223    7    1  

Har grøft til carport, ønsker fremtidsforsikring

 76     0
Hei!
Har nettopp gravd grøft fra kommunal vei til huset, for fiberkabel. Denne grøfta passerer carport'en, og nå lurer jeg på om jeg kan slenge nedi en egnet strømkabel for å senere kunne koble til elbillader (og eventuelt solceller+inverter  max plass på taket er 3,8 kW). Avstanden mellom hus og carport er 50 meter, pluss 10 meter gjennom huset til sikringsskap. 

Jeg har ikke tenkte å koble til dette selv, men er det noe jeg kunne ha forberedt slik at jeg har marginene på min side når jeg senere ønsker å koble til? Råd mottas med stor takk! 

PFSP vs PFXP+trekkerør? Hva er best for budsjettet?
Krav til grøft? Fiberkabel trenger 20 cm. Et par steder har jeg fjell, og kommer ikke lengre ned enn dette. Greit for strøm? Andre regler?
Dimensjonering: Er 4G10 en rimelig trygg dimensjon for strøm til carport med såpass langt kabelstrekk? Dette er ikke hovedladepunkt for elbilen, så om effekten må begrenses er ikke det noe stress.

Hvilken løsning hadde dere valgt når grøfta nå står åpen?



   #1
 5,856     OSLO     1
legg ned 50mm rødt ute-rør.
da har du alle muligheter senere, og da trenger du ikke gjøre noe eller ta noen elektriske valg nå
   #2
 628     0
Vi la denne typen trekkerør mellom hytte og garasje, et strekk på ca 50 meter. Trekkerøret ble lagt i grøft sammen med fibertrekk, vann og avløp, dvs på en meters dybde.
https://www.elektroimportoren.no/kabelroer-dvr-50mm-roed-med-trekketraad-50m-sn8/2862417/Product.html

Hjemme la jeg tilsvarende trekkerør for elbil-lader mellom hus og garasje (5 meter) rett under belegningsstein, og fikk dette godkjent av elektrikeren vår. Hva elektrikeren la inn av kabel vet jeg dessverre ikke, det må andre svare på.
  (trådstarter)
   #3
 76     0
legg ned 50mm rødt ute-rør.
da har du alle muligheter senere, og da trenger du ikke gjøre noe eller ta noen elektriske valg nå


Det er selvfølgelig en mulighet, ja. Tenkte vel bare at å dra igjennom 50 meter med såpass kraftig kabel var lettere når jeg hadde trekkerøret pent strekt ut langs bakken (4G10 er vel ca 20mm). 

Jonas64: Trakk du 50 meter etter at trekkerøret var nedgravd?
   #4
 628     0
Jonas64: Trakk du 50 meter etter at trekkerøret var nedgravd?


Ja, dvs elektriker trakk med hjelp av meg. Fire år siden, men mener å huske at vi stoppet opp den ene veien, og måtte endre trekkevei, men da var det svingen inn mot sikringsskapet som var problemet. Trekking i grøfta var uproblematisk. Men du har et poeng!
   #5
 38,304     Lillestrøm kommune     0
Ja vi trakk også på 100m trekkerør på kabel på hytta , men legger du med svake bøy og legger det dobbeltveggete røret så vil jeg tro det går bra
  (trådstarter)
   #6
 76     0
En trikker som vil driste seg frempå med en kommentar på at 10mm2 i 9 av 10 tilfeller duger til 4-5 kW over 60 meter?
   #7
 4,480     0
I tettbygde strøk vil 10mm2 holde i 90% av tilfellene. I grisgrendte strøk vil prosenten bli endel lavere. Dette er superenkelt å prosjektere hvis en vet kortsluttningsstrømmen i tilkoblingsenden. Den kan en finne i dokumentasjon eller måle.
Alt annet blir egentlig gjetninger. Du burde fått målt kortsluttningsstrømmen før du kjøper kabel. Alt annet er det rene toskeskap.