#11
 25,367     Akershus     0
Enkleste her hvis en vil ha papir på det er kanskje:

Fjerne ledning fra 20A kurs til 16A kontakt
Legge ny kabel fra 16A kontakt til dagens 16A kontakt for VVB.

Dette med tanke på at det kan være omstendelig å få byttet kabel på vvb?
Signatur

   #12
 4,480     0
morris1
Du tar feil.

Kontrolløren kan ikke gi dagbot til noen.
Han kan derimot purre på rapporten noen ganger og hvis det ikke hjelper så kan han sende saken videre til DSB som har myndighet til å idømme dagbot.
Dette er vanlig praksis blant flere nettselskaper i området rundt her.
   #13
 330     0
Gikk ut fra at dette egentlig var en liten feil, og da står det i DSBs standardmal:

13. Purring forhåndsvarsel
Purring på forhåndsvarsel brukes som oppfølging av Påminnelse forhåndsvarsel, altså kun i saker som utelukkende inneholder feil i laveste feilkategori i feilkodelista.
Utsendte purringer på forhåndsvarsel skal reflektere den faktiske saksgangen. Det kan altså i mange tilfeller være nødvendig å redigere standardteksten vist under.
Tekst:
PURRING FORHÅNDSVARSEL
Rapport fra tilsyn utført <kontrolldato>, anleggsnr.: <anleggsnr.>
I henhold til Lov om tilsyn med elektriske anlegg og elektrisk utstyr, og forskrifter med hjemmel i denne loven, utøver Det lokale eltilsyn kontroll av elektriske anlegg tilknyttet <nettselskap>s forsyningsnett.
Det vises til tidligere saksgang. De påviste feil/mangler er fremdeles ikke bekreftet rettet av registrert elektroinstallatør.
PURRING:
De gjøres med dette oppmerksom på alvoret ved å neglisjere påpekte feil/mangler. Manglende utbedring av påpekte feil/mangler er informasjon som er offentlig tilgjengelig ihht. Offentlighetsloven. Informasjonen vil dermed på forespørsel kunne bli utsendt til media, forsikringsselskaper, politi, eiendomsmeglere eller andre som retter forespørsel om innsyn til oss.
Vi ber derfor om at De snarest besørger retting av de påpekte feil/mangler.
Det presiseres at alle elektriske anlegg og alt elektrisk utstyr skal være i en slik stand at de ikke frembyr fare for liv, helse og materielle verdier, jf. lov om tilsyn med elektriske anlegg og elektrisk utstyr (el-tilsynsloven) § 2. Nærmere bestemmelser om krav til anlegget, er gitt i forskrift om elektriske lavspenningsanlegg (fel.)
Saken vil i denne omgang ikke bli fulgt opp videre fra vår side. Når vi eventuelt mottar bekreftelse om at påpekte feil/mangler er utbedret, vil saken bli avsluttet.
Med hilsen
<


Det vil vel si at ingenting i praksis skjer hvis det ikke er alvorlige feil?
   #14
 4,480     0
Den var ny for meg.
Har du link til hele standardmalen?

Jeg er ikke sikker på hvilken kategori denne feilen kommer inn under, jeg vil anta at denne blir purret på til den er utbedret.
Saksgangen i denne aktuelle saken bør kontrolløren kunne svare på.
Jeg vil anbefale deg å utbedre feilen uansett.
   #15
 205     0
Uten at jeg vil gå inn i diskusjonen på hva som har vært lov og dagbøter, så må denne saken lukkes av en installatør.

Nå kan det være en grunn at man har gått inn på 20A kursen, fordi det kanskje ikke er kapasitet på den andre vanlige kursen din. I såfall kan enkleste og rimligste være å be en elektriker å sette opp en liten sikringsboks på denne kursen med 16A stikk rett ved berederen.


Ellers må du få lagt opp ny stikk fra eksisterende 16-kurs, men det er litt dumt om denne kursen ikke klarer vvb i tillegg. Et tips er å skaffe deg tangampere-meter å måle belastningen, men det krever at du måler på en enkel leder (helst i sikringsskapet) for å klare å få måleverdi ut.
Signatur
   #16
 330     0
http://www.dsb.no/no/Ansvarsomrader/EL-sikkerhet/Det-lokale-elektrisitetstilsyn/Saksbehandling---maler/

Selvfølgelig bør alvorlige feil rettes, men synes her at kontrolløren hos TS har hatt en dårlig dag. Hvis dette har vært og er den vanlig måten strømmen på kjøkkener er lagt opp i blokken hans, vil jeg bare ha latt det være slik. Er vel ikke plutselig fare for liv eller helse?