7,562    24    3  

Oppvaskmaskin og komfyr på samme 16 A kurs

 13     1
Hei,

Har tidligere hatt en gammel komfyr og platetopp på samme stikkontakt (teknisk 3-pin). Men med oppgradering til ny innbyggingsovn og platetopp trenger jeg en engen vanlig stikkontakt til komfyr og teknisk 3-pin til platetoppen. ¨

Men da jeg fjernet oppvaskmaskinen i dag (skal også byttes) så jeg at denne har en egen kontakt med en egen kurs (16 A). Går det an å sette en forgrener på denne kontakten og kjøre både ny komfyr og ny oppvaskmaskin på samme kontakt/kurs?

   #1
 21,481     Enebolig     0
Det vil fungere hvis man ikke bruker begge apparatene samtidig.
  (trådstarter)
   #2
 13     0
Hva er maks belastning på en 16 A kurs? Og hvor mye trekker en komfyr under vanlig drift? Tipper oppvaskmaskinen ikke er så krevende...
   #3
 2,435     Hordaland     0
En 16A kurs kan belastes med 3680W.

En oppvaskmaskin trekker rundt 2000 - 3000W.
En stekovn trekker fra 2000 - 3500W.

Både oppvaskmaskin og stekovn trekker mye strøm når man setter de i gang. Etter at vaskevannet i oppvaskmaskinen er blitt varmt, og det samme med stekovnen - når den er varmet opp, så vil den varmeelementet være inn- og utkoblet vekselvis i perioder for å opprettholde temperaturen.

Både oppvaskmaskin og stekovn har relativt kraftige varmeelementer, og det tar en viss tid å varme opp. De fleste har vel erfart hvor lang tid det tar å varme opp en stekovn, før man kan steke frossenpizzaen. Det tar stort sett minst like lang tid å varme opp vaskevannet i oppvaskmaskinen.

La oss si oppvaskmaskinen er midt i et vaskeprogram, så finner du ut at du vil steke en frossenpizza. Du setter på stekovnen for å varme den opp. Total sett vil du belaste sikringen med mer enn 3680W når begge enhetene er i drift. Det vil likevel gå en viss tid før sikringen ryker, pga sikringen tåler en viss overbelastning. En sikring kan gjerne belastes med over 4000W i inntil en time før den ryker, litt avhengig av hvilken type sikring som er montert.

Det kan hende du klarer å steke en frossenpizza om du er heldig mens oppvaskmaskinen er i gang. Derimot - siden både oppvaskmaskin og stekovn total sett utgjør ganske stor samlet effekt, så er det stor sannsynlighet for at sikringen ryker før du har klart å steke en lasagne.

Det er mange faktorer som spiller inn her for om det vil fungere eller ikke. Noen stekovner og oppvaskmaskiner trekker mindre strøm enn andre, og det er som nevnt litt avhengig av hvilken type sikring som kan benyttes i anlegget ditt, og til slutt er det tilfeldigheter som spiller inn i forhold til om både oppvaskmaskin og stekovn har behov for å ha varmeelementene innkoblet samtidig. Smile
Signatur
   #4
 1,323     Østlandet     0
Vi hadde denne løsningen i mange år, og det er så enkelt som sOPp skriver: Lag mat først - ta oppvasken etterpå Dette er mest en vanesak.
  (trådstarter)
   #5
 13     0
Tusen takk sOPp, eydybdal og sandhaug for svar! Setter stor pris på hjelpen Smile

Det andre alternativet mitt blir å få en elektriker til å lage en ekstra stikkontakt til 25 A kursen som den tekniske 3-pins-kontakten til platetoppen sitter på. Da kjører jeg i så fall både komfyr og platetopp på denne.

Ulempen blir å punge ut 3000 kr til elektriker for en liten jobb Ermm
   #6
 2,435     Hordaland     1
Kan si at det vil koste mer enn 3000kr, da du må til med komfyrvakt i tillegg, som fort koster 3000kr alene. Smile

Derimot får du et tryggere anlegg, som fungerer, til en hver tid, uten at du må planlegge hverdagen. Kjedelig å utsette middagen i en time, fordi noen var greit å sette på oppvaskmaskinen...
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 13     0
Komfyrvakt? Hva er det? Aldri hørt om... trenger jeg det?

   #8
 2,435     Hordaland     0
Komfyrvakt er dessverre påbudt i dag. Smile Det er ikke påkrevd at man må ettermontere dette på gamle komfyruttak, men nye komfyruttak skal være utstyrt med komfyrvakt. Oppgraderer du til 25A, så blir omfanget såpass omfattende at det må utføres etter dagens krav. Det finnes dog helt sikkert elektrikere som er mer sympatisk og lar deg unnslippe, selv om det ikke er helt etter dagens forskrifter.

Litt generell informasjon:
http://dsb.no/nn/Ansvarsomrader/EL-sikkerhet/Aktuelt-elsikkerhet/Komfyrvakter-kan-redde-liv-/
http://www.sikkerhverdag.no/brann/forebygge-brann/dette-bor-du-vite-om-komfyrvakt/

Litt produktinformasjon fra en norsk produsent som er mye brukt av elektrikere:
http://www.ctmlyng.no/komfyrvakt/
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 13     1
Takk for info! Så selv om det er en gammel kurs med 25 A på et gammelt kjøkken må jeg fremdeles ha vakt når jeg får laget en ny stikkontakt til komfyren? Hvis det skal være lovlig, altså?
   #10
 2,435     Hordaland     0
I bunn og grunn ja, og det er vel anbefalt av de fleste. Smile

Har du hatt en elektriker innom som har demontert en 25A stikk slik at du kan bytte ut kjøkkenskapene, så ser jeg ikke problemer med å montere den gamle stikkontakten opp igjen slik det var.

Er den gamle stikkontakten fjernet, og du ringer en elektriker som ikke har vært hos deg før, så kan du risikere at han ikke vil montere den, og sier at du må montere komfyrvakt etter dagens krav. Jeg mener det bør være mulig å se ting med litt sunn fornuft, men du bør i hvert fall anbefales på det sterkeste å installere komfyrvakt når du først er i gang med oppussing av kjøkken.
Signatur