15,548    42    0  

Hvor mange PCer på en 13A sikring?

 2,297     Ski     0
Hei, sliter veldig med at hvis strømmen går så er det umulig å slå på sikringen igjen hvis det er 4-5 PCer tilkoblet, selv om maskinene står av (men ikke med avslått bryter bak på poweret) så trekker jo dette såpass mye startstrøm at det er klin umulig å slå på sikringen uten å prøve såpass mange ganger at man sikkert treffer ett nullpunkt. Er ikke sikker på hvilken type sikring det er, men kommer tilbake med det. Men er et uansett for lite med 13A til 4-5 normale stasjonære PCer når det gjelder startstrøm? Så fort jeg tar ut 2 PCer så er det helt greit å sette tilbake sikringen og ingen problemer med å sette i strømmen igjen til disse to maskinene heller. Problemet har vært slik i alle år og PCene er nok byttet såpass mange ganger at det ikke er relatert til maskinproblem.

   #1
 25,365     Akershus     0
Finnes vel noen softstartere som kan brukes.

Trolig vil en 10 ohm motstand i serie med PC-parken også gjort susen, men her må en regne litt på effekt og spenningstap.
Signatur
   #2
 557     Sørlandet     0
Hadde samme problem på jobb der vi vel var 7-8 maskiner med 2 skjermer hver på samme 16A kurs.

Bytte til en tregere sikring hjalp for vår del. Har ikke troen på at en hjemmemekka softstart er løsningen. Har ellers hatt erfaring med at en UPS kan være snillere med startstrømmen, så hvis noen av maskinene kobles på en UPS kan det hjelpe. UPS er også ellers en god ting å ha på en stasjonær pc i tilfelle strømmen går.
   #3
 344     Huset mitt     0
Satt tidligere å prosjekterte el-anlegg. Tommelfingeren da var 5 kontorarb.plasser pr 16A kurs. Over dette så ble det problemer.
   #4
 8,022     Bærum     0
Hadde samme problemet med EN PC på 13A kurs.
Kondensatorene som sitter i schwære psu'er uten "soft-start" knekker kortslutningsstrømmen lett på B karakteristikk av disse. Byttet til C-karakteristikk , problem løst.
  (trådstarter)
   #5
 2,297     Ski     0

Hadde samme problemet med EN PC på 13A kurs.
Kondensatorene som sitter i schwære psu'er uten "soft-start" knekker kortslutningsstrømmen lett på B karakteristikk av disse. Byttet til C-karakteristikk , problem løst.


Er det noen grunn til at det ikke er C i utganspunktet? Er det bare å få noen til å bytte de ut eller er det andre ting man må ta hensyn til samtidig?
   #6
 8,022     Bærum     0
Tror det er vanlig å stappe inn C moduler i nye hus, der det er mulig. Men hvis kortslutningsstrømmen i kåken er (for) lav henfaller man vel fort til B. Har dog et generelt inntrykk av at selv med akseptable verdier for kortslutningsstrøm kjørte man likevel i stor grad B "på alt" tidligere....
   #7
 21,481     Enebolig     0
Det stemmer, men det viser seg likevel at et par her på forumet er forkjemper for B automater der "det ikke trengs" noe annet. Jeg kan bare ikke klare å se fordelen med dette hvis Ikmin er tilfredsstillende, og prisforskjellen er som kjent ikke eksisterende. Før var det forståelig grunnet pris.

   #9
 336     Oslo     0
Av interesse, hvor i kjeden monteres en slik softstarter? Jeg har opplevet slikt selv. Spesielt kjedelig om man ikke er hjemme og strømmen går og man ikke får severene opp igjen etter avbruddet.
Signatur
   #10
 21,481     Enebolig     0

Aha, så det var pris som var grunnen tidligere. Var de bare kunstig dyrere, eller var de reelt så mye dyrere å produsere?


Man snakker vel egentlig om en kunstig prisforskjell uten at jeg husker eksakte tall.  Det ble nok heller ikke solgt tilstrekkelig antall enheter av trege sikringer.