3,270    2    0  

Lysstyring med rele

 2     Sunnhordland     0
Har følgende prosjekt gående for lysstyring i garasjen:

Skal ha downlights i taket som grunnbelysning for slippe full oppstart på 24stk industriarmaturer når jeg bare skal inn i garasjen for å hente noe etc...
Downlightene ønsker jeg styrt via bryter ved inngangsdør, og bryter ved arbeidsbenk inne i garasjen, da jeg ønsker å slå disse av når jeg bruker arbeidsbelysning. (Industriarmaturer blir styrt via bryter ved arbeidsbenk).
Det er også slik at portåpnerene har en liten lampe som slår seg på når portene blir åpnet/stengt, og forblir på et par minutter.
Jeg har et ønske om ta det signalet ut fra portåpneren og inn til grunnbelysningen, slik at det er grunnbelysningen som er på i stedet for den lille fjøslykta i portåpneren. Portåpnener operer med 12/24Vdc.

Så da blir spørsmålet hvordan dette kan kobles.
Jeg tenkte å bruke en trappevender ved dør/arbeidsbenk mot et topolet 230V rele som styrer downlights, og et topolet 12/24V rele som blir styrt via signal fra portåpner. Spenning fra de to releene parallellkobler jeg inn på downlightene.

Blir dette riktig og smart, eller fins det bedre løsninger?

Legger ved en enkel skisse på dette...

Lysstyring med rele - skisse.jpg - luring

   #1
 25,405     Akershus     0
Dersom du bruker 12V releet til å shunte trappevenderkretsen, så vil du kanskje klare deg med et spinklere en-pol 12V rele?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 2     Sunnhordland     0
Ja... Har gått over på en enpolet løsning med latch-rele og 3 ulike impulsbrytere for den tidligere trappevenderkretsen, og et non-latch-rele for portåpnerkretsen.
Må uansett ha to rele siden den ene kretsen er 230V uten holdefunksjon og den andre er 12/24V med holdefunksjon.