5,226    5    0  

fjerne kw-måler og 1-2-3 bryter

 59     stavanger     0
noen som har ide hvordan jeg fjerner kw måleren som står på kjøkkenet? den står sammen med 1-2-3 bryter til vv bereder. om jeg fjerner  1-2-3 bryteren til vv og kopler den direkte utenom bryteren,så vil den vel stå på 3 hele tiden? er usikker på hvordan jeg fjerner kw måleren. noen som kan hjelpe

   #1
 769     Tromsø     0
Dette blir litt for mye å skrive om. Men utifra at du ikke kan dette regner jeg med du ikke er faglært, ergo du har ikke lov til dette.

I de fleste inst. med kw måler og trinnbryter må mann inn i målersløyfa og klippe, og koble om.

Ring en trikker, og han vil ordne dette kjapt og greit.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 59     stavanger     0
en i slekten er elektriker og skal hjelpe meg med dette.han er ung og har ikke gjort slikt arbeid.så vi kunne trengt litt info
   #3
 769     Tromsø     0
Koble ut KV. klipp bort målertrafo i skap, og koble tampen til på samleskinne. Så er det å dra ut ledning til måler på kjøkken. Hvis han er trikker så skjønner han dette.

Jeg har hørt om slike trafoer som kan gå i luften hvis de blir stående uten belastning på sekundærsiden. Dette fordi den selvinduserer spenning. Men om dere gjør skapet dødt ved å legge ut KV skal dette gå greit
Signatur
   #4
 6     vest agder     0
Vil vel være bedre å fjerne hele trafoen, den fungere som som en strømtyv. Forsto ikke helt hva du mente med å koble tampene til samleskinnen. Det vil fortsatt induseres spenning som kan gi opphav til strømmer i koblingspunktet en last som vil være som en kortslutning for trafo som forståelig nok kan gå i luften av varmgang.
   #5
 769     Tromsø     0
Trafoen har 2 ledere hvorav den ene går inn på måler. For å slippe å åpne måler klipper man "tampen" inntil trafo og deretter terminerer denne til samleskinne.

Skjønner du nå? Han skal selvfølgelig fjerne trafo.
Signatur