6,935
8
6
Formel for kortsluningstrøm (Ikmin) ved bruk av flere tverrsnitt
6
1
Er det noen her som har formellen for å rekne ut maks kabellengde i tilfeller hvor tverrsnitt er forskjellig fra sikringskap til enden av kursen? Står dette i NEK400?
OBS: Under forutsetning at du ikke har TN-nett.
Formel ved TN-nett.
http://brage.bibsys.no/xmlui/handle/11250/256838
0,95*U[sub]n[/sub]
I[sub]k2pmin [/sub]= --------------------------------------------------------
2*1,2*(z[sub]ytre [/sub]+ r[sub]fase1[/sub]*l[sub]1[/sub] + r[sub]fase2[/sub]*l[sub]2 [/sub]+ r[sub]fase3[/sub]*l[sub]3[/sub]…)
Her er l[sub]1, [/sub]l[sub]2, [/sub]l[sub]3[/sub] ... de enkelte segmentene av kursen.
I IT-nett er trafo isolert fra jord, slik at største kortslutningsstrøm som kan oppstå er mellom to faser. Ved å ha kjennskap til trafoens ytelse kan man lese Zytre ut fra tabell eller benytte noen andre hendige hjelpemidler.
I TN-nett er trafoen jordet, hvor det er mekanisk forbindelse mellom nøytralleder, og jordleder. Den minste kortslutningsstrømmen som kan oppstå i et TN-anlegg er mellom fase og jord. For å kunne beregne minste kortslutningsstrøm i et TN-nett må man ha kjennskap til minste jordfeilstrøm som kan opptå i anlegget til netteier.
Fant definisjonen.