnistrer

 40     Asker     1
Jeg har to lysrørarmaturer som slås av/på med to 1-polede endevendere. Hvert armatur har 2 stk 11W G23 kompaktlysrør og induktiv (magnetisk) reaktor. Kursen er sikret med en 10A JFA med C-karakteristikk.

Innimellom (i snitt ca hver 10 gang) jeg skrur av lyset, gnistrer det i bryteren og kortslutningsvernet i JFAen utløser (ikke jordfeilvernet). Begge bryterne oppfører seg på denne måten og det skjer bare når jeg slår lyset av (ikke ). Jeg har prøvd å bytte begge bryterne.

Noen som kan forklare dette?

  (trådstarter)
   #1
 40     Asker     0
Ingen umiddelbar respons på denne ;)

Jeg har tenkt litt på saken og lurer på om det er selvinduksjonen i reaktorene som forårsaker en høy spenning som gir lysbue i bryterne når kretsen brytes. Kan dette igjen forårsake en så stor strøm at sikringen løser ut?

Grunnen til at det bare skjer noen ganger kan kanskje være fordi man må treffe nær topp- eller bunnpunktet på sinusen for å generere stor nok selvindusert spenning.

Det er litt merkelig om dette er forklaringen. Selvinduksjon er tross alt et fysisk fenomen som gjelder universelt, ikke bare i mitt hus. Alle som har to tilsvarende lamper på samme bryter burde oppleve det samme problemet.

Er det noen som har noen forklaring på dette problemet? Er teorien min riktig? Hva er løsningen?
   #3
 25,399     Akershus     0
Endevendere kan kobles på to måter:

1) endevender, endevender, lampe
2) endevender, lampe, endevender

Versjon 2 stiller høyere krav til endevenderen og er normalt ikke tillatt av fabrikanten.
Versjon 2 gir større fare for sammenbrenning og muligens større gnist.
Signatur
Amatør som fikler med mangt og tror han kan alt.
  (trådstarter)
   #4
 40     Asker     0
Takk for innspill!

Brtut, armaturene er helt nye, men likevel ikke spesielt moderne ettersom de har induktiv reaktor. Jeg har åpnet dem og ser at det er én reaktor for hvert lysrør. To armaturer med to lysrør i hver gir da altså fire reaktorer i parallell.

KjellG, jeg tror du er inne på noe. Jeg kjente ikke til alternativ 2 før jeg leste innlegget ditt. Jeg googlet litt og fant denne:

http://www.trainor.no/servlet/nettsted.forum?function=visheletraaden&forid=29528&start=360

Med alternativ 2 kortsluttes lasten når lyset slås av. Teorien blir da at denne kortslutningen fører til at den selvinduserte spenningen i reaktorene forårsaker en stor strøm. Dette fører igjen til en stor strøm gjennom bryteren og sikringen, som er årsaken til hhv gnister og utløst kortslutningsvern.

Installasjonen er fra 1968 så det er en viss sannsynlighet for at alternativ 2 er brukt. Jeg skal sjekke dette.
   #5
 25,399     Akershus     0
Nja, det er ikke gitt at du får en direkte kortslutning i bryteren, men at luftgapet ev bli veldig lite. Samtidig kan du få noe gnisting og ionisering på brytende kontakter som gjør at du får overslag og ev sammenbrenning.

Uansett, ikke anbefalt kobling!
Signatur
Amatør som fikler med mangt og tror han kan alt.
  (trådstarter)
   #6
 40     Asker     0
Nå har jeg sjekket koblingen, og det er alternativ 2 (endevender, lampe, endevender) som er brukt.

KjellG, du skriver at det ikke er gitt at man får en direkte kortslutning i bryteren. Det jeg mente å si var at når man skrur av lyset vil de to bryterne danne en krets som kortslutter tilkoblingsterminalene på armaturene. Jeg tror dette kan føre til en stor strøm gjennom bryteren (på grunn av selvinduksjon i reaktorene) som jeg antar vil kunne forårsake gnister. Er ikke dette riktig?

Jeg skrev også at denne strømmen kunne være årsak til at sikringen løste ut, men det er ulogisk. Den store strømmen går i kretsen som dannes av armaturene og de to bryterne, og går derfor ikke gjennom sikringen.

Jeg skal uansett få noen til å koble om til alternativ 1 (endevender, endevender, lampe), så får vi håpe det løser problemet.
   #7
 2,018     Strømmen     0
Bruk en av disse... vi gir de ut til kunder som har problemer med transienter fra gamle
lysrørarmaturer som ødelegger led pærer vi har levert...
Endevendere som gnistrer - elko.png - ElJan
Signatur
Skrev i 10 år om led belysning og gulvvarme for elby, skriver fra 01.01.2020 kun som privatperson Smile.

   #8
 25,399     Akershus     0
Problemet med alternativ 2 er at det står spenning på de to ytterkontaktene. En slår av lyset, da bryter midtfjæra fra den ene siden, en frakoblingskorona utløses og kontaktfjæra trekker en ledende gnist over til motstående kontakt.

De endevenderne som ev er godkjent for dette har lenger vandring i kontaktsettet eller adskilte kontakter. En gnistdemper som vist over kan kanskje hjelpe, men du vil trende 4stk.
Signatur
Amatør som fikler med mangt og tror han kan alt.
  (trådstarter)
   #9
 40     Asker     0
Nå er dette koblet om til alternativ 1 (endevender, endevender, lampe). Ettersom bryterne tidligere bare gnistret en gang i mellom, må jeg observere dette over en tid for å finne ut om problemet er løst.

Takk for all hjelp så langt!
   #10
 35     0
Hvordan vet man at endevenderen er godkjent for alternativ 2? Har selv endevendere som er koblet som alternativ 2. Tror det er elko-brytere, står 12214 på bryterne.



Problemet med alternativ 2 er at det står spenning på de to ytterkontaktene. En slår av lyset, da bryter midtfjæra fra den ene siden, en frakoblingskorona utløses og kontaktfjæra trekker en ledende gnist over til motstående kontakt.

De endevenderne som ev er godkjent for dette har lenger vandring i kontaktsettet eller adskilte kontakter. En gnistdemper som vist over kan kanskje hjelpe, men du vil trende 4stk.