40,613
71
1
Kobling av kwh måler
22
BERGEN
0
Jeg har fått tak i en gammel strømmåler som jeg skal koble til en hybel i kjelleren. Den har fire ledningsstumper hengende på. Problemet er at jeg ikke vet hvilken av disse som er inn og hvilke som er ut.
Kan noen hjelpe meg med det?
Kan noen hjelpe meg med det?
4 ledninger så er det mest sannsynlig en 1fas-måler, 2 inn, 2 ut, kikk litt innenfor lokket, kan være det stå noe der.
Kom gjerne med ett bilde, så kan kanskje noen hjelpe deg, men som du sikkert vet, dette har du verken lov til, eller kunnskap til.
Jeg vet at jeg ikke har lov å gjøre slike ting selv.
I de gamle er det to spoler, strømspolen, lavohmig i serie og spenningsspolen, høyohmig, i parallell med lasten. Burde være mulig å spore opp koblingen med multimeter da, bortsett fra dreieretningen.
1. hull > fase en, inn
2. hull > brukes ikke, dette er mindre eller kan ha blitt fjernet helt
3. hull > fase en, ut
4. hull > fase to, inn
5. hull > brukes ikke, dette er mindre eller kan ha blitt fjernet helt
6. hull > fase to, ut
hull=terminal
terminal 4 og 6 er en direkte kobling, målingen skjer mellom 1 og 3, men man må ha spenning på fase 2 for at måleren skal virke.
Det var slik jeg oppfattet det fra fabregas også, så jeg har nå koblet den slik. har ikke koblet den til strøm enda, da jeg ville vente for å se om der var flere som var enig med fabregas. Da regner jeg det som trygt å koble til strømmen.
Takker for alle svar, og regner saken som avsluttet.