278    4    1  

Nedstøpt varmekablel, ikke jordet armeringsnett....😔

 243     0
Hei

Støpte garasjesåle i 2016 og var veldig i tvil om jeg skulle legge ei sløyfe under porten for at den ikke skulle fryse.

Dagen før betongen kommer tenkte jeg "shit au, jeg legger ei sløyfe!"
Med elektriker-sjappe rett over gata hadde jeg innen 5 minutter en 10m kabel med totalt 300w i hånda. 15minutter senere er den ferdig stripset UNDER det 7mm tykke k257 armeringsnettet der porten kom, med 10-12cm avstand mellom rekkene som den elendige bruksanvisningen på verdens dårligste engelsk anbefalte.
Betongplata er på 15cm, så temperaturregulering er bortkastet, den skal egentlig bare aktiveres når utetemperatur går under 0°c.

Alt gikk smooth, og nå med ett års bruk ser jeg at den varmekablelen kan bli nyttig..for det danner seg fort litt is nede ved porten.
Garasjen er pr.dd ikke innlagt med strøm, men planen var strøm i 2018 og da hadde det vært snasent med den varmekablen i funksjon.

I ettertid leser jeg at armeringsnettet mitt skulle f**n meg skulle vært jorda når kabel ligger under nettet. Over nettet kan man slippe unna, men ikke under.
Er det bare å klippe og kassere hele kabelen? Er vel ikke en trikker som tør koble på den der..?
Hva er egentlig teorien bak jording av armeringsnettet, kabelen har jo jordet skjerm?

   #1
 5,850     OSLO     0
jeg husker ikke reglene på det der, men er jo ikke noe problem og få armeringen jordet i ettertid?

det kan jo pigges opp på et passende sted, ned til armering.
også press-skjøtes det på en jordlednings stump på armeringen?

men om det er nødvendig husker jeg ikke i farta
  (trådstarter)
   #2
 243     0
Isåfall kunne jeg pigget ned 3-4cm rundt kabelen, sveiset på en stump i nettet opp av betongen, støpt igjen også kunne man jordet seg til denne pinnen?🙂
   #3
 5,850     OSLO     1
tryggeste er jo og pigge opp langt unna noe kabel, så du ikke skader den Wink

Armeringen henger sammen i hele plata, så hvor du i prinsipp jorder har ikke noe og si.

  (trådstarter)
   #4
 243     0
Kan hente jord hvor som helst ja, men veldig greit med jord og strøm på ca samme plass ihvertfall 😁