21,891    20    8  

Tillatt med flere kabler til/fra stikkontakt?

 97     0
Hei!

Kjapt spørsmål: Er det tillatt å ha mer enn en kabel inn- eller ut ifra en stikkontakt? Tenker da på ELKO RS 1091 PT. I så fall må det dyttes dobbelt opp med kabler inn både N, L og jord. Fysisk sett så er det jo plass til det, men lurer som sagt på om dette er noe som er tillatt å gjøre.

Og bare for å ha sagt det, så har jeg ikke tenkt å gjøre dette selv. Har en deal med elektrikeren om at jeg gjør klart alt av rør osv og kjøper inn materiell, mens han tar seg av resten Smile
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #1
 70     Åsnes     2
Hei
Kan ha 2 under hver klemme, altså 4 kabler ut fra stikken.
En med fagbrev
  (trådstarter)
   #2
 97     0
Takker og bukker for svar :)

Om jeg kan ha to kabler pr. klemme, så gjør det ting litt mindre komplisert her. Grunnen til at jeg ble litt usikker er at det ser ut til at det er tilrettelagt for 2xjord pr. side (ettersom det er en sånn liten plast-tapp midt på klemmen, mens det ikke er dette på L og N.
  (trådstarter)
   #4
 97     1
Var det jeg regnet med, men lurte som sagt litt ettersom det ikke var noen sånn "tapp" på L og N Wink Uansett så er det elektrikeren som får ta seg av selve koblingen. Selv er jeg strålende fornøyd med å slippe å trekke opp flere rør :p

Igjen takk for svar Smile
   #5
 21,481     Enebolig     0
Det spiller egentlig ingen rolle, man bruker bare en Wago eller Torix dersom det er flere ledninger.
   #6
 911     Hordaland     1

Det spiller egentlig ingen rolle, man bruker bare en Wago eller Torix dersom det er flere ledninger.


Hvor mange kabler (1.5 mm) kan man ha i hver Torix?
Bak den ene stikkontakten på kjøkkenet har jeg funnet noen slike.
En av de har 6 kabler tilkoblet.
Jeg synes det ser direkte skremmende ut, men det skal være gjort av elektriker.

Har selv endret på dette ved en lysbryter på loftet, der var det 3 ledninger montert på en klemme på lysbryteren, og ene ledningen satt meget løst.
Her brukte jeg en av disse Wagoklemmene. Synes selv det ser meget pent ut, og kan ike skjønne at Wago blir brukt mer...
Mulig produktet ikke var tilgjengelig/oppfunnet da det elektriske her i huset ble oppdatert sist?
   #7
 21,481     Enebolig     2
Det står merket på vrihylsene hva man kan ha i dem, i farten husker jeg ikke hva det står på den røde. Jeg bruker egne erfaringer og har aldri mer enn fire i en hylse. Egentlig liker jeg ikke mer enn tre, og aller helst bruker jeg Helacon.

Hurtigklemmer kom tidlig på 80-tallet, og er grunnen til at gamle, gretne sure gubber ikke bruker dem og gir feilinformasjon til lærlinger. De gamle hurtigklemmene var dårlige, og brukt med feil type kabel og tverrsnitt så ble de enda verre. Hurtigklemmer som Wago og Helocon er i dag gode saker, hurtigklemmer generelt er noe dritt. Det duger til en lampe, men ikke mer. Til og med Elko har bommet på det punktet.

En Helacon er en bedre løsning enn Torix, man kan se koblingen og har to klemmer som spenner imot. Men til sitt bruk er Torix kjekt, spesielt dersom man må gjemme bort koblingene i stusser. Torix innebærer heller ingen fare hvis de er montert riktig.

   #8
 919     Norge     0
Min svigerfar i 50 årene sier i hans firma har det blitt en dreining mot wago som erstatning for torix. Er jo mye greiere å utvide senere når en har ledig kapasitet på wago klemma..

Men ser at det nok ikke er like god kontakt i wago som torix..
   #9
 21,481     Enebolig     0
Kontaktflaten er mindre, men nok. Og i Helacon får man dobbelt opp. Det er dårlig kontakt i en Torix hvis den ene av de seks ledningene faller litt ut, og det forekommer heller ikke så sjelden som enkelte skal ha det til.
   #10
 294     0



Men ser at det nok ikke er like god kontakt i wago som torix..


Uenig, som sopp sier så er torix en kilde til mulig dålig kontakt når man skal blande pn/pr og flere kabler.
Jeg bruker Helacon og de sitter som F...

Torix bruker jeg bare på flerledere ( varmekabel jording, gummikabel )
Signatur
   #11
 1,029     Oslo     0
Jeg bruker heller ikke Torix, bare Wago da de også har klemmer for mangetrådet kabel i sortemanget. Men for å ikke skremme folk som finner Torix og lignende i sin installasjon så er det som sOPp sier gode klemmer hvis man har vært nøye og gjort koblingen skikkelig.
   #12
 6,123     OSLO     0
har hørt en på jobben (en svenske...) si at det kun er lov med L+J+N inn, og L+J+N videre. altså maks 1 inn og 1 ut. Hvor har han det fra?
jeg har ikke funnet noe om det i NEK eller håndboka eller noe...
Prøvde og påstå at det ikke er noen ting som sier at man ikke han ha fler...
kanskje det er en regel dem har i sverige?
   #13
 21,481     Enebolig     0
Det er produsenten som setter kravene til antall ledere. Nysgjerrigheten tok overhånd og jeg tok en tur ned i bilen.

For å gjøre en lang liste med tverrsnitt kort, så tar jeg med de mest brukte. Gjelder Rød Torix.

2 til 8 ledere 1,5mm.

2 til 5 ledere 2,5mm.

2 til 3 ledere 4mm.

2 ledere 6mm.


Åpne\lukke Wago har også fått et frynsete rykte i mine kretser........fra folk som aldri har brukt dem. Jeg skal heller ikke uttale meg bråsikkert siden jeg sjelden bruker dem og da gjerne til mindre laster (PMH fra lamper ol) men kan si såpass at jeg har dem i mine vegger her i huset. Jeg vet om endel tilfeller der de er brukt til fast montering av varmepumper, og har ikke hørt om problemer.



Det kunne ikke falt meg inn å bruke rød Torix til 4 og 6mm.

   #14
 1,494     Oslo     0
Jeg feilsøkte i et rundt 30 år gammelt hus. Her var det kurser uten strøm, selv om alle sikringene var hele. Feilkilde: Varmgang i Wago-klamre i boks i kjøkkentaket, ovenfor/bakenfor kjøkkenlampen. Et ille syn med varmgang, bortbrent isolasjon og avbrente ledninger. Til og med noe nedsmelting av selve boksen! :-[
Elektriker hadde lange ledninger til klamrene, så jeg kunne klippe ledningene og reterminere med nye Wago. Men det var feilsøkingen som tok lengst tid!
Kjøkkenlampen kom naturlig nok aldri opp igjen på samme sted.
Skjønner bedre i dag hvordan branner kan oppstå i el.anlegg.

PS.: Har sett på mine notater og ser at jeg også måtte skjøte/forlenge et par ledere ... 
Signatur
   #15
 570     Norge     0
Hadde et lignende problem med varmgang ved en panelovn.  Mangetrådet tilkoblingsledning fra ovnen var kappet og koblet til PN i veggboks med Torix.  Ikke etter boka, og ikke holdbart, men gjort av elektriker.  Samtlige ovner i huset var koblet til på denne måten. 
   #16
 1,151     Akershus     1

Jeg feilsøkte i et rundt 30 år gammelt hus. Her var det kurser uten strøm, selv om alle sikringene var hele. Feilkilde: Varmgang i Wago-klamre i boks i kjøkkentaket, ovenfor/bakenfor kjøkkenlampen. Et ille syn med varmgang, bortbrent isolasjon og avbrente ledninger. Til og med noe nedsmelting av selve boksen! :-[
Elektriker hadde lange ledninger til klamrene, så jeg kunne klippe ledningene og reterminere med nye Wago. Men det var feilsøkingen som tok lengst tid!
Kjøkkenlampen kom naturlig nok aldri opp igjen på samme sted.
Skjønner bedre i dag hvordan branner kan oppstå i el.anlegg.

PS.: Har sett på mine notater og ser at jeg også måtte skjøte/forlenge et par ledere ...


Var dette eldre type wago (sorte) med både 1,5 kvadrat og 2,5 kvadrat i?
Det er et veldig kjent problem pga kun en "fjær" som klemmer ned på lederene, sier seg selv da at den 1,5 kvadraten ikke får spesielt god tilkobling.
Både helacon og wago idag bruker 1-2 klemmer pr leder og får en fullgod tilkobling.
I tillegg har man jo "klikk wago" som er suveren med tanke på at man kan bruke alt ifra solid leder og helt til mangeleder samt 0,75 og helt opp til 4 kvadrat om jeg ikke husker feil (men selvfølgelig dyrere)..

Edit: er også viktig å vurdere lederene og ikke bare klippe av "overskuddet" har det vært varmegang i kobberet er det mulig lederevnen har biltt forringet og man må skjøte på endel...

Edit 2: ser nå at dette er en gammel tråd, men er jo fortsatt et aktuelt tema!
   #17
 4,586     0
Gammel Wago har en fjær for hver leder. Det er en feiloppfattning at det er bare en for alle ledningene.
Den har aldri vært godkjent for 1,5mm2 flertrådet. Problemet er feil bruk.
   #18
 665     Oppland     0
Hvorfor må alle spørre her om kobling og dritt når de har en elektrikerkompis som skal gjøre jobben? Er vel lettere og raskere å få svar hos han. Er jo tross alt han som skal koble dette og bør vite hvordan han vil ha det!
   #19
 3,412     Akershus     0

Hvorfor må alle spørre her om kobling og dritt når de har en elektrikerkompis som skal gjøre jobben? Er vel lettere og raskere å få svar hos han. Er jo tross alt han som skal koble dette og bør vite hvordan han vil ha det!


Jeg tror kanskje du vet svaret på dette selv...  :-)  Det er jo selvsagt ingen amatør her som vil bryte noen forskrift og gjøre arbeid på det elektrisk systemet selv, med deler som er lett tilgjengelig fra diverse sjapper.  Selvsagt har man da i stedet en "elektrikerkompis", og da kan det vel lett bli slik at denne "elektrikerkompisen" har svært tynne kunnskaper om elektrikerfaget og trenger svar på endel grunnleggende spørsmål...  ;-) 

(OK, i tillegg er det jo endel som har et helt legitimt ønske om å forstå hva en proff elektriker faktisk gjør, for å ha grunnlag for å vurdere kvaliteten på arbeidet eller størrelsen på fakturabeløpene). 
Signatur
   #20
 1,494     Oslo     0
Takk for all god respons!
Til volvo-142: Hvorfor så sur? Jeg har ingen elektrikerkompis. Jeg kopler selv med stor selvtillit. Som pensjonert elektronikkingeniør også med stor interesse for- og forståelse av sterkstrøm gjør jeg alt selv. Har hatt flere kontroller uten noen bemerkninger. Jeg har vært i flere "kontrollerte hus", som jeg aldri hadde kommet til å godkjenne ...
Men jeg kjøper det jeg trenger hos et elektrikerfirma og de svarer også på mine spørsmål. På dette forumet diskuterer vi og utveksler info og erfaring. Dette finner jeg interessant.
Mine gamle, brente WAGO var type 273, mørke, med plass til fire ledere og N-merket. De er merket 1,5¤ og 2,5¤. Ante ikke at de ikke var godkjent for flertrådsledere. I "min" boks var det bare flertrådsledere.
Til Homecast: Takk til deg! Har i dag tatt av det nye lokket og inspisert mitt arbeid. Alt var OK! Jeg brukte "klikk-WAGO", men jeg skal skifte ut det nye plastlokket med nytt Al-lokk (og spraye dette hvitt), slik som det opprinnelig var ... 
Signatur