8,010    15    4  

Komfyrvakt - kjøkkenøy og integrert takventilator?

 111     Vest-Agder     1
Har forstått det slik at jeg må ha det hersens komfyrvaktsøppelet når jeg totalrenoverer kjøkkenet.
Men hvordan løser man det når jeg har takintegrert ventilator på kjøkkenøy?

Hvilke løsninger finnes for dette, som er så usynlig som mulig?

   #1
 22     0
Få elektrikeren til å skrive i samsvarserklæringen at det er et avvik i fra NEK:400.
Null problem.
   #3
 6,705     Akershus     0
Når det gjelder ting som komfyrvakt synes jeg man skal legge til grunn at regelverket er utformet for å gi brukeren en ekstra sikkerhet for at huset ikke brenner ned i tilfelle rottefelle. Ja, induksjonstopper kobler gjerne også ut dersom det tørrkoker og alt det der, men likevel.

Basert på mine egne erfaringer er det heller ikke bare å be elektrikeren skrive avvik i samsvarserklæringen. Noen vil sikkert gjøre det, andre ikke. Jeg prøvde meg selv på å få elektrikeren til å montere færre stikk enn NEK'en sier da vi totalrehabiliterte kjøkkenet. Kom ikke på tale, og jeg skjønner i grunnen elektrikeren godt. Han har et regelverk som skal følges - da er det ikke bare å unnta meg her og unnta meg der. I etterpåklokskapens ånd hadde det heller ikke vært særlig lurt å droppe stikkene, men det er en annen sak.

Skjønner at komfyrvakten kan være litt sjenerende i en takintegrert ventilator, men så vidt jeg har fått med meg finnes det stilige varianter. Du kan helt sikkert finne en diskret variant hvis du bare leter litt. Garo har for eksempel denne: http://www.garo.no/index.php/komfyrvakt-tradlos-garo-sr2-pm-med-magnetfeste.html
   #4
 2,435     Hordaland     0
Man kan unnvike krav om komfyrvakt i de tilfeller hvor det ikke er mulig å finne en løsning som er kompatibel med kjøkkenets utforming. At man har takmontert ventilator og/eller kjøkkenøy er ikke godt nok argument i seg selv.

Det finnes en rekke ulike komfyrvaktløsninger etter hvert, og det kommer stadig flere ulike modeller på markedet. Problemstilling med frittstående kjøkkenøy, samt tak/benkmontert ventilator er stadig mer utbredt. I så måte finnes det pr i dag en rekke ulike produkter og løsninger som er kompatible med en slik utforming.

Dersom kjøkkenet ditt har en veldig særegen utforming, som gjør at ingen komfyrvaktløsning er kompatibel med ditt kjøkken, så kan man unnvike. Ettersom det finne så mange ulike modeller på markedet pr i dag, så skal det mye til for at ingen produkter passer.

For at en samsvarserklæring med avvik i forhold til komfyrvakt skal være gyldig, skal det foreligge en risikovurdering med argumentasjon for hvorfor krav til komfyrvakt er unnlatt. Risikovurderingen skal følge samsvarserklæringen, på lik linje med øvrig dokumentasjon for det elektriske anlegget.
Signatur
   #5
 4     0
Vi valgte å ha komfyrvakt, vurderte egentlig aldri å droppe den. Har en modell som er lagd for takventliator. Den ser ut som en røykvarsler og plasseres i taket et stykke unda ventliatoren.
   #6
 22     0
Vi valgte å ha komfyrvakt, vurderte egentlig aldri å droppe den. Har en modell som er lagd for takventliator. Den ser ut som en røykvarsler og plasseres i taket et stykke unda ventliatoren.

Her du sjekket at den "støtter" din takhøyde?
Fant selv takmonterte men den hadde bare støtte for takhøyde opp til 2.4m, mens jeg trang 2.6m. ikke støttet den 400V heller.
   #7
 4     0
Hei,
Har samme takhøyde. Modellen heter EFP komfyrvakt for tak. støtter takhøyde 220cm-290cm.
Om den støtter 400v aner jeg ikke.


   #8
 229     Hedemark     0
Her du sjekket at den "støtter" din takhøyde?
Fant selv takmonterte men den hadde bare støtte for takhøyde opp til 2.4m, mens jeg trang 2.6m. ikke støttet den 400V heller.

Hvorfor i all verden skal den støtte 400V?
   #9
 2,435     Hordaland     1
En del platetopper kan fasefordeles når man har 400V inntak i huset. Det blir da lagt opp et rødt 400V rundstift-uttak (industrikontakt) for platetoppen, i stedet for et tradisjonelt komfyruttak. Fordelene med 400V er at man får mindre spenningsfall, man kan benytte mindre tverrsnitt på kablene, og belastningen kan fordeles over flere faser slik at man unngår kraftig belastning på kun én fase. For at man skal kunne kombinere dette med komfyrvakt så må komfyrvakt-løsningen kunne benyttes sammen med 400V 3-fase-nett.
Signatur
   #10
 3,674     Hordaland     0
Vet ikke om det er kommet nye produkter på markedet, men finnes det en for takmontering som har ett diskre utseende? Montert helst flush i taket. Eventuellt kan jeg plassere den inn i luftespalten i ventilatoren. De som har tegnet røykvarslerevarianten skulle hatt pryl, ser jo ikke ut! Jeg ønsker bare selve sensoren og la platetoppen bli styrt av eget rele (knx). Batteribruk er heller ikke ønskelig, merkelig at alt skal være trådløst i dag...