1,725    5    0  

Utforing av 1,5-bokser

 653     Norge     0
Har fått montert Elko 1,5-bokser [1] til stikk over kjøkkenbenk. Skal ha OSB-plate (12mm) og gipsplate (12,5mm), og antagelig fliser eller glassplate (ca 10-12mm tipper jeg) på vegg over kjøkkenbenk. Jeg har bare sett 6mm utforingsringer [2] til 1,5-boksene, og det virker som det blir litt ustabilt når man bygger mange av de på hverandre. I mitt tilfelle må jeg antagelig ha 6 stk per veggboks.

A) Funker det å bygge 6 stk. 6mm utforingsringer på hverandre? Kan de evt. punktlimes med superlim e.l. for å få det mer stabilt? (I forrige leiligheten vet jeg elektrikeren banna og sverta da han monterte utforingsringer og stikk der det var 1,5-boks i dobbel gips, men ikke helt sikker på hvorfor...)

Cool Regner med at skruene som sitter i boksen blir for korte når det fores ut 36mm. Er det skruene "R199 55mm skrue for S57 boks" [3] som blir riktig i mitt tilfelle, og holder de når det fores ut 36mm? Med stikket blir det vel sikkert +/- 40mm frem til gjengene i boksen, men det holder kanskje med 15mm feste i boksen?

[1] http://proff.elko.no/s57-flexi-20-1-5-veggboks/s57-100-1-5-veggboks-stender-article1549-808.html
[2] http://proff.elko.no/utforingsring-for-flexi-20-bokser/utforingsring-6mm-1-5-boks-article1550-719.html
[3] http://proff.elko.no/skruer-for-flexi-20-veggbokser/r199-55-mm-skrue-for-s57-boks-article1607-708.html

   #1
 4,489     0
Hvis boksene ikke er montert helt inni veggen men stikker ut slik de er ment å gjøre så står det på Elko sidene at du trenger en utforingsring ved bruk av dobbel gips. Det vil da si at du trenger ca tre utforingsringer ved trippel platekledning. Å lime dem sammen er en god ide.
55mm skrue vil nok passe bra, du har jo tross alt bare foret ut veggen ca 20-25mm.
   #2
 5,880     OSLO     0
hvis elektrikker som monterte disse boksene, hadde fått beskjed om antall lag hadde du kanskje ikke trengt utforingsringer

hvis jeg feks får beskjed om at på veggen skal det OSB (12mm) Gips (12mm) Flis (12mm) = 36mm
da monterer jeg boksen så den stikker 3cm ut fra stender (dvs 3cm fra stender til kant boks)
da har man litt og gå på, og man trenger kanskje bare en eller to utforingsringer.
   #3
 1,519     Akershus     0
Hvordan løser du det da med stussene? Eller har du brukt en annen type bokser?
  (trådstarter)
   #4
 653     Norge     0
Jeg har tenkt litt feil her. Boksene er festet med vanlig stenderfeste, og stikker naturligvis ut såpass at de flukter med første platelag. Jeg trenger derfor bare å fore ut 12,5mm gips pluss glassplate eller fliser. Ideen med å bruke OSB bak gips kom etter at boksen var montert, så mulig den burde vært montert 12mm lenger ut (da må man kanskje skjære av den ene plastfliken på boksen?). Men da er det snakk om 3-4 utforingsringer, og hvis jeg kan punktlime de sammen slik at det blir én utforingsring på 18-24mm så blir det nok stabilt og fint. De lange skruene burde da også passe fint i og med at jeg skal fore ut 12mm mindre enn jeg først trodde Smile
   #5
 5,880     OSLO     0
Hvordan løser du det da med stussene? Eller har du brukt en annen type bokser?

går som regel greit, snekker skjærer bare litt større hull i OSB/Finer platene Wink

TS; går nok bra, det er jo ikke mange boksene det er snakk om, litt knot kanskje men dere får det nok til Smile