11,907
22
0
Måler med fjernavlesning
205
Kolbotn
0
Vi skal få rehabilitert sikringsskapet og i den forbindelse spurte vi elektrikeren som skal gjøre jobben om det er mulig å få ny måler med fjernavlesning. Han sa da at vi måtte kontakte måleravdelingen i hafslund.
Jeg har prøvd navigere rundt på hafslundnett.no, uten å finne noe fornuftig. Jeg søkte så på fjernavlesning og fant denne artikkelen: http://www.hafslundnett.no/bygg/artikler/les_artikkel.asp?artikkelid=352
Der står det hvertfall en pris, men ikke noe om hvordan man går frem for å bestille.
Noen som vet hvordan vi skal gå frem her? Slik jeg forsto på elektriker måtte vi selv ordne med dette.
Jeg har prøvd navigere rundt på hafslundnett.no, uten å finne noe fornuftig. Jeg søkte så på fjernavlesning og fant denne artikkelen: http://www.hafslundnett.no/bygg/artikler/les_artikkel.asp?artikkelid=352
Der står det hvertfall en pris, men ikke noe om hvordan man går frem for å bestille.
Noen som vet hvordan vi skal gå frem her? Slik jeg forsto på elektriker måtte vi selv ordne med dette.
Signatur
Skal dette være aktuelt, må e-verkene tilby avlesningsintervaller som er langt hyppigere enn hva de har i dagens løsning - og jeg har forstått at omkring dette er det en kjempeutvikling til den dagen alle skal ha slik.
Men akk - betal gjerne 2500 kr for å få dokumentert galskapen i dag
Dei eg har lest som tilbyr AMS avleser ein gang pr. måned, og ein betalar snitt av straumprisen sist periode.
http://www.dinside.no/857345/timesmaalere-kan-kutte-stromregningen
http://www.adressa.no/nyheter/okonomi/article1587217.ece
http://www.dn.no/privatokonomi/article2052445.ece
Likeledes vil jo et borettslag som forhandler kollektiv strømavtale på vegne av sine beboere kunne ha krav på samme før 2018 ...
Men - jeg har ennå ikke sett at hverken Malvik eller andre tilbyr output av data fra sine AMS ... noe som var en forutsetning for å legge på borde 2500 kr for meg i fjor :)
Fint med presseomtale, men finner ikkje dette inn hos ein einaste leverandør:
Eksempel:
Malvik tilbyr ikke timeavregning:
Fra: http://www.malviknett.no/privat/nettleie/automatisk-m-leravlesning/
Og så tilbyr de:
Finner ikke noko hos Fortum nett eller Hafslund om dette.
Har snakket med Gudbrandsdal Energi, de kan tilby dette ref. Gustav Rafteseth.
Malvik har (iht. nettsidene) Smartstyring, men dette har ikkje noko med timesavlesing og fakturering å gjera iht. nettsidene, det er kun automatisk styring av kurser til visse tider.
Gulbrandsdals Energi skriver
Mulig de har timesavlesing, men får ein fakturert iht. dette? Ellers er det jo meiningslaust.
Smartstyring
Et produkt fra Malvik Everk for husholdningskunder med timemåling
Timemåling
Husholdningskunder som er miljøbevisste og som ønsker å påvirke kraftprisen selv har muligheten til dette ved å kreve timemåling. Da måles forbruket hver time. Kunden bør inngå en kraftkontrakt på timebasis for å få utbytte av timemålingen. På denne måten betaler kunden det strømmen kostet akkurat når kunden brukte den.
For å effektivisere forbruket og for å få ned kostnadene må kunden flytte forbruket fra høypristimer til lavpristimer. Dette kan gjøres på flere måter, for eksempel kan man unngå å sette på tørketrommel, vaskemaskin etc i timer med høy pris og vente til prisen er lavere. Merk at det anbefales ikke å la elektriske artikler å gå om natten på grunn av brannfare. Best utnyttelse får man dersom man har et styringssystem i tillegg til timemåling og timetariff.
Ifølge Rafteseth så kan man få timesmålt, og det blir fakturert deretter. Det var svaret når jeg spurte ham.
De har det her ja: http://www.malvik-everk.no/privat/strom/stromavtaler/timespot/
Synd det er langt til Malvik fra Bkk land....
Kan godt være rett dette sjølv om dei seier på sine egne nettsider:
(mi utheving)
For riktig svar anbefaler jeg at du tar direkte kontakt med din nettleverandør.
Hva er vitsen med timesmåling dersom den ikke er i sanntid?
Min konklusjon dengang var at det er prematurt å betale for 1. generasjons løsninger. Bransjen er ennå ikke kommet til enighet og jeg synes det blir dumt å betale for noe som jeg risikerer å bytte ut innen 2018.
Jeg skulle mer enn gjerne sett at det kom føringer på dette fra pulten til Ola Borten Moe, men han synes å være svært så opptatt med olje i stedet... Bransjen har hittil ikke klart å levere et felles koordinert produkt og gjøres det ikke noen grep her, blir kraftmarkedet, mom mulig, enda mindre oversiktlig.
Kraftselskapet tilbyr en tariff H3
Nettleietariff for husholdning med timesmåling og effektavregning
Målingene gjøres hver time, men presenteres for kunden på internett med ca én ukes etterslep. Verdiene kan benyttes ved avregning hvis en velger denne tariffen.
Simkort/GSM, eller via nettledningene ?
Med 24 avlesninger i døgnet * 365 = 8760 avlesninger bør det helst ikke koste noe pr avlesning.....
Da kan det fort bli et tapsprosjekt ?
Dataene overføres både over ledningene og GSM. Dataene fra flere målinger/målere samles og kan sendes i en "pakke".
http://currentcost.co.uk/ har dingser som leser av 1-fase eller 3-fase kurser. De har også dingser for å monitorere strømforbruket på enkeltapparater (Individual Appliance Monitors). Målingen overføres deretter til en sentral liten displayenhet som (om du ønsker det) kan presentere "sanntidsdata" (hvert 6. sekund, tror jeg) i xml-format på en usb port.
Og om jeg har forstått det riktig kommer de også snart IAMs som lar seg fjernstyre, ikke bare fjernmonitorere. Og ikke minst med Schuko-kontakt... :-)
Det finnes flere leverandører av dingser for trådløs strømavlesning, men den featuren med xml-output og fjernkontroll tror jeg de foreløpig er ensomme om.
Helst skulle jeg helst hatt support for alle disse dingsene i Tellstick Duo (kombinert USB sender/mottager for 433.92 MHz).
Og ideellt sett skulle man hatt IPaddresserbare sikringsskap, veggkontakter, brytere og fandens oldemor, som snakket SNMP og HTTP over strømnettet. Sånn HomePlug-greier funker jo, så å lage noe som er mindre og billigere for trafikk med mye lavere bådbreddekrav burde jo være mulig? Finnes det noe sånt uten at det er verdt sin vekt i plutonium?
Dag B