#21
 431     0
Og i små produkter som f.eks. mobilladere så skal det være en intern sikring som ryker hvis deler av det som er inni der ikke tåler en full 16A kortslutning.

Et veldig forenklet eksempel for å illustrere: Det viktige her er egentlig at kabler og koblinger frem til kortslutningspunkt ikke har for høy motstand. Gitt at du har en full kortslutning i stekovnen din og den er designet for 16A sikring. 16A på 220V får du i kretsen når du har lavere motstand enn 13,75ohm. Dette vil være summen av all motstand mellom terminalene på sikringen din, så her betyr både motstand i installert ledning frem til kontakt noe, motstand i ledning fra kontakt til kortslutningspunkt og eventuell restmotstand i kortslutningen. For at det skal gå 25A må motstanden ned under 8,8ohm. Du risikerer da at motstanden i ledningen mellom kontakt og ovn, samt interne ledere i ovnen som er dimensjonert for 16A har så høy motstand at sikringen ikke går og disse vil fungere som varmeelementer og at ledningene blir rødglødende uten at sikringen går.

Dette er vel riktignok en veldig worst case. Vil tippe at sikringen nok går uansett, men at den kanskje bruker litt lengre tid på å løse ut, og at dette igjen vil gi større varmeutvikling i ledningen som KAN føre til at denne smelter / tar fyr før sikring går.

Her var bare et veldig forenklet eksempel tatt med, i praksis så kan man ha tilfeller der det fortsatt er litt restmotstand i kortslutningen slik at det kanskje går 20-22A gjennom ledningen som er dimmensjonert for 16A over lang tid som vil føre til varmeutvikling i ledning og koblingspunkter. Et varmeelement, avhengig av konstruksjon, kan kortslutte på en slik måte, da vil elementet bare få en høyere effekt enn opprinnelig designet, men ellers vil ovnen virke bra. Ledning og termostat vil bli overbelastet med den høye strømmen med fare for varmgang, men ingen sikring vil gå siden den plutselig er 25A, ikke 16A som ovnen er designet for.

Samme med vannkokeren, den er laget for å tåle en full 16A kortsluttning selv om vannkokeren ikke bruker mer enn 10A. Derfor er f.eks. ledningens tversnitt / lengde like kraftig som på produkter som kan trekke opp mot 16A.

   #22
 38,441     Lillestrøm kommune     0
og en 25A sikring ryker ikke før en time hvis det f.eks går 32A gjennom den ... (husker ikke faktorene i hodet men 1,4x er det i hvertfall)